Zdravé auto nejen pro alergiky

Our theme
Stanislav Rojík | 05.01.2011
foto: ihned
Aromaterapie využívá přírodních vůní a přispívá ke zdravějšímu i příjemnějšímu prostředí ve voze. Vhodná aromatická kombinace také pomáhá probudit smysly a zlepšuje soustředění, nezbytné pro bezpečné řízení vozu.

Příjemné a zdravotně nezávadné prostředí interiéru vozidla je víceméně důležité snad pro každého řidiče. Samozřejmě běžným používáním automobilu dochází k jeho znečišťování. A zatímco v případě karoserie většinou pomůže návštěva myčky nebo si auto jednoduše umyjeme sami, prostor pro posádku je, také s ohledem na zdraví cestujících, vhodné čistit důkladněji, než jen vysavačem nebo utřením prachu. Ve voze trávíme často významnou část dne i celého našeho života a čisté prostředí zde je nejen pro alergiky a citlivější osoby nezbytností.

Opomíjená a zanedbávaná klimatizace


Při vývoji klimatizace se automobilky snaží rozložit proudění vzduchu tak, aby to posádka co nejméně vnímala.
Aromaterapie obecně využívá efektu působení přírodních vůní. Jejím základem jsou přírodní silice (těkavé, ve vodě nerozpustné, olejovité látky), které dokážou neutralizovat většinu nečistot vyskytujících se ve vzduchu (viry, bakterie, mikroby či pachy) a přitom pozitivně ovlivňují psychický i fyzický stav člověka. Výrazně se tak zlepšuje kvalita prostředí interiéru automobilu. „Řadou studií je také prokázána menší nemocnost, lepší pracovní nasazení i celkově pozitivnější nálada osob, které se aromaterapii podrobily. Pomocí aplikace přírodních olejů lze velmi efektivně snížit stres a navodit uvolněnou atmosféru nebo naopak aktivovat mozkovou činnost, a tím přispět k lepším výkonům a soustředění. Využití aromaterapie v automobilech pozitivně ovlivňuje psychický stav a pohodu řidiče, jeho styl jízdy a snižuje nehodovost,“ vysvětluje Hana Tomášková, odbornice na aromaterapii, která připravuje vonné esence pro vozy autopůjčoven Europcar.
Mnohem větší roli, než je jí přikládáno, hraje pro bezpečnost provozu ve vozidle klimatizace. Jejím primárním úkolem je zabezpečení ideálních klimatických podmínek v kabině vozidla během jízdy a oddálení pocitu ospalosti a únavy, který má za následek nejednu dopravní nehodu. Kromě letní sezóny, kdy se klimatizace samozřejmě využívá nejčastěji, oceníme její přednosti i v zimním období, kdy se používá k vysušování vzduchu, který je přiváděn do kabiny vozidla. Odmlžení oken je potom otázkou několika sekund. Vlhkost zůstává na takzvaném výparníku (většinou je pod palubní deskou auta) a v ní se zachytávají drobounké částečky nečistot zvenčí. V takovém koktejlu se výborně daří roztočům, bakteriím, virům i mikroskopickým houbám. Pokud se systém pravidelně nečistí, dostávají se všechny „zdravotně závadné prvky" spolu se vzduchem přímo do plic. Podle doporučení odborníků je pro zdravé prostředí v automobilu nutné mimo pravidelného čištění interiéru, také dvakrát ročně i desinfikovat klimatizaci. Výraznějšího efektu je možno dosáhnout právě ve spojení s aromaterapií.

Kde stromečky nestačí…
Oblíbené strojky nebo vonné stromečky jsou častým a poměrně levným řešením, jak navodit v autě příjemnou atmosféru nebo se zbavit pachu. Jejich přítomnost ve voze také většinou poznáme na první nádech. Oproti několikanásobně dražším přírodním silicím však mají řadu zdravotních rizik. „Jejich použitím nedochází ke zlepšení kvality ovzduší, ale ani k odstranění zápachu. Dochází pouze k distribuci vonných složek, které subjektivně nepříjemný zápach překryjí. Řada z těchto vonných látek však patří mezi prokázané alergeny. Při použití chemického osvěžovače vzduchu tak dochází k nežádoucí zdravotní zátěži organizmu uživatele,“ informuje Tomášková.
Naproti tomu rostlinné silice vyvolávají u živých organismů vedle vjemu vůně a chuti také důležitou biologickou aktivitu. „Působí-li silice svou biologickou aktivitou na živý organismus, pak hovoříme o aromaterapii.Tato bioaktivita působí na různých úrovních a vyvolává žádoucí účinky podle druhu použité silice. Bioaktivita se však neprojevuje pouze příznivými vlivy, může vyvolávat i účinky nežádoucí. Rostlinné silice, které obsahují tyto látky, se potom nepoužívají vůbec nebo jen omezeně,“ dodává Hana Tomášková.

Aromaterapie, vedle pravidelného čištění interiéru a klimatizace, výrazně přispívá ke zdravému prostředí ve vozidle, které je nezbytné pro alergiky či osoby s dýchacími potížemi a k prevenci před těmito nemocemi. Vedle toho pomáhá udržovat příjemnou pohodu a atmosféru v automobilu nebo nabudit smysly a soustředění. Z zimním období jsou doporučovány éterické oleje s vůní cypřiše, rozmarýnu, bazalky nebo citrónu. V letním zase grapefruit, lunetka či pomeranč. Tyto vůně jsou nyní k dispozici ve vozidlech autopůjčovny Europcar a jsou prezentovány pod označením "Healthy Car".

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů