Brno - Nejvyšší soud (NS) rozhodl, že přetočení tachometru na prodávaném ojetém voze je trestný čin podvodu, když tím prodejce auta způsobí kupujícímu škodu nad 5000 korun. Jde o nový právní názor NS, který je vodítkem pro ostatní soudy, policii i státní zástupce v případech, že budou řešit obdobné kauzy, řekl mluvčí NS Petr Knötig.
„Ve věci panovala značná nejednotnost. Tyto kauzy lze řešit podle současného trestního zákoníku, aniž by se kvůli většímu potírání těchto podvodů musel jakkoli upravovat," uvedl.
Přetáčení tachometrů u prodávaných ojetých aut je v ČR poměrně časté. Podle odhadů některých odborníků má přetočený tachometr a snížený počet ujetých kilometrů zhruba polovina prodávaných ojetých vozů v zemi. Cílem je auto „omladit" a na jeho prodeji vydělat víc. Stáčení kilometrů je technicky snadné a v minulosti jej nabízely i některé firmy na internetu.
Nový právní názor
Nejvyšší soud vydal nový právní názor v souvislosti s případem čtyřicetiletého muže ze Zlína. Ten byl loni v červnu Okresním soudem ve Zlíně potrestán ročním vězením s podmíněným odkladem na 1,5 roku. Prodal totiž Volkswagen Caravelle 2,5 Tdi za 379 000 korun s tím, že vůz má najeto 171 000 kilometrů, ačkoliv věděl, že tento stav neodpovídá skutečnosti.
Vozidlo mělo najeto 340 000 kilometrů. Muž nechal tachometr „stočit" a jeho prodejem nezákonně vydělal 159 000 korun. Proti podmínce se prodejce odvolal s tím, že upravení tachometru není trestným činem. Když neuspěl u Krajského soudu v Brně, obrátil se na Nejvyšší soud. Ten ale jeho výhrady k věci odmítl.
Rozhodnutí Nejvyššího soudu přivítala Karolína Topolová, generální ředitelka největší tuzemské sítě autobazarů AAA Auto. "Jsme velmi rádi, že Nejvyšší soud potvrdil názor, který na přetáčení tachometrů máme již dlouhou dobu, a to že se jedná a vždy jednalo o trestný čin. Doufáme, že toto soudní rozhodnutí bude mít významný preventivní dopad a změní obecný názor na míru závažnosti tohoto podvodu," prohlásila. "Podle mého názoru již není po tomto rozhodnutí nadále možné, aby byly veřejně na internetu a formou inzerce nabízeny služby v oblasti přetáčení tachometrů. Jsem také hluboce přesvědčena, že jednotlivé STK se nyní budou muset v rámci prevence kriminality zaměřit na odhalování skutečného stavu najetých kilometrů během technických prohlídek, a to zejména u ojetých vozů dovážených ze zahraničí, o kterých je veřejně známo, že jsou velmi častým subjektem manipulace se stavem najetých kilometrů. Bez ohledu na rozhodnutí Nejvyššího soudu se i nadále domnívám, že přetáčení tachometru by se mělo rychle stát samostatným trestným činem tak, jak je to již nyní v několika zemích EU," dodala Topolová.