Nová data o elektroautech: Horko jim dojezd moc nezkrátí, dobíjení se zrychluje

Our theme
Radek Pecák | 24.07.2023
Hyundai Ioniq dosáhl skvělých výsledků v testu odborných novinářů | foto: Hyundai
Odborníci zveřejnili nová data o praktickém soužití s elektromobily od různých výrobců.
Přestože je nyní venku často více než třicet stupňů, posádka pohybující se v tu dobu v elektromobilu se nemusí obávat nějakého dramatického snížení dojezdu vinou zapnuté klimatizace. Vyplývá to z výsledků výzkumu, které zveřejnil americký portál Recurrentauto.com. Ten se specializuje na shromažďování dat o elektromobilech.

Do výzkumu bylo zahrnuto celkem devět typů elektromobilů. Mezi nimi například Fordy F-150 Lighting a Mach-E, Hyundai Kona, Nissan Leaf a všechny typy značky Tesla.

Všechna vozidla měla klimatizaci nastavenou na 21 stupňů Celsia a zjišťovalo se, o kolik se sníží dojezd při různých venkovních teplotách. Když teploměr ukazoval teplotu okolního vzduchu 23 stupňů Celsia, pak dojezd zůstal na výrobcem deklarované hodnotě. Zvýšení venkovní teploty na 26,7 stupně znamenalo úbytek dojezdu o 2,8 procenta. Další oteplení na 29,4 stupně snížilo dojezd o 3,5 a na 32,2 o 5 procent. Dramatičtější nárůst úbytku přišel už při opravdu horkých 35 stupních. V tomu případě výzkumníci naměřili dojezd nižší o plných patnáct procent.

V zimě, kdy se interiéry naopak musejí ohřívat, bývají rozdíly vyšší. Podle mých praktických zkušeností z testů elektrických vozů zhruba mezi dvaceti až třiceti procenty. Důvodem je podle výzkumníků hlavně fakt, že rozdíly mezi venkovní a nastavenou vnitřní teplotou jsou v létě nižší než v zimě. Zatímco v létě jde při venkovních 35 a vnitřních 21 stupních pouze o 14 stupňů Celsia, v zimě se jedná často o více než dvacet stupňů. Vyrovnávání teplot pak logicky vyžaduje více elektrické energie.

Ještě více aspektů zajímalo odborné motoristické novináře, kteří jsou porotci ankety AutoBest. S celkem čtrnácti různými modely podnikli řadu praktických testů.

Reálný versus normovaný dojezd...
Například je zajímalo, o kolik (v procentuálním ukazateli) se liší normovaný dojezd od toho reálného v běžném provozu.  Celkem šest se (Aiways U6, BMW iX1, Hyundai Ioniq 6, Subaru Solterra, Tesla Model 3 a Volkswagen ID.Buzz) zaznamenalo poměr přes devadesát procent.

Naopak nejhorší čínský model Polestar 2 ujel pouze 74,2 procenta ze vzdálenosti uvedené pro měření v režimu WLTP.

Dále novináři testovali, kolik kilometrů ujede jeden každý elektromobil na jednu kilowatthodinu elektrické energie. V tomto parametru byl nejlepší model Hyundai Ioniq 6, který zvládl 7,6 kilometrů, zatímco Nissan Ariya jen 4,8.

Pro velkou část uživatelů je důležité také to, jak rychle se jejich vůz dokáže nabít. Proto novináři zkoušeli, jaká doba je zapotřebí po připojení k ultrarychlé dobíjecí stanici (výkon 350 kW) na získání dostatečného množství energie na ujetí příštích sta kilometrů. 

Absolutním rekordmanem se stal Hyundai Ioniq 6, kterému na to stačí pouhé čtyři minuty. Jeho baterie se pak z původních 20 na 80 procent kapacity díky průměrnému dobíjecímu výkonu 200 kW nabije už za čvrt hodinu. Třeba Tesla Model 3 na to potřebovala dvojnásobný čas a Citroën ë-C4 dokonce 40 minut.
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů