Vydali jsme se zjistit, jak jezdí plug-in hybridní Superb, který se už co nevidět začne objevovat i na našich silnicích.
Podle informací přímo z automobilky bude do konce roku 2022 v nabídce více než deset vozů iV. Očekává se, že v roce 2025 bude činit podíl elektrifikovaných vozů značky ŠKODA na celkovém prodeji zhruba 25 %. Prvními vlaštovkami jsou malé Citigo iV a Superb iV. Pojďme se blíže seznámit se druhým jmenovaným.
SUPERB iV s plug-in hybridním pohonem je nabízen ve výbavových stupních Ambition a Style, L&K a také ve verzi SPORTLINE. Oproti verzím se spalovacím motorem má infotainment třetí generace a také na přání nabízené dodatečné asistenční systémy, například Asistent pro manévrování s přívěsem (Trailer Assist) nebo Panoramatický kamerový systém (Area View). Pomocí aplikace lze na dálku ovládat klimatizaci.
A jak se vlastně Superb iV liší od klasického modelu využívajícího pouze spalovací motor? Moc ne. Má novou větší masku chladiče, která je téměř celá v chromovaném provedení. Hlavním identifikačním znakem Superbu iV je tak nápis ŠKODA a specifická plaketa iV na zádi. Ostatně všechny budoucí elektrické vozy budou rozpoznatelné právě díky značce ŠKODA iV. Interiér modelu iV se také odlišuje tlačítky volby elektrického režimu a režimu Sport. A to je vše. Pojďme se tedy podívat, jak nový Superb iV v praxi funguje a jak jezdí.
Už na začátku je jasné, že Superb s
plug-in hybridem je ze své povahy vhodný hlavně do městského a příměstského provozu. Právě tam dokáže efektivně jezdit v čistě elektrickém módu s udávaným dojezdem až 62 km. Celkový kombinovaný dojezd činí až 930 km. Jak by tedy mohlo v praxi vypadat ideální využití tohoto auta? Ráno vstanete a usedáte do Superbu iV s plnou kapacitou baterií (13 kWh). Z běžné domácí zásuvky se baterie nabije pohodlně přes noc za zhruba pět hodin. Auto se po stisku tlačítka vždy automaticky přepne do elektrického režimu. To znamená, že podle našich zkušeností
prvních cca 40-50 kilometrů pojedete opravdu jen na baterie, následně se zapíná hybridní režim a Superbu začne k pohybu i k dobíjení baterií pomáhat zážehová jednotka 1,4 TSI (115 kW). Pokud tedy denně najedete do cca 45 km a přes noc budete nabíjet, bude vám Superb iV sloužit jako klasický elektromobil.
Auto v elektrickém módu reaguje na přidání plynu hezky svižně. Aby ne, elektromotor má v Superbu iV výkon 85 kW a pokud se přidá spalovací motor, hovoříme o výkonu 160 kW. Také při hybridním režimu je znát, že elektromotor odvádí dobrou práci a je pro spalovací jednotku velkou oporou zejména v nízkých otáčkách. Pokud máte nabité baterie a občas se k nim přidá spalovací motor, počítejte se spotřebou kolem 2 l/100 km. Po vybití baterií jde spotřeba samozřejmě okamžitě výše. Baterie se ale umí dobíjet i při brždění, navíc
tříspojkový automat má na voliči polohu, při které je brzdící účinek mnohem silnější a baterie se díky rekuperaci nabije rychleji. Jde však jen o jeden mód, například Citigo iV jich má více. To ale používá jiný druh převodovky, která počet stupňů rekuperace určuje svým technickým provedením. Podvozek Superbu iV je naladěn hodně do komfortu, tady zkrátka žádné sportování nečekejte. Jeho doménou je hlavně plynulá jízda.