Zakladatel Lamborghini následuje svého soka z Ferrari do automobilové síně slávy

Our theme
Radek Pecák | 28.07.2022
dalších 12 fotek
Ferrucio Lamborghini začínal jako výrobce traktorů | foto: Lamborghini
Téměř třicet let po smrti zakladatele značky Lamborghini bylo jeho jméno zapsáno do Automobilové síně slávy.
Asi už se nikdo nedozví, co skutečně přivedlo Ferrucia Lamboghiniho k založení automobilky. Obvykle se traduje, že se tento výrobce traktorů nepohodl se šéfem značky Ferrari. K němu si přišel stěžovat, že spojka v jeho Ferrari 250 GT nefunguje dobře. Nerudný Enzo se prý na něho obořil a řekl, že když neumí spojku používat, ať jezdí raději ve svých traktorech.

Jenže Ferrucio se nedal, nechal spojku rozebrat a snadno ji opravil pomocí dílů, které využíval právě ve svých zemědělských strojích. Brzy poté dal (i za pomoci bývalých zaměstnaců Ferrari) zkonstruovat svůj první vůz. Jako logo zvolil býka podle znamení zvěrokruhu, ve kterém byl narozený. Auto poháněl dvanáctiválec se zdvihovým objemem válců 3,5 litru. Poprvé se Lamborghini 350 GT veřejnosti představilo v roce 1963 na turínském autosalonu.

Na tento vůz i na další, které vznikly za jeho éry, se můžete podívat do naší komentované fotogalerie.

Opravdu nehynoucí slávu mu zajistil model Miura, který měl premiéru na stejném místě. Autorem designu, včetně charakteristických "očních řas" kolem světlometů byl geniální designér Marcello Gandini.

Navíc automobilový svět zaujalo také umístění motoru uprostřed vozu. Miura se tak stala historicky prvním supersportovním vozem s tímto technickým řešením.

Do dějin automobilismu se zapsalo také další supersportovní auto. Klínovitý design modelu Countach je opravdu ikonický a ve své době byly jeho plakáty v mnoha klučičích pokojících.

Vlastníkem automobilky byl pouze 15 let
V roce 1974, kdy se tento vůz (představil se ve formě konceptu již v roce 1971) začal vyrábět, již Ferrucio Lamborghini nevlastnil továrnu na traktory. Tu musel prodat Fiatu v roce 1972, když se ocitl ve finančníh problémech. S vidinou velkého množství objednávek z Jižní Ameriky investoval do rozšíření výrobních kapacit. Jenže tato zakázka byla nakonec zrušena.

Dalších šest let držely automobilku nad vodou zákazníci kupující Countach. Ale nakonec i produkci sportovních vozů musel Ferrucio ukončit a ohlásit úpadek V konkurzu firmu získali švýcarští investoři. Následně se vlastníkem stal americký Crhrysler, jehož investoři stále například za modelem Diablo. Ale ani Chrysleru se v té době moc nedařilo, a tak se novým vlastníkem stala indonéská společnost. Od ní pak slavnou automobilku s býkem ve znaku získalo Audi. To ji vlastní dosud.
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů