Boston/Detroit - Americká automobilka General Motors jmenovala svého prvního šéfa kybernetické bezpečnosti. Přiměl ji k tomu sílící tlak na lepší zabezpečení počítačových systémů ve vozech proti hackerským útokům. Největší americký výrobce automobilů dosadil na nový post inženýra Jeffa Massimillu.
"V rámci nových technologií do automobilů dáváme autonomní a poloautonomní systémy. Pro vůz jsou velmi důležité, a proto se musíme postarat o to, aby byly pro zákazníka bezchybné," řekl viceprezident firmy Mark Reuss.
Cadillac, luxusní značka GM, chce už během dvou let prodávat automobily, které budou v určitých případech schopny převzít řízení. Blíže nespecifikovaný model značky dostane systém označovaný jako Super Cruise, který pomocí kamer a senzorů dokáže automaticky udržovat vůz v jízdním pruhu a zachovávat bezpečnou vzdálenost od ostatních vozidel.
V případě potřeby systém auto bez asistence řidiče zcela zastaví. Dokáže rovněž automaticky zastavovat a rozjíždět vůz v dopravní zácpě. V roce 2016 začne Cadillac také prodávat verzi modelu Cadillac CTS vybavenou systémem pro komunikaci s jinými vozy. Ty však budou muset být vybaveny podobnou technologií, pokud má vše fungovat. Automobily si budou schopny vyměňovat například údaje o poloze a rychlosti jízdy.
Počítače v moderních vozech ovládají cokoli od motorů a brzd až po navigaci, klimatizaci a stěrače. Odborníci na bezpečnost opakovaně varovali, že je jen otázkou času, než hackeři objeví jejich softwarové nedostatky a pak se jejich prostřednictvím pokusí ublížit řidičům.
V minulých letech už bezpečnostní experti odhalili u těchto systémů zranitelná místa, kvůli nimž jsou podle nich auta náchylná k potenciálně nebezpečným útokům. Na loňské hackerské konferenci Def Con v Las Vegas například bezpečnostní oborníci Charlie Miller a Chris Valasek předvedli způsoby, jak napadnout vozy Toyota Prius a Ford Escape. Letos v srpnu pak zveřejnili seznam "nejsnáze hackersky napadnutelných" vozů.