Pod kopcem Homole u silnice, která je nyní provizorním sjezdem z dálnice k Vysokému Mýtu, je runo i v noci. Chystá se zde tolik očekávaná raba tunelu. "Razit začneme 22. listopadu," uvedl vedoucí projektu Andrej Korba. Tunel Homole na dálničním úseku D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem bude mít okolo půl kilometru. Do konce roku chce stavební firma zarazit pravý i levý tunelový tubus. První řidiči by jím mohli projet na konci roku 2026.
"Nyní zajiujeme stavební jámu na západním portálu tunelu, take vrtáme vyarmované piloty, dva metry osově od sebe, nejhlubí má okolo sedmnácti metrů a postupně se to zkracuje asi na tři metry. Mezi levou a pravou rourou ponecháme horninu, abychom toho nemuseli tolik odtěit. Pak to bude vypadat jak obrácené kalhoty," vysvětlil dále Andrej Korba.
Do konce roku chce stavební firma zarazit pravý i levý tunelový tubus. Kdyby přily velké mrazy, chceme být deset dvanáct metrů zaraení, pak stavbu zaplachtujeme a můeme dělat dál, podotkl vedoucí projektu. Mrazy podle něho stavbu nezastaví. Jestli betonárce zamrznou těrky nebo nemá udělané skladové hospodářství, dostatek teplé záměsové vody, tak pak to bude problém. Ale jestli budou betonárky připravené, tak my pojedeme. Kdy se jednou rozjedeme, tak nepřestaneme, prohlásil Korba.
Tunel Homole na dálničním úseku mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem bude mít jenom okolo půl kilometru, ale terén
kopce Homole u silnice I/17 je geologicky sloitý a vyaduje technické řeení na míru. Nejdříve musí stavaři zinjektovat celý kopec. V podstatě nahoře vytvoří betonovou desku, aby se kopec při rabě nepropadl. Teprve potom se můe odtěit zemina, tvrdil před časem éf Ředitelství silnic a dálnic
Radek Mátl.
Na původní plány vak nakonec tak úplně nedojde. Dodatečný geologický průzkum toti ukázal, e geologická situace tady nakonec není tak sloitá. Trochu jsme změnili technologii a tryskové injektáe, které se měly provádět současně se zajitěním portálu, jsme přehodili. Budeme dělat zajiování horniny v tunelu před sebou. Měly by tu být dobré geologické podmínky, zhruba na 200 metrech půjdeme klasickou rabou bez zajiování čela a stropu speciální injektáí, vysvětlil Korba.
Tunel Homole podejde stávající státovkou I/17, a to zhruba v místech nynějího "esíčka", kterým silnice překonává úpatí Homole. A to je jeden z oříků pro stavaře: zdejí nízké nadloí. Stavební firma se toho vak nebojí. Je tu nízké nadloí, není velké, ale největí problém můe být spodní voda, kolik jí tam chytneme. Homole je standardní tunel, podcházíme silnici, to je výzva, e se nesmí nic stát. Dělal jsem ale na kruháči v Jablonci nad Nisou, kde jsme pracovali jen pod esti metry. Nahoře jezdily kamiony a vechno. Tady je v nejuím místě sedm a půl metru, doplnil Korba.
Kromě tunelu Homole pokračují i práce na samotném úseku
dálnice D35 Ostrov Vysoké Mýto. Jsme ve fázi hrubých terénních úprav, děláme přeloky. Hlavní úskalí jsou nyní přeloky plynovodu, kterých tu jsou více ne dva kilometry, sdělila správkyně stavby Romana olcová z Ředitelství silnic a dálnic ČR. Práce podle ní běí podle harmonogramu. Do zimy chtějí stihnout přeloky plynu, skrývky ornic a sanační práce. Zatímco dělníci pracují jak u budoucího tunelu Homole, tak na dálničním úseku, kolem svití auta po silnici I/17.
Od tunelu je komplikovaný výjezd stavebních strojů na silnici. Zejména od Vysokého Mýta jsou auta dost rozjetá z kopce. Musíme to regulovat, ale stavba má přístup i z dálnice a ze Stradouně, kde je doprava pomalejí. Na konci úseku najídíme z vedlejí stavby obchvatu Vysokého Mýta, dodala olcová.
Tunelem Homole na dálnici D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem by se řidiči měli poprvé svézt v prosinci roku 2026. Samotný dálniční úsek má vak termín dokončení u v srpnu 2026.