Značka Dacia volí v případě modernizací nebo nových generací svých modelů logický a současně ekonomický přístup. Ve voze nahrazuje původně použitá technická řešení nebo komfortní prvky za ty, které si její zákazníci žádají. Proto postupně z Dacie například mizí nelogická a archaická ovládání zrcátek jinde než na dveřích nebo se nahrazují vzhůru se vyklápějící kliky za ty s horizontální páčkou. Daní za lepší techniku je ale samozřejmě lehce vyšší cena.
Třetí generace Dusteru je s pravděpodobností hraničící s jistotu poslední se spalovacími motory pod kapotou. Trend elektrifikace je ostatně patrný už na této, která začne být během pár týdnů k dostání i v českých autosalonech rumunské automobilky. Protože se současně doprodává ještě předchůdce, není od věci ujasnit si, v čem se novinka hlavně liší.
1) Rozměry
Délka zůstává prakticky stejná. Pouze jiné tvarování plastových nárazníků způsobilo, že novinka je o dva milimetry delší než předchůdce. Překvapením, přes skutečné zvětšení vnitřního prostoru v kabině, je fakt, že rozvor je naopak o šestnáct milimetrů kratší.
Třetí Duster vyrostl do výšky na 1656 milimetrů a je to skoro o čtyři centimetry menší číslo než u dřívější verze. Naopak šířka 1813 milimetrů přesahuje Dustera II o devět milimetrů.
Objem kufru se zvětšil v případě nového vozu na 472 litrů (metodika VDA), což značí nárůst o 27 litrů. Pro dorůstající děti, které budou často hosty na zadních sedadlech je důležité, že prostor před jejich koleny se zvětšil o 34 milimetrů a nad hlavami o šestnáct.
2) Jak si povede v terénu
Nepochybně dobře. Mezi malými SUV asi nenajde rovnocennou konkurenci. Už jen údaj o světlé výšce, která dokonce i u verzí s pohonem pouze předních kol přesahuje dvacet centimetrů, o něčem svědčí.
Verze 4x4 pak mají dokonce ochranný kovový plát pod motorem a volič režimů, který upravuje prokluz kol v závislosti na podkladu. Třeba na písku nebo na sněhu. Také lze uzavřít rozdělení točivého momentu pro přední a zadní nápravu v poměru 50:50.
Život v náročnějších podmínkách ulehčují řidiči i ukazatele náklonů vozidla a také přední kamera.
3) Změny v pohonných jednotkách
Pod kapotu Dusteru se už pro evropské trhy nebude montovat dieselový agregát. Také si nelze pořídit nejvýkonnější klasický zážehový čtyřválcový turbomotor s výkonem 150 koňských sil. A naopak ani dříve nabízený základní benzinový litrový tříválec, který měl výkon 90 koní.
Nyní je základem stejný agregát, ale v úpravě na LPG. Toto palivo způsobuje zvýšení výkonu na 100 koňských sil.
Motor v hybridní verzi, zdroj: Deník/Radek Pecák
Pohon všech kol se pojí jen s motorem 1,2 (130 koní) a nelze ho mít s automatickou převodovkou. To u staršího, právě s motorizací TCE 150 možné bylo.
Třetí Duster můžete mít naopak s full hybridem. To je motorizace, která nejvíce paliva ušetří ve městě a bude se tam s ním díky sériově montované automatické převodovce jezdit pohodlně.
Test Dacia Duster 2024:
4) Výbava
Legislativa je hlavním důvodem toho, proč se do Dusteru III dostávají nové asistenční systémy. Především jde o nouzové automatické brzdění, rozpoznávání dopravních značek s varováním před překročením rychlosti, varování před opuštěním jízdního pruhu a systém sledování koncentrace řidiče.
Naštěstí tvůrci vozu mysleli na ty, které mnohé z těchto vymožeností řidiče při jízdě spíše obtěžují a instalovali vlevo od volantu vypínací tlačítko.
V novém Dusteru bude možné mít nově třeba také vyhřívané čelní sklo a volant, indukční dobíjení mobilního telefonu, elektrickou parkovací brzdu či sklopná vnější zpětná zrcátka.
5) Nová chytrá řešení
Pozoruhodný je nápad s úchytkami You Clip. Tyto malé čtverečky s vybráním jsou rozmístěna na různých místech kabiny i zavazadlového prostoru. Na ně pak lze nasadit různé předměty, které jsou v nabídce autorizovaných dealerů. Třeba jde o držák na nápoje, svítilnu, prostý háček a podobně.
Za necelých padesát tisíc korun pak bude k mání speciální box, který lze v interiéru rozložit na dvoulůžko. A tak si dopřát noc v Dusteru uprostřed přírody.
Nahrazuje digitální přístrojový štít, zdroj: Se svolením Dacia
6) A jak vychází cenové srovnání?
Základní cenovka se u obou generací liší o dvacet tisíc korun. Levnější je pochopitelně ten starší vůz. S motorem 1,0 (100 koní – LPG) vyjde nová generace na 429 900 korun. Fakticky je ale rozdíl vyšší ještě o další minimálně tisíce korun.
Vstupní cena novinky se totiž vztahuje k výbavě k nižšímu stupni výbavy Essential. Ten se prodává třeba s ocelovými šestnáctipalcovými koly, zatímco Expression, což je vstupní výbava Dusteru II na našem trhu, je má z hliníkové slitiny. Měl také sériově namontované mlhovky i větší počet reproduktorů (6:4). Zadní parkovací senzory a třeba umělou kůží potažený volant se nachází v základních výbavách obou generací, stejně jako tempomat.
Pokud si pořídíte nový Duster v té nejvyšší dostupné výbavě, pak zaplatíte včetně DPH 622 900 korun. Ten minulý se v nejlepším provedení stále prodává za 595 600 korun. Nejlevnější nový Duster 4x4 stojí teď 598 900, starší měl pohon všech kol za 566 000 korun.