Má tisíce autíček. Obsáhlou sbírku Václava Blažka obdivují lidé v muzeu

Our theme
Andrea Homolková | 04.08.2024
dalších 34 fotek
Václav Blažek je vášnivým sběratelem. V Rokytně má vlastní muzeum modýlků autíček s názvem "Klukovský sen, holčičkám vstup dovolen". | foto: Deník/Homolková Andrea
Začalo to nevinně. První model autíčka dostal Václav Blažek na Vánoce zhruba před půl stoletím. Nyní je mu sedmapadesát a jeho sbírka čítá přibližně 16 tisíc kousků a má cenu několika milionů. Sběratel z Rokytna na Pardubicku má dokonce vlastní výstavu autíček. Nese název Klukovský sen, holčičkám vstup povolen.
V době, kdy Václav Blažek dostal své první autíčko, nebylo vůbec snadné něco takového sehnat. Prodávala se buďto jako podpultovka nebo v síti obchodů Tuzex, kam běžný člověk neměl úplně přístup. Prvních asi 150 autíček nasbíral do svých deseti let a už v té době si je vystavoval ve vitrínách.

„Byl jsem od mala vedený k tomu se o své věci dobře starat, díky tomu mám ta první autíčka v dobrém stavu až doteď,“ konstatoval sběratel. A svěřil se, že když se ho někdo zeptá, které modýlky ze sbírky jsou nejcennější,odpovídá, že to jsou právě tyhle. „Paradoxně pro mě není nejcennější to, co má největší finanční hodnotu, ale to, co jsem dostal jako malý kluk, protože to má tu přidanou hodnotu,“ vysvětlil.

Druhá důležitá fáze jeho sběratelství nastala s příchodem revoluce. „Bláhově jsem si myslel, že mám všechno, co je na trhu dostupné. Pak ale přišly katalogy ze západu a já zjistil, že vlastně nemám skoro nic,“ pousmál se. Základ jeho sbírky tvořily takzvané matchboxy neboli angličáky. „Sice jsem měl všechna autíčka s označením 1-75, ale zjistil jsem, že existuje i varianta a, b, c, d, e a že vlastně autíček více nemám, než mám,“ doplnil.

Jeho sbírka v současné době obsahuje přibližně 16 tisíc kousků. On sám se ale za sběratele nepovažuje. „Nejde mi o to, mít jich co nejvíc a co nejdražší. To sbírání je pro mě spíše srdcová záležitost,“ sdělil.

Autíčko s příběhem
Největší radost Blažkovi neudělá to, když sežene vzácné autíčko, ale spíše to, když se mu podaří nějaké získat zajímavým způsobem. Nebo, když koupí dvě rozbitá a může z nich poskládat jedno nové: „Nehraju si s autíčky tím způsobem, že bych s nimi jezdil po zemi, ale hraju si ve chvíli, kdy je opravuji.“

Sbírku muž dlouhou dobu udržoval v tajnosti, nevěděla o ní ani rodina. „Manželka věděla, že něco málo mám, protože jsem měl v pracovně vystavených třeba 1200 autíček, ale zbytek jsem měl schovaný na půdě a různě v krabicích,“ uvedl.

Ale v roce 2010 nastala změna. Oslovili ho z pardubického muzea, že plánují výstavu hraček a zda by na ni nechtěl nějakými modýlky přispět. Celá situace s výstavou byla poměrně vtipná, protože předpokládali, že autíček nemá tolik, aby obsáhl celý sál a budou muset shánět někoho, kdo to doplní. „Řekl jsem jim, ať se toho vůbec nebojí, že jim svými autíčky nezaplním pouze jeden sál, ale klidně celý zámek, pokud chtějí,“ popsal se smíchem.

Nakonec se na výstavu vešel pouze zlomek jeho sbírky. Po expozici na pardubickém zámku Václava oslovila obec, ve které bydlí, zda by nechtěl udělat stálou výstavu přímo tam. Souhlasil. A tím vzniklo v Rokytně muzeum s názvem „Klukovský sen, holčičkám vstup dovolen“.

Václav Blažek je vášnivým sběratelem. V Rokytně má vlastní muzeum modýlků autíček s názvem 'Klukovský sen, holčičkám vstup dovolen'., zdroj: Deník/Homolková Andrea


V muzeu v Rokytně je v současné době přibližně osm a půl tisíce kousků. Ve veřejně přístupné expozici si návštěvníci mohou prohlédnout i výstavu letadýlek, kamionů, motorek a různých hraček, kterých je přibližně 1500.

K autíčkům se Blažek pokouší shánět původní krabičky. Ty mají totiž mnohdy větší cenu než samotný model. „Když dítě dostalo autíčko, tak většinou roztrhalo krabičku a zahodilo ji,“ konstatoval. Kvůli tomu se jich dochovalo opravdu málo a mají takovou hodnotu. Jako příklad uvedl právě Matchbox modýlky. „Dříve to autíčko stálo třeba 25 korun. Dnes ho koupíte za 150, ale když je k němu i krabička, tak má hodnotu 500 korun a výš,“ vysvětlil.

Některé z původních obalů se dochovaly pouze proto, že jim lidé našli jiné využití - ukládali do nich gumičky, kolíčky na prádlo, nebo třeba vánoční ozdoby.

Jako Belmondo z filmu Poloviční šance
Celková hodnota Blažkovy sbírky je velmi vysoká, ale nedá se úplně přesně určit. Obsahuje totiž modýlky za 150 korun, ale i ty s hodnotou v řádu několika tisíc. „Když ale použijeme opravdu jednoduchou matematiku a průměrnou cenu jednoho autíčka budeme brát podceněně za 500 korun, tak si stačí spočítat 500 krát 16 tisíc a zjistíte, že to je fakt hodně,“ upřesnil sběratel.

Zajímavostí je, že některá z vystavených autíček má muž dokonce i v reálné podobě. Například Škodu R, Fiat 850 sport z roku 1970, Fiat Uno nebo renault z roku 1974. „Připadám si trochu jako Belmondo z filmu Poloviční šance. On tam měl vitrínku s malými autíčky, a když otevřel garáž, tak tam všechny ty modýlky stály i v reálné podobě,“ uzavřel Václav Blažek.
Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 2x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů