Nejdelší silniční tunel na světě je dlouhý 24,5 kilometru a nachází se mezi Aurlandem a Laerdalem v Norsku. Projetí takřka nekonečného tunelu trvá v běžném provozu asi dvacet minut. Rozhodně to tak není nic pro ty, co by trpěli úzkostí z uzavřených prostor.
Takto vypadá průjezd nejdelším silničním tunelem na světě:
V TEXTU NAJDETE
•
Co lze prokopat, to Norové prokopou•
Norský tunel je mistrovským dílem•
Bezpečnost tunelu nadevšeNejdelším silničním tunelem v Česku je ten Bubenečský s 3091 metry. Je součástí pražského tunelového komplexu Blanka (5502 metrů), jenž sestává ze tří samostatných, na sebe navazujících tunelů. Přestože na tuzemské poměry jde o jasného rekordmana, není to skoro nic proti tomu, co mají v Norsku. Tamní
Tunel Laerdal s 24,5 kilometry byl otevřen v listopadu 2000, jak připomenul
cestovatelský web Visit Norway. Byl u toho samotný král Harald V. Stavba trvala si pět let. Denně jím projede asi tisícovka vozidel. Za použití na se na rozdíl i řady norských tunelů neplatí. Díky své délce je nejdelším silničním tunelem na světě.
Co lze prokopat, to Norové prokopou
Důvodem stavby bylo zjednodušení cestování mezi dvěma největšími norskými městy – Oslem a Bergenem. A není zcela jistě bez zajímavosti, že Norsko je kladným vztahem k budování tunelů vyhlášené.
„Pokud existuje skála, kterou mohou Norové prokopat, prokopou se, a jízda krajinou je díky tomu mnohem více vzrušující než pouhé zatáčení. Jednou, když jsem projížděl západními fjordy Norska, napočítal jsem, že projíždím 39 tunely v rozmezí devadesáti minut,“ popsal
ve svém textu reportér National Geographic Andew Evans.
Norský tunel je mistrovským inženýrským dílem:
Bezpečnost tunelu nadevše
Tunel Laerdal je jedním z nejbezpečnějších na světě. To vše díky velmi modernímu ventilačnímu systému, bezpečnostním stanicím s nouzovým vybavením, telefonním budkám i několika umělým jeskyním, které jsou osvětleny barevnými světly.
„Uvnitř tunelu jsou dokonce běžné parkovací prostory, kde můžete v případě potřeby zastavit,“ uvedl National Geographic.
Pro řadu řidičů může být dlouhá jízda tunelem psychicky náročná. I na tuto skutečnost se dopravní inženýři zaměřili.
„Rozdělili tunel do různých částí, aby vytvořili iluzi, že řidiči projíždějí řadou menších tunelů. V těchto menších úsecích mohou řidiči dělat přestávky,“ napsal specializovaný
web Dangerous Roads.
Ve spolupráci s psychology pak projektanti připravili speciální osvětlení, které zbavuje šoféry od pocitu monotónnosti z jízdy a nudy.