Toyota chce ukončit spor o vadné pedály, nabízí miliardové odškodné

Our theme
ČTK | 27.12.2012
Ilustrační foto. | foto: DENÍK/Alena Kaňková
Detroit - Největší japonská automobilka Toyota Motor chce ve Spojených státech ukončit spor o vadné pedály a nabízí odškodné v celkové výši až 1,1 miliardy dolarů (asi 20,9 miliardy Kč). Vyplývá to ze soudních dokumentů, jejichž obsah byl zpřístupněn veřejnosti. Půjde tak o jednu z největších částek, jakou kdy firmy v USA vyplatily, aby zastavily hromadnou žalobu.
"Bylo to těžké rozhodnutí, zvlášť s ohledem na to, že spolehlivé vědecké důkazy a řada nezávislých hodnocení potvrdily bezpečnost elektroniky brzdového systému," podotkl právní zástupce společnosti Toyota Motor Sales USA Christopher Reynolds.

Navrhované vypořádání počítá s kompenzací za ekonomické ztráty, které mohly majitelům vzniknout v souvislosti s případnou bezpečnostní závadou na vozidle. Částka pokrývá většinu žalob, které majitelé vozidel Toyota na automobilku podali za to, že jejich vůz někdy samovolně zrychlí. Nepokrývá ale odškodné za smrt či zranění při havárii.

"Došli jsme k závěru, že otočit stránku v tomto právním sporu a vyřešit jej smírem je v nejlepším zájmu firmy, našich zaměstnanců, prodejců a hlavně našich zákazníků," dodal Reynolds.

Akcie Toyoty dnes na burze v Tokiu zpevnily o 1,3 procenta, a navázaly tak na ještě silnější růst z předchozího dne. Reagovaly tak na příznivé zprávy o vývoji odbytu, o němž informoval management. Toyota očekává, že v letošním roce prodá rekordních 9,7 milionu vozů. Proti loňsku, kdy prodej nepříznivě ovlivnily dopady zemětřesení, to bude nárůst o 22 procent.

Vinu nepřiznala
Dohoda o mimosoudním vyrovnání se týká až 16 milionů aut, které Toyota v USA prodala v letech 1998 až 2010. Týká se to až 30 modelů, včetně nejprodávanějších Camry a Corolla. Toyota nepřiznala žádnou vinu, měla by ale zaplatit instalaci bezpečnostního mechanismu do brzdového systému u zhruba 3,25 milionu svých vozů.

Částka, kterou by měla Toyota zaplatit, převyšuje výši podobných dohod z minulosti. Například v roce 2005 se výrobce pneumatik Bridgestone rozhodl zaplatit odškodné 240 milionů dolarů automobilce Ford Motor. Ta musela v roce 2001 svolávat miliony aut, aby vyměnila asi 13 milionů pneumatik. Šlo o jednu z největších svolávacích akcí v USA.

Toyota byla v minulých letech nucena svolat miliony vozů kvůli různým problémům, tedy nejen kvůli nechtěnému zrychlování aut. To mělo negativní dopady na její pověst. Za pozdní hlášení o bezpečnostních závadách a průtahy při svolávání vozů k opravám americké úřady nedávno firmě vyměřily rekordní pokutu 17,35 milionu dolarů (asi 330,4 milionu Kč).
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů