Pravidelná výměna pneumatik patří k jaru jako kvetoucí zahrady a ne všichni řidiči kvůli ní automaticky zamíří do pneuservisu. Výměna „obutých kol“ je pro motoristické kutily příjemná výzva a při troše zručnosti si na ni možná troufnete i vy sami. Přezutí auta se dá zvládnou svépomocí, čímž ušetříte za služby servisu, akorát se připravíte o bonusy, jako je vyvážení kol nebo výměna vadných ventilků. Pojďme si proto připomenout, na co byste při výměně plášťů neměli zapomínat.
Pokud na svém voze měníte letní a zimní pneumatiky podle ročních období a doporučení, nemine vás na podzim a na jaře stejný úkol – buď vyrazit do pneuservisu, nebo se se vybavit nářadím a vrhnout se na výměnu kol sami.
Pozor na správnou rotaci
Přestože výměna pneumatik svépomocí přináší rizika, jako je nesprávný směr pneumatiky, nevyvážení kola nebo nedostatečné dotažení šroubů, mnozí
řidiči si na to troufnou sami. Tedy za předpokladu, že mění celá již obutá kola.
VIDEO / Jak vyměnit kolo na autěPři výměně kol na autě, ještě než se do ní pustíte, si v první řadě zkontrolujte jejich správnou
rotaci. V tom si udělejte pořádek ještě před výměnou, protože si ušetříte hodně práce, pokud chybu zjistíte později. Správnou rotaci poznáte podle šipky na plášti, musí být ve směru jízdy vpřed. Na některých pneumatikách jsou nápisy Inside/Outside. V takovém případě musí být nápis Outside na vnější straně pneumatiky.
Co si musíte nachystat
Co budete k výměně kol potřebovat? Určitě se neobejdete bez automobilového zvedáku. Pořídit na trhu ho můžete v různých velikostech a s různou nosností a konstrukcí. Neobejdete se ani bez klíče na kola. Hodit se vám budou také pracovní rukavice, abyste se neumazali, a klíny pod pneumatiky, kterými auto zajistíte proti nechtěnému posunu. Dobrým pomocníkem je také drátěný kartáč pro odstranění nečistot a koroze ze spojovací části kola a nápravy.
Ještě než se pustíte do výměny kol, myslete na to, že nejdůležitější je bezpečnost. Určitě byste nechtěli zažít situaci, že vám auto ze zvedáku spadne ve chvíli, kdy se snažíte uvolnit zarezlý šroub. Proto ještě před samotnou výměnou kol auto zajistěte proti pohybu. Nejlépe zařazením prvního rychlostního stupně (u vozů s automatickou převodovkou přepněte do polohy „parkování“) a založením kol z obou stran klíny. Zabráníte tak tomu, že se na zvedáku později těžiště neposune. Zkontrolujte si také, že auto stojí na rovném povrchu.
Co udělat krok za krokem
Před tím, než auto začnete zvedat, lehce povolte šrouby na kole. To pro případ, že byste museli použít větší sílu a na zvedáku byste mohli auto rozkývat. Potom vozidlo pomocí zvedáku (na místě k tomu určeném) nadzvedněte tak, aby se pneumatika nedotýkala země, povolte šrouby a sundejte kolo. Drátěným kartáčem pak odstraňte korozi a nečistoty z náboje kol. V tento okamžik můžete také letmo překontrolovat stav
brzdových destiček.
Pak nasaďte nový disk s pneumatikou a šrouby dotáhněte nejdříve ručně. Následně je dotáhněte klíčem do kříže. Jakmile spustíte auto ze zvedáku na zem, zkontrolujte všechny šrouby na vyměněném kole a případně je dotáhněte. Odborníci doporučují použít pro úplné dotažení šroubů momentový klíč, který kola dotáhne na požadovaný moment (jeho hodnotu najdete v manuálu nebo na internetu).
Po ujetí několika prvních desítek kilometrů šrouby znovu zkontrolujte. Nezapomeňte také změřit
tlak v pneumatikách, protože po delším stání v garáži bude nespíš nižší.