Má smysl investovat do sportovního vzduchového filtru? A co se stane na STK?

Our theme
Jiří Švamberk | 22.02.2019
dalších 6 fotek
Otevřené sání | foto: archiv
Výkon spalovacího motoru je přímo závislý na množství nasávaného kyslíku, takže pokud lépe dýchá, lépe také jede. Ovšem jako téměř u všeho, i zde je něco za něco. A u sportovních filtrů to platí dvojnásobně.
Stejně jako člověk potřebuje ke svému každodennímu životu vzduch, potřebují ho i motory. Čím více vzduchu motor nasaje, tím lepší je bohatost zápalné směsi a automobil lépe jede, respektive více vzduchu přináší více zápalné směsi, což znamená větší tlak na píst a tedy i vyšší točivý moment. Ovšem nasávaný atmosférický vzduch zdaleka není bez nečistot, proto je nutné bez ohledu na druh spalování motor před těmito nečistotami chránit. Kromě toho, tyto filtry také snižují hluk motoru, který vzniká při proudění vzduchu sáním do spalovacích komor.

Obecně platí, že kvalita používaných vzduchových filtrů by se měla odvíjet od zeměpisných a geologických podmínek a stavu komunikací, po kterých vozidlo nejčastěji jezdí (dálnice, město, staveniště). Nasávané nečistoty společně s motorovým olejem tvoří jemnou brusnou pastu, která dokáže poničit mnoho důležitých komponent, zejména třecí plochy válců, písty, a také vedení ventilů. V současné době používané přeplňování, respektive lopatky turbodmychadel a kompresorů, rovněž trpí na nečistoty nasávané z okolního vzduchu.

Tvar vzduchového filtru je pro výkon motoru velmi důležitý, ovšem konstruktéři musí pracovat také s prostorovými možnostmi, které mají, proto jsou klasické vzduchové filtry ploché s omezenou plochou. Takový filtr má však relativně velký odpor při proudění vzduchu, který do jisté míry ovlivňuje účinnost plnění, a tím pádem také výkon. Proto úpravci motorů vždy používají jinak tvarované sportovní filtry. Tyto filtry podle výrobce zvyšují výkon a točivý moment v rozmezí 3-7 % a při klidné jízdě dokonce snižují spotřebu až o 8 %.

SPortovní sání Ford Racing


Mírný nárůst výkonu je záležitostí několika tisíc korun. Pro srovnání, nejrozšířenější značka sportovních filtrů K&N Engineering nabízí sportovní filtrační vložku pro Octavii za cenu okolo 1500 Kč, za kompletní otevřené sání v základním provedení si účtuje v rozmezí 4500 až 7200 Kč. Cena otevřeného sání stoupá v závislosti na kvalitě materiálů, ze kterého je vyrobeno. Například karbonové je výrazně dražší. Na modely Škoda je k dispozici větší množství typů, než na další oblíbené modely, například od Hyundai či Fordu. Cena však bývá vždy velmi podobná, liší se v řádu několika stovek korun, a to v závislosti na typu vozu a motorizaci.

Ovšem i když výkonový nárůst je pravdou, zase tak jednoduché to není a mnoho domácích úpravců vůbec nemá potuchy, jak velká úskalí sportovní filtr skýtá.  

BEZÚDRŽBOVÝ SPORTOVNÍ FILTR? NESMYSL!
Sportovní vzduchový filtr je vyrobený z jiného materiálu, než klasické filtry, nejčastěji z bavlny. Sportovní filtry jsou velmi oblíbené, ovšem u odborníků, jako je například v Česku známý tribodiagnostik (odborník na mazání motoru) pan Chytka, příliš velké zastání nemají. Bavlna napuštěná speciálním olejem sice propustí více vzduchu, je však extrémně háklivá na údržbu. Bavlna se používá proto, že zaručuje lepší propustnost nasávaného vzduchu až o 40 %.

Výrobci bavlněných filtrů dokonce tvrdí, že jejich výrobky mají podstatně vyšší životnost než sériové filtry, a to až 500 tisíc km. To ale není pravda, jde spíše o marketingový trik. Podobný příběh jsme už slyšeli u oleje do automatické převodovky.

I tento filtr se musí měnit, především podle stylu jízdy a výše uvedeného prostředí, ve kterém se automobil nejčastěji pohybuje. Pokud nechcete měnit, rozhodně musíte bavlněný filtr čistit, a to vždy přibližně po ujetí 15000 km. Jde o poměrně snadný úkon, který podle návodu zvládne každý, kdo vychodil základní školu. Čím kratší intervaly, tím pochopitelně lépe. 

SPORTOVNÍ FILTR SE VYPLATÍ AŽ VYSOSKÉM ZATÍŽENÍ MOTORU
Kromě toho, jen málokdo řeší, že takový filtr bude nasávat horký vzduch z motorového prostoru, který točivý moment stejně dvakrát nezlepší. Řešením by mohl být průduch v kapotě, jenže ruku na srdce, kdo bude řezat do kapoty, nebo jiné části svého vozu? Stará BMW mají tento vývod například místo jednoho ze světel. To ale není legální.

Filtrační vzduchové vložky KN


Kromě sportovní filtrační vložky, která je již výrobcem přizpůsobena typu vozu, si můžete namontovat kompletně otevřené sání, takzvaný hřib, nebo kónus. Ten ale neseženete na všechny typy vyráběných automobilů, protože ne na každou „váhu vzduchu“ (jednotku množství nasávaného vzduchu) lze sadu otevřeného sání namontovat. Na druhou stranu, pokud máte například šestiválcový motor, tento typ sání zvýrazní zvukový projev motoru, což je, co si budeme povídat, žádoucí. Je to přesně opak toho, co děla běžný filtr z výroby.

STK? JDE O ZÁSAH DO KONSTRUKCE VOZU…
Dalším úskalím, který sportovní filtr skýtá, je jeho samotné poslání, tedy zlepšování průběhu točivého momentu a dynamických vlastností vozu. Z technického úhlu pohledu lze o rozdílu v dynamice vozu mluvit až v režimu plného zatížení motoru, tedy v blízkosti jeho výkonového maxima. To proto, že jeho funkce je přímo spjata se škrticí klapkou, která je největší restrikcí proudění v sání. Pokud tedy není otevřena naplno, může být filtr v podstatě jakýkoliv a vliv filtru bude minimální. Proto se sportovní filtry používají hlavně u závodních aut, která jedou celou dobu na plný výkon.

Zádrhelem může být také povinná STK. Oslovili jsme několik autorizovaných provozovatelů, kde nám sdělili, že sportovní otevřené sání je záležitost emisních techniků. Ti nám na náš dotaz, zda aplikace takového filtru způsobí obtíže, odpověděli, že jde o neautorizovaný zásah do konstrukce vozu. Zároveň však připustili, že v těchto případech umí přimhouřit oko, jelikož montáž zabere několik desítek minut, takže auto, které neprojde kvůli filtru, se zanedlouho vrátí se sériovým. Jezdit ale bude opět se sportovním. Záleží tedy z větší části na osobě emisního technika.
Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů