Počátky karavaningu sice sahají až do 19. století, první obytná auta však na cesty vyjela až těsně před první světovou válkou. Jak vypadali předkové dnešních „bydlíků“?
V ČLÁNKU NAJDETE
•
Americké začátky - Pierce Arrow•
VIDEO: Ford Model T - pohled do historie•
Evropa? Značka Eccles•
Volkswagen Transporter - zrození legendyRok co rok v dnešní době vyjíždějí desetitisíce a statisíce dovolenkářů v obřích obytných autech, vybavených vším potřebným od sporáku až po toaletu. Touhu cestovat a trávit čas na silnici v pohodlí malé domácnosti však měli lidé už mnohem dříve. Kdy se poprvé zrodil nápad zkombinovat motorové vozidlo s ložnicí, kuchyňkou a sociálním zařízením a vyrazit objevovat krásy zeměkoule?
Za pionýra karavaningu je dnes všeobecně považován skotský lékař a spisovatel
William Gordon Stables, který si v roce 1884 nechal dle vlastního návrhu postavit pojízdný příbytek s názvem The Wanderer neboli Tulák.
Jako bývalý námořník dobře věděl, jak šikovně využít malé prostory, a jeho přívěs připomínající dnešní maringotky obsahoval lůžko, salonek k posezení a také přenosný sporák s troubou. K pohybu však Tulák potřeboval koňské spřežení, nejednalo se tedy o obytný vůz, jak ho známe dnes, spíše o předchůdce obytných přívěsů.
První vlaštovkou předznamenávající vznik skutečného „obytňáku“ byl nejspíš vůz známého předválečného výrobce luxusních automobilů Pierce Arrow. Motorismus byl v plenkách, přesto se rychle rozvíjel a auta se stávala dopravním prostředkem nejen excentrických nadšenců, ale i bohatých průmyslníků a příslušníků společenské smetánky.
Vozidlo s názvem
Pierce Arrow Touring Landau vzniklo konverzí jednoho z cestovních modelů značky a bylo představeno na Madison Square Garden v roce 1910.
Mělo skládací střechu, aby si cestující během jízdy mohli užívat čerstvého vzduchu, a bylo vybaveno sedačkou sklopitelnou v pohodlné dvojlůžko. Kromě toho obsahovalo toaletu s nočníkem a umyvadlo, které se dalo vyklopit ze zadní části řidičovy sedačky. Komunikaci řidiče s posádkou v zadní, oddělené části vozu zajišťoval telefon.
O jedenáct let později uvedl své první rekreační vozidlo průkopník automobilismu ve Spojených státech - společnost Ford.
Ford Model T Kampkar měl nástavbu, která se dala během několika hodin namontovat na šasi a dokázala usadit až šest pasažérů.
Obytná nástavba nabízela pohodlné lůžko, sporák, nádrž na vodu a skládací stolek. Vozidlo s výkonem 20 koňských sil se prodávalo za tehdy nijak lidových 1 125 dolarů. Na výpravy obytným vozem se ovšem s oblibou vydával sám
Henry Ford s skupinkou přátel, což vzbudilo velký zájem veřejnosti.
Ford Model T - pohled do historie:
Evropské prvenství v oblasti motorizovaných domácností drží britská společnost
Eccles Motor Transport, založená v roce 1919. Do nabídky přívěsů, jež bylo možné táhnout za automobilem, ale i za motocyklem, přibyl v roce 1922 i vůz s obytnou nástavbou. To už se karavany často objevovaly na světových motoristických výstavách a jejich obliba prudce stoupala.
Značka Eccles si získala srdce těch nejzámožnějších zákazníků, neboť její interiéry se luxusem rovnaly vznešeným salonkům. Vzácné dřevo, měkkoučké plyšové polstrování a výbava, která si v ničem nezadala se zařízením bohaté domácnosti (její součástí býval i gramofon), to vše dopřávalo cestujícím stejný komfort, na jaký byli zvyklí doma.
Volkswagen T2 The Tank H® Type:
Volkswagen Transporter - zrození legendy
Volkswagen Transporter je symbolem dobrodružného cestování a nespoutaného životního stylu už sedm desetiletí. Za jeho vznikem stojí trochu překvapivě nizozemský dovozce a prodejce
Volkswagenu Ben Pon, který v roce 1946 na obchodní cestě do Wolfsburgu načrtl návrh dodávky s místem řidiče úplně vepředu, motorem vzadu a nosností 700 kilogramů. Důvod byl zcela prozaický - dovážet stávající přepravní vůz VW, který měl sedačku řidiče až za ložnou plochou, mu totiž nizozemské úřady nepovolily.
První sériové auto bylo vyrobeno 8. března 1950 a busík s líbivým designem se prodával jako teplé housky. Už během 50. let uzavřel Volkswagen spolupráci se společností Westfalia, která do Transporteru vyráběla obytnou vestavbu Camping-Box.
Díky jednoduché technice a nenáročné údržbě lákal Transporter i tisíce kutilů po celém světě, kteří si ho přetvářeli k obrazu svému a osazovali ho vlastními vestavbami. Za etalon všestranné cestovní dodávky platí dodávky od Volkswagenu dodnes.