Vjezd na železniční přejezd přes zákaz: zoufalost, šest bodů a tučná pokuta

Our theme
Radim Šlezingr | 20.12.2024
Vjíždění na železniční přejezd přes zákaz patří mezi nejzávažnější dopravní přestupky. | foto: Deník/Petr Turek
Dopravní nehody na železničních přejezdech mívají často tragické následky. Také proto patří vjíždění na železniční přejezd přes zákaz mezi nejzávažnější dopravní přestupky, za které hrozí řidičům zisk šesti trestných bodů a vysoká pokuta.
Úmrtím končí po střetu auta a vlaku na železničním přejezdu každá desátá nehoda. Vjíždění na železniční přejezd přes zákaz je tak vůbec nejrizikovějším přestupkem, jakého se může řidič dopustit. Ohrožuje tím především sám sebe a posádku svého vozidla. Při takových nehodách bohužel umírají i děti na místech spolujezdců.

„Za posledních několik let se stále zvyšuje počet nehod na železničních přejezdech. Nárůst počtu mrtvých je přitom více než zarážející, protože pokud by řidiči, a nejen oni, skutečně respektovali všechna pravidla, je střet s vlakem zcela vyloučen,“ uvádí BESIP.

Srážka kamionu s vlakem
Podle nového bodového systému hrozí řidiči za přestupek vjíždění na železniční přejezd přes zákaz šest trestných bodů, tedy nejvyšší sazba, a bloková pokuta 4 500 až 5 500 korun nebo sedm až 25 tisíc korun ve správním řízení.

Jak se chovat na přejezdu
Podívejme se co o problematice železničních přejezdů říká silniční zákon. Železniční přejezd je místo, kde se úrovňově kříží pozemní komunikace se železnicí, popřípadě s jinou dráhou ležící na samostatném tělese, a označené příslušnou dopravní značkou. Podle něj si před železničním přejezdem musí řidič počínat zvlášť opatrně, zejména se musí přesvědčit, zda může železniční přejezd bezpečně přejet.

Vozidla se před železničním přejezdem řadí za sebou v pořadí, ve kterém přijela. Nejde-li o souběžnou jízdu nebo o jízdu podle § 12 odst. 2, smějí vozidla přejíždět přes železniční přejezd jen v jednom jízdním proudu.

Ve vzdálenosti 50 metrů před železničním přejezdem a při jeho přejíždění smí řidič jet rychlostí nejvýše 30 km/h. Svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení, smí 50 metrů před železničním přejezdem a při jeho přejíždění jet rychlostí nejvýše 50 km/h. Při přejíždění železničního přejezdu nesmí řidič zbytečně prodlužovat dobu jeho přejíždění.

Dojde-li k zastavení vozidla na železničním přejezdu, musí jeho řidič odstranit vozidlo mimo železniční trať. Nemůže-li tak učinit, musí neprodleně učinit vše, aby řidiči kolejových vozidel byli před nebezpečím včas varováni.

Před železničním přejezdem, u kterého je umístěna dopravní značka "Stůj, dej přednost v jízdě!", musí řidič zastavit vozidlo na takovém místě, odkud má náležitý rozhled na trať.

Co řidič nesmí?
Řidič podle silničního zákona nesmí vjíždět na železniční přejezd, je-li dávána výstraha dvěma červenými střídavě přerušovanými světly signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení. Také v případě, je-li dávána výstraha přerušovaným zvukem houkačky nebo zvonku přejezdového zabezpečovacího zařízení, sklápějí-li se, jsou-li sklopeny nebo zdvihají-li se závory. Platí to i v situaci, pokud je již vidět nebo slyšet přijíždějící vlak nebo jiné drážní vozidlo nebo je-li slyšet jeho houkání nebo pískání. Toto neplatí, svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení.

Na přejezd nesmí řidič vjet se svým vozem také v situaci, dává-li znamení k zastavení vozidla zaměstnanec dráhy kroužením červeným nebo žlutým praporkem a za snížené viditelnosti kroužením červeným světlem a nedovoluje-li situace za železničním přejezdem jeho bezpečné přejetí a pokračování v jízdě.

V případech uvedených v odstavci 1 písm. a), b) a c) silničního zákona smí řidič vjíždět na železniční přejezd pouze tehdy, jestliže před železničním přejezdem dostal od pověřeného zaměstnance provozovatele dráhy k jízdě přes železniční přejezd ústní souhlas. V tomto případě je řidič povinen řídit se při jízdě přes železniční přejezd pokyny pověřeného zaměstnance provozovatele dráhy. Pověřený zaměstnanec provozovatele dráhy je povinen se na požádání řidiče prokázat platným pověřením provozovatele dráhy.
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů