Modernizované rychlé Golfy už jsou v Česku. Clubsport na horské silnici nadchne

Our theme
Radek Pecák | 02.11.2024
další 4 fotky
Nový Golf GTI Clubsport na jedné z nejlepších silnic v tuzemsku | foto: Se svolením VW
Volkswagen Golf býval po celá desetiletí nejprodávanějším autem v Evropě. I dnes, v době éry vozů SUV, se jeho prodeje drží stále na velmi vysoké úrovni. I po faceliftu se v nabídce udržely speciální rychlé verze - konkrétně GTI, GTI Clubsport a R. Jedině GTD už jako nové u dealerů značky nekoupíte.
V ČLÁNKU NAJDETE
Klasický Volkswagen Golf letos na jaře oslavil padesátiny. V současné době je v prodeji již osmá generace, která ke zmíněnému jubileu dostala facelift. Ten se nejprve projevil na běžných civilních verzích, nyní už jsou k mání také rychlé verze.

Prohlédnout si rychlé verze golfů můžete v naší komentované fotogalerii.Ty jsou v nabídce celkem tři, a pokud započítáme také verzi kombi u Golfu R, pak dojdeme k číslu 4. Bývalo jich sice pět, ale GTD doplatilo na to, že zájem o naftová auta, natož rychlá naftová, rapidně klesá.

Tuzemské zastoupení Volkswagenu mi nyní poskytlo možnost vyzkoušet si jak klasický Golf GTI, tak i vymazlenější Golf GTI Clubsport a Golf R na jedné z řidičsky nejzajímavějších silnic v Česku. Tedy té, která vede z Koutů nad Desnou na Červenohorské sedlo.

Nadšeným řidičům se líbí díky svému charakteru. Jednak je na ní celkem osm klasických „vraceček" a jednak si lze vychutnat i úseky s táhlejšími oblouky i rovinkami.

Jednoznačně největším dojmem zde na mě zapůsobila varianta Clupsport. Níže popíšu proč. Pojďme si ale nejprve představit zmiňované tři verze a změny, které u nich nastaly. Obecně se modernizace projevila v montáži jiných předních světel a také podsvětleného loga vpředu. V interiéru pak je větší displej. Drtivá většina lidí ocení také skutečnost, že od dotykových tlačítek na volantu se ve Volkswagenu vrátili zpět k osvědčeným klasickým.

Golf GTI 
Nepochybně každý ocení, že v tomto voze lze nyní využít až 265 koňských sil, což je oproti dřívější verzi dvoulitrového přeplňovaného zážehového čtyřválce o dvacet více. To se samozřejmě projevilo i na hodnotách zrychlení z nuly na sto. Teď činí 5,9 sekundy. Maximální rychlost zůstala obligátních 250 kilometrů v hodině.

Digitální přístrojový štít je přehledný, zdroj: Se svolením VW


Řazení obstarává už výhradně automatická převodovka. Pochopitelně jde o dvouspojkové sedmistupňové ústrojí. Osobně patřím k těm, kteří by rádi měli manuál, ale holt již je nás takových málo.

Oficiální video představující nový Golf GTI Clubsport:
Modernizace přinesla také úpravu software posilovače řízení. Jak jsem si ověřil, skutečně je teď řízení ostřejší a přesnější. Již méně citelné jsou změny v nastavení jednotlivých jízdních režimů. Konkrétně třeba právě Sport má přinášet i rychlejší reakci motoru na plynu, naopak Comfort se projeví zvýšením pohodlí při jízdách v normálním tempu.

Golf R
V nabídce je také provedení Variant, což znamená, že bez problémů s ním odvezete všechny potřeby třeba na lyžařskou dovolenou. Navíc nemusíte mít obavu z toho, že byste se nevyšplhali na nějakou horskou chatu. Tenhle rychlý Golf má totiž pohon všech kol. Navíc disponuje nejsilnějším motorem ze všech specifikací.

Působivě vypadá tento vůz zejména v nové edici Black Edition, který je samozřejmě kompletně černý. To včetně log i třeba brzdových třmenů a čtyř výfukových koncovek. Výkon se oproti minulosti zvýšil na nynějších snadno zapamatovatelných 333 koní. Z klidu na stovce jste díky tomu a 420 Newtonmetrům točivého momentu už za 4,6 sekundy. Když máte kombi, tak si na tuto hodnotu počkáte o dvě desetiny sekundy déle.

Mezi specialitky této verze patří různě umístěné speciální emblémy „R" také stejným písmenem označené tlačítko na volantu, které rychle zapne a zase vypne sportovní režim.

Golf GTI Clubsport
Jednoznačně je to má nejoblíbenější verze. Na silnici totiž působí velmi „lehkonoze", je skvěle obratný a přitom rozhodně dostatečně výkonný.

Stejně jako klasické GTI disponuje Clubsport elektronicky řízeným uzávěrem předního diferenciálu VAQ, což znamená, že při zatočení kol pod plynem vám nic nebude chtít vyrvat volant z rukou. S žádoucím zatočením navíc pomáhá systém přibrzďování kol XDS.

U Červenohorského sedla jsem jezdil po většinu času v klasickém režimu Sport, ale kdybych chtěl, tak bych si mohl zapnout i Special, který je speciálně vyladěný pro ježdění na okruhu Nürburgring. Na jaře si ho hodlám vyzkoušet právě na tomto místě.

Oproti běžném GTI má Clubsport zvětšené kotouče brzd, standardně jezdí na devatenáctipalcových kolech (běžné GTI má osmnáctipalcové) a v rámci příplatkového paketu Race zákazník dostane jednak omezovač rychlosti posunutý na 267 kilometrů v hodině a jednak výfukovou soustavu od specializované firmy Akrapovič. Opravdu zní výborně.

A ještě dlužím hodnotu zrychlení: Ta je u Clubsportu s motorem vyladěným na rovných 300 koní přesně 5,6 sekundy.

A pro ty, kteří nyní vážně uvažují o pořízení některého ze zmíněných rychlých Golfů ještě dodávám aktuální základní ceny. Tak tedy Golf GTi startuje na úrovni 1 077 900 Kč, Clubsport je za 1 166 900 Kč a Golf R s karosérií hatchback koupíte od 1 367 900 Kč.
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů