Technologie v autech: sci-fi začíná už teď

Our theme
iHNED | 17.12.2014
Laserová světla, autonomní řízení, noční vidění. Ne, to není výčet schopností vozů budoucnosti, ale aut, která jsou už dnes k dostání na trhu. Každý rok automobilky přicházejí s pokrokovými technologiemi, přečtěte si o těch nejzajímavějších, které se urodily.

Snad nejčastější představou o autech budoucnosti je ta, že se budou řídit sama. Řidič si tak snadno během cesty do práce vypije kafíčko a přečte noviny. Systémy takzvaného autonomního řízení vyvíjí proto nezávisle hned několik automobilek. Průkopníky jsou Volvo a Mercedes-Benz. Švédská automobilka pracuje na projektu takzvaného silničního vlaku SARTRE. Funguje na principu vůdčího vozidla, které řídí člověk. Za něj se mohou virtuálně připojit jiná auta a podle něj pak automaticky korigovat směr nebo rychlost. Řidič si může dát pauzu. Systém by měl fungovat v budoucnu na dálnicích a Volvo jej už má prakticky hotový. Jediným výraznějším problémem tak zůstává legislativa.

Právě zákony vyžadují, aby za auto vždy odpovídal jeho řidič. Jak by se řešila pojistná událost, kdyby takové samojezdící vozidlo nabouralo? To nikdo neví. Volvo přitom letos spustilo další projekt. Do svých aut chce brzy začít montovat systém, který umožní zbavit se jedné z nejotravnějších činností - hledání parkovacího místa. Auto bude propojeno s aplikací na chytrém telefonu. Řidič přijede na speciální parkoviště, které bude spolupracovat se senzory ve voze. Před vjezdem vystoupí, zamkne a o zbytek se postará automatika. Vůz sám najde své místo nebo se vyhne případným překážkám. Majitel pak už jen dostane zprávu o zaparkování na mobil. Pokud zase bude potřebovat odjet, stiskne patřičné tlačítko, auto samo nastartuje a vypraví se k výjezdu z parkoviště.

TIP: Průzkum: Moderní technologie v autech jsou zbytečné

Počátkem podzimu všechny zaskočila americká automobilka Tesla. Miliardář Elon Musk představil novou, vylepšenou verzi svého Modelu S. Kromě toho, že elektromobil dostal silnější motor, lepší dojezd a pohon všech kol, byl nově dovybaven také systémem poloautomatického řízení. Ten díky sérii kamer a sonaru monitoruje a následně vyhodnocuje okolí auta. Bez nutnosti zásahu řidiče se Tesla pohybuje v mezích čáry po silnici, a to i do prudkých zatáček. Navíc kontroluje i značky omezující rychlost a přizpůsobuje se jim - pokud jede pomaleji, než je dovoleno, zrychlí. Naopak při vyšším tempu zpomalí. Řidič by se tak teoreticky měl vyhnout pokutám za vysokou rychlost. Systém umí také rozpoznat brzdící nebo stojící vůz před sebou a včas komfortně zastavit. Asistent rovněž zvládne na dálnici změnu pruhu poté, co řidič použije blinkr. Manévr už auto vykoná samo. Takové zařízení by mohlo pomoci překlenout mezidobí, kdy už jsou auta schopna jezdit sama, ale ještě pro ně nejsou připravené zákony.

Laser svítí na cestu

Než se situace na poli zákonů a silničních pravidel zklidní, připravují výrobci další techniku, kterou bychom ještě před několika lety vnímali jako čisté sci-fi. Letošek byl ve znamení boje mezi BMW a Audi na poli osvětlovací techniky. Obě automobilky totiž přišly s novými laserovými světlomety. Tato technologie může v blízkém budoucnu nahradit LED diody, které jsou dnes velmi populární. Jejich pojmenování může v některých lidech vyvolávat obavy, že auta budou na silnici svítit nebezpečnými laserovými paprsky. To je ale nepřesná interpretace, ve skutečnosti laserové světlo nesvítí přímo. Lasery vydávají paprsek modrého světla, které se přes sadu zrcadel odráží do čočky. Ta je naplněna fosforem. Tato látka stimulovaná modrým laserem pak vyzařuje sytě bílé světlo, velmi podobné dennímu. To pro lidský zrak rozhodně nepředstavuje žádné nebezpečí. Naopak, takové světlo je příjemnější než světlo od ostrých výbojek.

Sousloví laserové světlomety zvolily automobilky hlavně kvůli marketingu. Správné označení je Laser-Activated Remote Phosphor (LARP). Takto své výrobky pojmenovala společnost Osram, která světlomety automobilkám dodává. Laserová světla mají celou řadu výhod oproti standardním světlometům, ale i stále rozšířenějším diodám. Především jsou až o 30 procent úspornější než LED. Díky tomu může mít auto, které je využívá, nižší spotřebu. Navíc jsou lehčí, což také prospívá spotřebě, ale i dynamice vozu. Výhodou pro uživatele je fakt, že dokážou dosvítit až na vzdálenost 600 metrů. Světlomety jsou samozřejmě spojeny s kamerou, takže zvládají vykrývat případné protijedoucí vozy nebo chodce na silnici tak, aby řidič stále viděl do dálky, ale aby neoslňoval ostatní.

Konec stresu

Zlepšení viditelnosti může přinést i další technologie, která se už v hojném zastoupení objevuje u vyšších modelů Mercedesu a Audi. Jde o systém nočního vidění. Ten díky infračervené kameře přináší na displej ve voze obraz silnice před autem a vidí lépe než lidské oko. Proto je také schopen upozornit na případné nebezpečí v podobě lesní zvěře nebo člověka dřív, než jej řidič spatří. Zdá se, že by se noční vidění mohlo postupně rozšiřovat i do levnějších modelů. Tím by řidičům mohl skončit stres z nočních jízd.

Další věcí, kterou celá řada lidí za volantem přímo nenávidí, je cestování s přívěsem. Zejména pak manévrování nebo couvání, které vyžaduje značnou dávku trpělivosti, ale také umu, kterým ne právě každý oplývá. Proto letos Volkswagen u nové generace manažerského sedanu a kombi Passat přišel s velmi povedenou novinkou - asistentem pro parkování přívěsu nazvaným prozaicky Trailer Assist. Řidič zařadí zpátečku a na displeji určí směr, kudy se má přívěs při couvání pohybovat. Auto už pak samo točí volantem, řidič ovládá jen plyn a brzdu. Konečně můžete vyrazit s lodí za autem bez většího stresu. A nervy pomůže zachránit i povedená "vychytávka", se kterou se letos předvedl Land Rover. Jeho auta se často líbí těm, kteří se rádi projedou i v terénu. Pokud přijde řada na přejíždění opravdu nebezpečných hrbolů, kamenů nebo stoupání, řidič by potřeboval přesně vidět na místo, kterým projíždějí kola. To samozřejmě přes mohutnou příď SUV nejde. Land Rover proto u některých nových aut nabídne průhlednou kapotu. Zní to trochu absurdně. Samozřejmě nebude vidět na motor, který se pod ní skrývá, ale na prostor pod přední částí vozu. Zařízení využívá kameru se širokým úhlem, která snímá plochu jinak z místa řidiče neviditelnou. Tu pak promítá na rozměrný head-up displej. Displej zabírá celou šířku čelního skla a je nastaven tak, aby se přesně kryl s horní částí kapoty, kterou řidič ze svého místa vidí. Díky zobrazení živých záběrů z přední kamery tak vznikne zajímavý efekt, při kterém má řidič pocit, jako by se díval přímo skrz kapotu na prostor pod vozem.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů