Slovensko bojuje proti stáčení tachometrů. Hříšníkům hrozí milionové pokuty

Our theme
ČTK | 24.11.2015
Ilustrační foto. | foto: Audi
Slovensko zavede vysoké pokuty za manipulaci s tachometry motorových vozidel. Autobazary budou zodpovídat za správný stav počítadla ujeté vzdálenosti nabízených aut. Vyplývá to z návrhu zákona, který dnes schválil slovenský parlament.
"Na Slovensku jsou desítky, ne-li stovky tisíc aut, která jezdí a jsou na trhu s přetočenými kilometry. Tím je ohrožována bezpečnost provozu a jsou klamáni spotřebitelé," řekl v rozpravě poslanec vládních sociálních demokratů (Směr-SD) Anton Martvoň, který spolu s kolegy zavedení pokut za manipulaci s tachometry navrhl. Předlohu při hlasování kromě poslanců Směru-SD podpořila i většina zástupců opozice.

Za opakované provinění pokuta až 2,7 milionu
Až normu podepíše prezident, bude Slovenská obchodní inspekce od března příštího roku ukládat viníkům za přetáčení tachometrů nebo již za samotné obstarání pomůcek k neoprávněné manipulaci s počítadlem ujeté vzdálenosti vozidla pokutu 3000 až 50 000 eur (81 000 až 1,35 milionu Kč).

Stejná pokuta bude hrozit i prodejcům vozidel, pokud zájemcům nabídnou auto s upraveným stavem tachometru, a to bez ohledu na to, kdo s tachometrem manipuloval.

V případě opakovaného provinění v průběhu tří let se horní sazba pokuty zvýší na 100 000 eur (asi 2,7 mil. Kč), přičemž podnikatelům budou moci úřady zároveň odebrat oprávnění k podnikání.

Slovenští politici v minulosti zvažovali, že přetáčení tachometrů bude zvláštním trestným činem. Podle odborníků by v praxi ale jen stěží bylo možné odhalit viníka.

Slováci chtějí údaje ze zahraničí
Slovenské úřady už dříve zpřístupnily na internetu databázi s historií emisních a technických kontrol vozidel na Slovensku, která obsahuje také údaje o stavu tachometru. V mnoha případech prý ovšem dochází k přetáčení kilometrů dovážených ojetých vozidel již před jejich první registrací na Slovensku. Nově by se Slovensko ale mělo dostat k údajům o vozidlech ze zahraničí, a to v rámci evropského informačního systému vozidel a řidičských průkazů.

V Česku podvodníci vydělají na autech s přetočeným tachometrem každý rok podle dřívějšího odhadu automotoklubu ÚAMK a autobazaru AAA Auto téměř 19 miliard korun. Aut, která mají upravený počet najetých kilometrů, se v ČR každoročně prodá na 270 000, což odpovídá 45 procentům trhu.

Český nejvyšší soud loni rozhodl, že přetočení tachometru na prodávaném ojetém voze je trestný čin podvodu, když tím prodejce auta způsobí kupujícímu škodu nad 5000 Kč.
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů