Asi každý z nás už někdy brouzdal v inzerátech a vybíral si své budoucí auto. Ceny ojetých vozů jsou oproti těm u nových aut výrazně nižší, a tak je možnost úspory při nákupu lákavá.
Ovšem atraktivní cena může být vykoupena souvisejícími riziky. Mezi ně patří někdy obtížně zjistitelný technický stav vozidel, jejich nejasný původ, případně nečestné chování prodejců. S trochou trpělivosti a patřičnou teoretickou přípravou se však lze většině těchto rizik vyhnout, nebo je omezit na minimum. K tomu vám pomůže i náš průvodce, který se podrobně zabývá jednotlivými kroky při výběru a koupi ojetého vozidla.
Výběr auta• Ujasněte si, co hledáte
• Najděte si několik vhodných kandidátů
Vy sami nejlíp víte, k čemu a jak dlouho chcete auto používat, jaký budete mít roční nájezd, kde s ním nejčastěji budete jezdit a kolik financí máte připraveno.
Pro velkou rodinu se hodí
kombík, případně
sedmimístný vůz. Do hor
SUV či
offroad, na frajeřinky před holkami sporťák, nejlépe
kabrio. Jste-li žena, zřejmě vás bude zajímat i barva vašeho budoucího vozu.
Obecně platí, máte-li nájezd do cca 25 – 30 tis. km/ročně, vyplatí se
benzín. Je-li váš nájezd vyšší než uvedená hranice, lze doporučit
diesel. Benzínové motory sice vykazují větší spotřebu než srovnatelné naftové motory, obvykle jsou však levnější a méně náročné na údržbu. Dieselové agregáty pak mohou mít pružnější projev a nízkou spotřebu, mohou ale po určitém nájezdu vyžadovat nákladné servisní zásahy.
Vaše představy a požadavky zadejte do vyhledávacího formuláře na
www.tipcars.com či jiném inzertním serveru. Server vám nabídne seznam aut, která vyhovují zadaným kritériím. Máte-li jasného favorita, je dobré si k němu přidat ještě několik jiných vozů do party jako alternativu.
V konečné fázi při fyzickém výběru nelpěte za každou cenu na svém ideálním modelu, zvítězit by měl vždy ten zachovalejší kus. Jeden požadavek bude figurovat na seznamech snad každého budoucího kupujícího. A tím je SPOLEHLIVOST. Všichni chceme spolehlivé auto.
Testováním spolehlivosti jednotlivých značek a modelů se zabývá německé sdružení TÜV. Výstupy z těchto testů pak naleznete v žebříčcích spolehlivosti (TÜV Reporty). Pokud při výběru nevíte kudy kam, mohou vám pomoci různé
testy a srovnání automobilových magazínů a časopisů nebo
recenze uživatelů, kterých na internetu najdete spousty.
Bazírujete-li na finanční nenákladnosti pořízeného kusu, měli byste kromě pořizovací ceny zohlednit také spotřebu, ceny náhradních dílů a ceny povinného ručení, které se v závislosti na objemu motoru různí.
Výběr vozu máme za sebou a teď - od koho jej koupit?
Pokud vás zajímají další informace ohledně nákupu ojetého vozu, zadejte níže svůj e-mail a stáhněte si celý e-book
Průvodce nákupem ojetého vozu.
chci si stáhnout e-book Průvodce nákupem ojetého vozu