V posledních měsících se v Praze objevují zóny s maximální rychlostí 30 km/h. A další se připravují. Tento trend reaguje na potřebu zvýšení bezpečnosti v městských oblastech, zejména v blízkosti škol a obytných zón. Studie ukazují, že snížení rychlosti může výrazně snížit počet nehod a zlepšit kvalitu života ve městech. A to bez větších časových prodlev na cestování. Mnoha řidičům se snižování rychlosti nelíbí, přitom podle sledování městského provozu dosahují auta reálné průměrné rychlosti jen 20 až 30 km/h, a to i bez jakýchkoliv omezení...
Už jen pamětníci si možná vybaví noc z úterý na středu 1. října roku 1997, kdy vstoupila v platnost
vyhláška o pravidlech silničního provozu a tím se snížila rychlost motorových vozidel v obcích ze 60 na 50 kilometrů v hodině.
Po takřka třiceti letech se i tato rychlost zdá některým příliš vysoká a například aktivistické uskupení
Poslední generace by šlo cestou, kdy by se ve městech mělo jezdit maximálně 30 kilometrů v hodině. Své požadavky v mnoha případech podkreslovalo akcemi, kdy se její členové přilepovali k silnicím.
A zdá se, že i tato nátlaková akce přinesla své ovoce. Na území hlavního města Praha se totiž v posledních měsících objevují zóny, kde více, jak 30 kilometrů v hodině jet řidič nemůže. A další se chystají.
30, 50, 70, 80
Například Praha 3 plánuje uplatnit tyto zóny na několika místech. „Záměr zřízení zóny 30 v oblasti vymezené ulicemi Seifertova, Táboritská, Ondříčkova, Slavíkova, U Rajské Zahrady, Siwiecova reaguje na poptávku ze ZŠ Jaroslava Seiferta ve Vlkově ulici po zvýšení bezpečnosti v blízkosti i v širší spádové oblasti školy,“ stojí v
odůvodnění záměru, který nedávno schválili radní městské části.
Již dříve se podobné zóny objevily na Praze 6. A přidávají se i další města. Například se nyní podobné opatření chystá i v
Hradci Králové, kde o změnu požádala Komise místní samosprávy. Podle oslovené dopravní expertky z
Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice Michaely Ledvinové mají takové zóny opodstatnění (a to nejenom v Praze). Není však pro celoplošné zavádění.
„Určitě by mělo smysl rozšířit zóny 30 na části a oblasti, kde je obytná zástavba, školy, veřejná zařízení, služby. Zkrátka všude tam, kde komunikace plní převážně funkci obslužnou a pobytovou,“ uvedla Ledvinová.
Na páteřních komunikacích, které mají funkci převážně dopravní, kde převažuje tranzitní doprava (vnitřní nebo vnější), by měla zůstat zachována rychlost 50 km/h. „U komunikací v rámci zastavěného území města, s funkcí dopravní, bez "přímé" vazby na zástavbu, kde není poptávka po přecházení a nepohybují se zde například mohla být i vyšší povolená rychlost, 70 nebo 80 km/h. Vše tedy primárně závisí na charakteru oblasti, kterou je komunikace vedena a na funkci dané komunikace. Stanovená rychlost by měla být pro řidiče intuitivní,“ doplnila expertka.
VIDEO / Mluvčí Poslední generace mluvím o tom, proč bojují za zóny 30 km/h ve městechPodle ní byly v roce 2024 zveřejněny výsledky rozsáhlé studie
National Technical University of Athens, která shrnuje výsledky zavedení rychlostního limitu 30 km/h ze 40 evropský měst. Z této studie mimo jiné vyplývá, že zavedení limitu 30 km/h ve městském prostředí přináší průměrné snížení počtu nehod o 23 %, úmrtí o 37 % a zranění o 38 %.
„Takto výrazné zlepšení bezpečnosti se obzvlášť týká zranitelných účastníků provozu – chodců a cyklistů. Právě v oblastech s vysokou intenzitou pohybu osob, jako jsou centra měst nebo obytné zóny, se ukázalo, že nižší rychlost umožňuje řidičům dříve reagovat, a tím nejen předcházet kolizím, ale i výrazně snižovat jejich závažnost,“ míní Ledvinová.
Vedle bezpečnostních přínosů studie poukazuje také na pozitivní vliv na životní prostředí – emise oxidu dusíku, částic PM10 a oxidu uhličitého klesly v průměru o 18 %, hluková zátěž poklesla o 2,5 dB a spotřeba paliva o 7 %. „Díky poklesu rychlosti a zklidnění dopravy došlo také ke zlepšení plynulosti provozu, přičemž v některých městech byl pozorován i pokles dopravních zácp.
Z pohledu kvality veřejného prostoru a zdraví obyvatel došlo ke zvýšení atraktivity aktivní dopravy – cyklistika i pěší chůze nabyly na popularitě a města jako Bilbao, Graz či Grenoble zaznamenala výrazný nárůst cyklistického provozu a současně pokles stresu a hlukové zátěže v ulicích.,“ řekla expertka.
Kde fyzika nestačí
Pokud si člověk vzpomene na hodiny fyziky ze základní školy, popřípadě použije selský rozum, vyvstane otázka, zda se při snížení rychlosti nezvýší dojezdový čas. Podle Ledvinové však fyzika v tomto ohledu v mnohých případech neuspěje. „Tady je třeba si uvědomit, že tady není možné vycházet pouze z fyzikální závislosti času na rychlosti a vzdálenosti,“ míní Ledvinová.
Na cestovní čas ve městech totiž nemá vliv pouze nejvyšší povolená rychlost a cestovní čas se zvyšuje v důsledku dalších vlivů – řidiči dávají přednost chodcům na přechodech pro chodce, čekají na zelenou na řízených křižovatkách, dávají přednost na křižovatkách, ovlivňují je manévry ostatních řidičů (například parkování v parkovacích pruzích).
„Z důvodu těchto vlivů tak řidiči v městském provozu reálně dosahují průměrné rychlosti okolo 20–30 km/h, a to i bez jakýchkoli omezení. Na velikost cestovního času tak má mnohem vyšší vliv plynulost dopravy než nastavení nejvyšší povolené rychlosti. Zavedení nižšího rychlostního limitu často přispívá k plynulejšímu provozu bez častého brzdění,“ doplnila expertka.
I v relativně příznivých podmínkách při minimálním ovlivnění dalšími účastníky silničního provozu tak podle ní rozdíl v cestovním čase činí obvykle pouze desítky sekund, maximálně několik málo minut, a to hlavně na kratších úsecích. Předpokládané „zdržení“ je tedy ve skutečnosti velmi malé a nepřeváží nad ostatními přínosy.
„Jsou známy příklady z evropských měst, kde zavedení plošné rychlosti 30 km/h vedlo k mírnému poklesu jízdní doby právě s ohledem na lepší plynulost dopravy. Nižší rychlost vede k plynulejší jízdě, menší spotřebě paliva, nižším nákladům na údržbu vozidel a menším škodám při nehodách. Z dlouhodobého hlediska se tak snižují náklady společnosti na zdravotní péči, znečištění i dopravní infrastrukturu.“ doplnila Ledvinová.