Škoda Octavia II: jak na výměnu filtrů (6. díl)

Our theme
František Mašek | 21.07.2016
foto: autor
Důkladná filtrace vzduchu, paliva i oleje zabezpečí dlouhou životnost motoru. V dnešním díle se podíváme na postupy při výměně filtrů.

K čemu jsou filtry oleje, vzduchu nebo paliva? Jednoduše zachycují nečistoty jako např.: prach, karbon, saze, olejový potěr, atd…Jejich vyplachování a následné opětovné použití se nedoporučuje.

Výměna vzduchového filtru
Vzduchový filtr v Octavii II je třeba měnit po 6 letech, nebo 90 tis. km. Samozřejmě pokud vůz používáte v prašném provozu, je třeba interval zkrátit. Vzduchový filtr je u Octavie umístěn v levé části motorového prostoru. Nejdříve otevřete plastový kryt filtru a vyjměte vlastní filtr, po očištění prostoru vložte nový filtr s víkem tak, aby nedocházelo k nasávání tzv. “falešného“ vzduchu. Cena vzduchového filtru pro Octavii II je 200-300 Kč.


Výměna pylového filtru
Prachový filtr v Octavii II je umístěn pod palubní deskou a je dosažitelný z místa spolujezdce (nachází se u jeho nohou). Je doporučena jeho pravidelná výměna (alespoň jednou ročně), zabrání se tak šíření alergenů a prachových částic uvnitř vozu. Vozy s klimatizací používají kabinové filtry s aktivním uhlím. Jejich cena se dle výrobce pohybuje v rozmezí 200-300 Kč. Jak tedy postupovat? Nejdříve odstraňte těsnění v okolí mřížky. Uvidíte šrouby, po jejichž uvolnění lze mřížku kompletně demontovat. Teď už jen stačí pomocí plastových pojistek odjistit rámeček a filtr vyjmout. Stávající rámeček pak namontujte na nový filtr a můžete provést zpětnou montáž.

Výměna palivového filtru
K výměně palivového filtru přistupujte dle intervalů doporučených výrobcem u konkrétní motorizace. U vznětových motorů se výměna skládá z několika jednoduchých kroků od odpojení palivového potrubí po nasazení nového filtru a nasazení regulačního ventilu. U zážehových motorů je výměna malinko náročnější, protože filtr je umístěn pod vozem u palivové nádrže. Auto je proto třeba zvednout a následně provést výměnu. Vždy ale po výměně nezapomeňte důkladně zkontrolovat těsnost všech spojů. Jednoduše otočíte klíčkem do první polohy, kdy palivové čerpadlo vytvoří v palivovém systému provozní tlak. Případná netěsnost by se tedy hned projevila. Po výměně filtru se také může stát, že bude chvíli trvat, než se palivo dostane do (při výměně vypuštěného) palivového filtru. Start tak může trvat déle, než obvykle. Palivový filtr se dle typu výrobce pohybuje v cenovém rozmezí od 200 do 700 Kč.
Palivový filtr se také doporučuje odkalit každých 15 tis. km. V jeho spodní části najdete vypouštěcí ventil, kterým lze jednoduše obsah filtru vypustit do připravené nádržky. Jde o velmi malé množství cca 1 dcl paliva.

Výměna olejového filtru
Olejový filtr se mění při každé výměně oleje. Opět doporučím k výměně oleje přistupovat dle intervalů doporučených výrobcem. Po demontáži spodního krytu motoru a vypuštění oleje lze jednoduše rukou těleso filtru uvolnit. Následně z kovového tělesa filtru vyjmete vložku a nahradíte ji za novou. U benzínových motorizací se mění kompletní filtr. Při zpětné montáži je doporučeno potřít těsnění filtru motorovým olejem a následně namontovat na blok motoru. Je také dobré zaznamenat, při jakém kilometrovém nájezdu byla náplň či filtr měněn. Olejový filtr koupíte v cenovém rozmezí 200-400 Kč, dražší jsou pak filtry pro Haldex spojku, nebo pro převodovku DSG.

Article rating
3.9 from 5 (78%)
Rated: 15x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů