První kroky směrem k rychlým elektrickým rodinným autům. Zkoušeli jsme Opely GSE

Our theme
Radek Pecák | 04.02.2023
dalších 12 fotek
Nové Opely verze GSE jsme zkoušeli na pěkných španělských silnicích | foto: Opel
Zatím jsou se znovužioveným logem GSE k dispozici dvě karosářské verze Astry a rodinný model Grandland. Výkon všech postačuje na velmi svižné svezení.
Jedno se Opelu musí nechat. Přestože prakticky bezezbytku využívá techniku, kterou už před ním dostaly modely francouzských značek Peugeot, Citroën, případně DS, dokáže stvořit vozy se specifickým charakterem.

Na Grandland GSE i obě karosářské verze Astry GSE se můžete podívat do naší fotogalerie.

Tím mám na mysli jak design, tak především jízdní vlastnosti. Ty prý mají odpovídat tradičnímu německému charakteru. Rozumět tomu máte tak, že se s nimi nemusíte bát jet naplno i tam, kde není omezená rychlost. Což znamená samozřejmě německou dálnici.

V okolí Malagy, kde se konala mezinárodní jízdní prezentace nových verzí Opelů GSE, jsme na dálnici vjeli jen na kousek. Ostatně, nedávalo by to moc smysl, protože ve Španělsku samozřejmě rychlost na dálnici omezena je.

Zkratka GS dříve v podání Opelu znamenala Grand Sport. Nynější malé na konci ovšem značí "electric". Jak Grandland, tak i Astry jsou ale zatím elektrické jen napůl. Jedná se totiž o plug-in hybridy, které sice můžou jet čistě na elektřinu, ale po většinu životního cyklu těchto aut bude elektromotor nejspíše jen sekundovat spalovacímu agregátu.

Zejména v případě těch uživatelů, které se rozhodnou využívat co největší procento výkonového potenciálu těchto aut. A ten není zrovna malý. Grandland GSE totiž má souhrnný výkon spalovacího i elektrického agregátu 300 koňských sil, obě Astry pak 225.  To se samozřejmě na zatáčkovitých a málo frekventovaných vozovkách, na kterých jsem jezdil během mezinárodní novinářské prezentace těchto aut, hodilo.

Ve městech pak po předcházejícím nabití vysokonapěťové baterie můžete mít dobrý pocit, že do okolí nevypouštíte z výfuku žádné škodliviny.

Nejsportovnější je hatchback
V zavazadlovém prostoru obou karosářských variant Aster se nachází vysokopapěťová baterie s kapacitou 12,4 kWh. Ta umožňuje dojezd na jedno nabití více než šedesát kilometrů. Baterie Grandlandu je o něco větší (kapacita 14,2 kWh) a dojezd tak dosahuje 66 kilometrů.

Výhodou pro zákazníky je také možnost poměrně rychlého dobíjení. Oba typy vozů se z wallboxu dobijí na plnou kapacitou během dvou hodin.

Po designové stránce se GSE verze od těch klasických liší jen málo. Například pozměněný je přední nárazník, jiný design mají disky kol a uvnitř jsou sportovní sedačky.

Technici ovšem přepracovali řízení, které je strmější. Podvozek se nachází o centimetr blíže k zemi než ve verzích, které písmena GSE na zádi nevozí.

Kombík se přesto na nerovnostech docela pohupuje, jak jsem zjistil během stovek ujetých kilometrů. Hatchback už pak působí poměrně sportovně tuze. A Grandland? Jeho potenciál si užijete hlavně při zrychlování a předjíždění. Podvozek sice zvládne pár ostřejších průjezdů zatáček, ale pak vás náklony poměrně vysoké karosérie přestanou bavit.

Při vybité baterii se dá s novými Opely GSE jezdit v rozmezí 7 - 9 litrů. Záleží samozřejmě na tom, jak moc budete potenciál auta využívat. Pokud bude baterie na počátku první stovky kilometrů plně nabitá, pak se můžete vejít i "pod pět".

Grandland GSE a "krátká" Astra bude v ČR k dostání již na samém začátku jara, na kombík si zájemci budou muset počkat do léta.

Nejlevnější je samozřejmě Astra GSE. Její ceník začíná na úrovni 939 000 kč. Sporstourer je o padesát tisíc korun dražší. Grandland pak má vstupní cenovku 1 059 990 Kč.
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů