Praha - Automobilka Volvo se tradičně soustředí na bezpečnost svých vozů. Má dokonce plán, jehož cílem je snížit do roku 2020 počet osob usmrcených či vážně zraněných v novém voze této značky na nulu... Jak toho chce dosáhnout?
Přístup společnosti Volvo Cars k automobilové bezpečnosti vychází ze zjištění interního týmu pro výzkum dopravních nehod, jenž na švédských silnicích působí již více než 40 let.
Jedním ze základních stavebních kamenů ochrany pasažérů v rámci konstručních prvků je takzvaná bezpečnostní klec. Jde o pevný rám obklopující posádku vozidla. Hlavní roli ve výrobě hraje zejména materiál, který konstruktéři používají. Kromě známých hliníkových slitin tvoří bezpečnostní klec v nejrizikovějších místech ocel legovaná bórem. Jen pro úplnost - pevnější ocel než ve Volvu prý jinde nenajdete.
Volvo si představuje budoucnost bez vážných dopravních nehod.
Volvo používá tento prvek velmi dlouho a od roku 1991 jej doplňuje vylepšenou konstrukcí snižující následky nárazu zboku. Podobný prvek známe ze všech závodních speciálů pohybujících se na okruzích, na tratích pro rallye nebo kdekoliv jinde.
Druhou cestou, jak zvýšit bezpečnost a v co nejvyšší možné míře zamezit nehodám je prevence. Jejím základem mají být aktivní bezpečnostní prvky, například sledování únavy řidiče, kdy vás systém, pokud detekuje únavu, vyzve varovným tónem k tomu, abyste si dali nějakou tu kávu a načerpali další síly. Adaptivní tempomat s funkcí automatického brzdění je zase schopný nejen udržovat rychlost, ale dokáže také přibrzdit, pokud dojede k pomalejšímu automobilu nebo zcela zastavit, když například systém detekuje stojící kolonu.
Volvo si představuje budoucnost bez vážných dopravních nehod.
Všechny modely Volvo jsou standardně vybaveny stabilizačním systémem DSTC (Dynamic Stability and Traction Control) a sedadly s ochranou proti poranění krční páteře (systémem WHIPS). Všechny dostupné modely jsou navíc ve standartu vybaveny systémem automatického brzdění City Safety.
V poslední zprávě švédské pojišťovny Folksam týkající se problematiky bezpečnosti silničního provozu se hned čtyři modely – S60, V60, V70 a S80 – umístily na špičce žebříčku, jsou prý téměř o 60 procent bezpečnější než průměrný automobil v tomto průzkumu. Studie hodnotí bezpečnostní parametry 238 modelů automobilů, které se zúčastnily 158 000 dopravních nehod nahlášených v letech 1994 - 2013 švédské policii. Tyto informace jsou kombinovány s lékařskými zprávami přibližně 38 000 osob, jež byly v letech 2003 - 2013 při dopravních nehodách zraněny.
Novinky přijdou s modelem XC90
Volvo na trh v příštím roce uvede dlouho očekávanou novou generaci modelu XC90, která bude z hlediska bezpečnosti zase o něco dál. Nabídne například modernizovaný systém ochrany chodců Pedestrian Detection, jehož podstatou se stejně jako nyní stanou kamery a radary. Ty budou ale nově reagovat i za snížené viditelnosti, čímž dovedou zabránit nehodě třeba s člověkem, který vstoupí uprostřed noci do vozovky.
Detekce chodců bude u Volva XC90 fungovat i za tmy. Technologie umí automaticky brzdit v případě hrozící kolize s jinými vozidly, chodci a cyklisty.
Novinkou bude i systém Road Edge (detekce okrajů vozovky) a Barrier Detection with Steer Assist (detekce okrajů svodidel s asistentem řízení). Oba tyto bezpečnostní prvky zabrání v neplánovém výletu do příkopu. Technologie dokáže zaregistrovat, že vůz sjíždí z vozovky, a samočinným zásahem do řízení jej vrátí zpět do správného směru. Do budoucna Švédové vyvíjejí další vylepšení, díky kterému by vůz měl být schopen rozpoznat také zvíře chystající se přeběhnout silnici.
Také adaptivní tempomat rozšíří spektrum svých funkcí. Na základě senzorů totiž Volvo XC90 nebude reagovat pouze na zpomalení či zrychlení vozu před sebou, ale dokáže i setrvat ve zvoleném jízdním pruhu. Ještě dále zachází chystaná technologie autonomního parkování, která již počítá s tím, že řidič bude moci vozidlo opustit třeba při vjezdu do nákupního střediska.
Volvo si představuje budoucnost bez vážných dopravních nehod.
Kombinace samočinného řízení s rozpoznáváním dopravního značení a okrajů vozovky a s brzděním před dalšími objekty pak umožní jeho další jízdu bez obsluhy. Jakmile systém najde na parkovišti volné místo, sám do něj zaparkuje. Rychlost i zpomalení jsou navíc přizpůsobeny pohybu v omezeném prostranství, čímž nebudou ohroženy ani automobily s řidiči za volantem.