Řidiči potřebují tři a půl roku praxe na to, aby se za volantem cítili sebejistě

Our theme
Michal Borský | 03.04.2013
foto: Petr Šikl
Řidiči s čerstvým řidičským průkazem se obávají mnoha situací, které na ně za volantem číhají. Kupříkladu jízda centrem Prahy s hustou dopravou může být pro nováčka novou, a ne příliš příjemnou zkušeností.

Pravděpodobně to znáte i z vlastní zkušenosti – první jízda centrem města, první cesta po dálnici nebo podélné parkování - tyto věci vás v autoškole naučí pouze částečně, nebo v horším případě vůbec. Navíc je například ve Velké Británii možné díky rychlokurzům získat řidičské oprávnění už za týden strávený v autoškole (v České republice tyto rychlokurzy trvají přibližně měsíc). Z průzkumu britské pojišťovny Swinton vyplývá, že někteří řidiči se za volantem začnou cítit sebejistě a bezpečně až po třech a půl letech v provozu. Průzkumu se zúčastnilo 2 000 řidičů a dvě třetiny z nich přiznávají, že jim sebedůvěra za volantem chybí.
Velké množství z nich se obává rychlého provozu na dálnicích, jízdě po kruhovém objezdu a řízení za tmy.
Polovina motoristů do 25 let se bojí řízení během extrémního počasí - nejvíce se obávají hustého sněžení, náledí či mlhy. Druhou nejobávanější činností je jízda po dálnici, následuje podélné parkování a jízda v centru města nebo po neznámých silnicích.
Mladí motoristé rovněž přiznávají, že od doby, kdy absolvovali zkoušku v autoškole, již třikrát málem zavinili dopravní nehodu.
"Nervozita mladých řidičů za volantem je pochopitelná, domnívám se ale, že sebedůvěra přichází pouze se zkušenostmi," uvedl Steve Chelton, obchodní manažer pojišťovny Swinton. "Řízení není vždy jednoduché, lze tudíž pochopit, že překonat strach z jízdy při špatném počasí, v noci, s dalšími cestujícími ve voze či po neznámé silnici chvíli potrvá,"dodal.
Zlepšit řidičské schopnosti a schopnost ovládání vozidla v krizových situacích je možné několika způsoby, mezi ně patří i absolvování nejrůznějších řidičských kurzů. V některých případech také může snížit výši povinného ručení.
Výsledky průzkum také ukazují na znepokojivý fakt, že vysoké procento mladých řidičů rychle zapomíná elementární předpisy a pravidla silničního provozu. 25 % z nich se nepoutá bezpečnostními pásy a 42 % jich během řízení pracuje s mobilním telefonem.

Nejvíce obávané situace, které vás mohou potkat za volantem:

• Jízda ve sněhu
• Jízda v mrazu
• Jízda v mlze
• Řízení na dálnici
• Podélné parkování
• Neznámé silnice
• Jízda v centru města
• Jízda v dešti
• Předjíždění nákladních vozidel
• Jízda na polních cestách
• Předjíždění
• Úzké uličky
• Velmi frekventované komunikace
• Jízda ve tmě
• Parkování na parkovištích
• Silnice s výmoly
• Semaforem řízené kruhové objezdy
• Kruhové objezdy se dvěma jízdními pruhy • Jízda s rodiči • Jízda bez navigace • Jízda na dálnici s dvěma vozovkami • Jízda s cestujícími • Jízda se svým šéfem • Jízda na vlastní pěst

Kurzy pomohou zejména s bezpečnou jízdou

Autoškoly nabízejí mimo běžných školení i další kurzy, jež mohou pomoci řidičům. Jedná se například o kurzy defenzivní jízdy, dále potom speciální kurz nazvaný „Driver assessment“, který hodnotí řidiče podle přesně definovaných kritérií s písemným „vysvědčením“. „Na základě individuálního požadavku klienta jsme pořádali „Kurz ovládání vozidla“ orientovaný na manévrování s vozidlem, parkování, brzdění atd. Tento kurz byl určen pro vybrané řidiče, kteří mají často drobné nehody, za účelem posouzení jejich stylu a zlepšení,“ vysvětluje Ondřej Horázný. Takovéto kurzy provádí učitelé na speciálním polygonu. Jejich cena je smluvní - ovlivňuje ji délka, počet účastníků, místo konání atd.

Aktuální jsou zejména školy smyku

Řidiči mají v současnosti velký zájem i o kurzy bezpečné jízdy s orientací na školu smyku. Autoškoly a další specializované instituce nabízejí pro řidiče většinou také skupinové kurzy, které obvykle trvají kolem čtyř až osmi hodin a jejich cena je přibližně 3.500 Kč za jednoho řidiče. V rámci kurzů bezpečné jízdy dostávají účastníci kurzu od instruktorů teoretický základ nutný pro zvládnutí krizových situací, což si následně mohou vyzkoušet v praxi na vodou pokrytých kluzných fóliích. Na nich lze nasimulovat ty nejzákeřnější situace a řidiči se je naučí zvládat bez rizika.

Article rating
2.0 from 5 (40%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
zeneva, 04.04.2013 13:52
tomu rikam skore... za 6-8tis trefit obrubnik... i kdyz v aute za 3tisice bych chtel videt ty gumy... sjety slupky a vrak k tomu... Lidi, pochopte, ze auto je kasicka a provoz stoji prachy. a jestli se nechcete sami zabit nebo nekoho, tak mejte dobry svetla, gumy a brzdy!
skreat, 04.04.2013 18:46
jeste se trochu obhajim ... pneu byly ve slusnym stavu, ale pouze R13 / 155
... navic skoda pouze na mym voze (nijak zavratna, "zanovni" disk z vrakace za 200), osobne jsem seznamen s mnohem horsimi pripady na polovicnim i nizsim najezdu, ktere zahrnuji zruseni vetsi casti (nejen vlastniho) auta .... takze ANO , obrubnik za 6-8kkm je pro me dobry skore !

... vsichni proste nejsme tak ve vate abychom si mohli dovolit auta za statisice a miliony
brin, 04.04.2013 19:45
Jo, před dvěma týdny to do mě napálila jedna slečna, byla to její 4. nehoda za rok. Měla rok starýho tiguana, kterej to po týhle naší bouračce schytal už ze všech stran. Celková oprava včetně půjčení náhradního auta dle mýho osobního názoru pojišťovnu vyšla na víc, než činí hodnota auta, ale do totálky to neposlali (necelých 70000 Kč). Co už. Jedná se o Fabii I combi 1.9 TDI, ročník 2001. Ukazuje se, že i když slečna nalítá 35000 km za rok, tak to na její řidičské zkušenosti nemá žádný vliv. Možná měl vliv tzv. "blond" faktor.
petaoldova, 26.04.2013 10:05


No spíš než blond faktor, bych to viděla na faktor bezohlednosti (často si všímám dam v SUV, které hřeší na to že mají "bezpečné" auto a zbytečně riskují)... i když, většina lidí, když vidí mé auto, tak se domnívají že jsem jedna z "nebezpečných blondýn" možná dobře, dávají si na mě více pozor, i když já osobně jsem na tom autě neudělala ani škrábanec, tak jak je (otlučené ze všech stran) jsem ho zdědila po dědečkovi, kterému nezodpovědná doktorka vydala zdravotní potvrzení v 79 letech ačkoliv měl silnou cukrovku (a se stářím často zapomínal na inzulín a následně míval hypoglikemické záchvaty), velice špatný zrak a o odhadu, koordinaci pohybů ani nemluvím... můžeme jenom děkovat bohu, že nikoho nezranil... jeho jízda- 30km/h v očích smrt, a přednost- nepřednost, semafor- nesemafor, si to šinul svojí naučenou trasou do kauflandu, ale říct si nedal, když jsme mu nabízeli, že ho budeme vozit kdykoliv bude potřebovat...

Jenom jsem si potřebovala postěžovat, že reakce na mé auto jsou často, no jo, ženská za volantem.... přitom netuší, že za to mohl muž, který si ješitně nedokázal přiznat, že na tom není zdravotně natolik dobře, aby mohl auto bezpečně a s jistotou ovládat...
MarekMM, 05.05.2013 21:29
V dnešním hustém provozu plném bezohledných řidičů to mají nováčci za volantem těžké. Zásadní roli podle mne hraje také fakt, zda-li člověk jezdí proto, že musí nebo má k řízení kladný vztah a řídí rád - to je potom mnohem snazší.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů