Chystáte se vyrazit v zimě autem do zahraničí, třeba do sousedního Německa? Pokud ano, měli byste zkontrolovat pneumatiky na svém voze. Od 1. října 2024 tam zpřísnila pravidla pro používání zimních pneumatik.
Nejsou zimní
pneumatiky jako zimní pneumatiky. Zatímco u nás můžete stále jezdit na zimních pláštích s označením M+S (Mud and Snow – bláto a sníh), v některých evropských zemích byste s tím mohli mít problém. Právě v Německu nově vyžadují označení zimních pneumatik piktogramem sněhové vločky na pozadí horského štítu - jde o symbol 3PMSF (Three-Peak Mountain Snowflake). O podobném opatření informovala v minulých dnech také některá média na Slovensku, u našich východních sousedů se ale zatím nic nemění, jak potvrdilo na svém facebookovém profilu slovenské ministerstvo vnitra.
„Nesprávné zimní pneumatiky mohou mít závažné důsledky při řešení pojistných událostí. Pojišťovny mohou v případě nehody krátit pojistné plnění až o 20 procent, pokud zjistí, že vozidlo nebylo vybaveno odpovídajícími zimními pneumatikami,“ upozorňuje Irena Jakobová, pojišťovací specialistka ze společnosti
FinGO.
Víte, jak správně změřit hloubku dezénu pneumatik?
U nás zatím zůstává v platnosti stávající legislativa uznávající označení M+S. Odborníci však
řidičům doporučují investovat do pneumatik s označením 3PMSF, které garantují lepší jízdní vlastnosti v zimních podmínkách.
Zkratka 3PMSF označuje zimní pneumatiky, které splňují kritéria daná evropskou normou. Tato kritéria se týkají materiálu, ze kterého jsou
pneumatiky vyrobeny, ale i dezénu a také jejich vlastností v zimních podmínkách. Na pneumatiky s označením 3PMSF jsou totiž kladeny přísnější nároky než na pneumatiky s označením M+S. Používání alpského symbolu je evropskými úřady kontrolováno proto, aby se mohl spotřebitel spolehnout na určitou úroveň vlastnosti dané pneumatiky.
Pneumatiky označené tímto piktogramem mají výjimečně dobré vlastnosti z hlediska bezpečnosti a ovladatelnosti na sněhu, zledovatělých vozovkách a obecně při nízkých teplotách. Naproti tomu pneumatiky se symbolem M+S nemusely projít natolik přísným testováním v zimních podmínkách. Proto neexistuje záruka, že poskytují potřebnou přilnavost a bezpečnost v zimních jízdních podmínkách. Na pneumatikách s označením 3PMSF běžně najdeme i označení M+S.
Jak je to u nás?
Podle české legislativy musí mít řidič na svém voze obuté zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března v případě, že se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. A také v případě, že lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na silnicích během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Automaticky to tedy neznamená, že nesmíte jezdit na letních pláštích, pokud to povětrnostní podmínky dovolují.
Vyhláška o schvalování technické způsobilosti vozidel a technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích dále upřesňuje, že druhem dezénu pneumatiky se rozumí dezén letní a dezén zimní, u něhož je na bočnici pneumatiky vyznačeno označení M+S, M.S, M/S nebo MS; za zimní dezén se považuje též speciální dezén, u něhož je na bočnici pneumatiky vyznačeno označení ET, ML, MPT nebo POR.
Proto pokud máte zimní pneumatiky bez symbolu 3PMSF, nic u nás neporušujete. Zkontrolovat byste ale měli stáří pneumatiky, protože vaše pneumatiky budou zřejmě staršího data výroby. „Pneumatiky starší šesti let představují bezpečnostní riziko, i když mají dostatečný vzorek. Guma časem ztrácí své vlastnosti a tvrdne, což výrazně snižuje přilnavost a prodlužuje brzdnou dráhu,“ upozorňuje Irena Jakobová.
Stáří pneumatik si můžete snadno ověřit podle čtyřmístného DOT kódu na jejich boku. Například označení 3722 znamená výrobu v 37. týdnu roku 2022.