Trend růstu cen povinného ručení zapříčinily především tyto tři jevy: zavedení povinného odvodu do Fondu zábrany škod – pojišťovny jakožto členové České kanceláře pojistitelů (dále ČKP) musí odvádět tři procenta z ročního přijatého pojistného do tohoto fondu. Taktéž výjezdy hasičů k dopravním nehodám jsou nyní placeny pojišťovnami, s cenami pojistného zahýbala také změna způsobu krytí tzv. nemajetkové újmy. Bolestné za trvalé následky a snížení společenského uplatnění mohou činit statisícové, ale i milionové částky.
Pro stanovení odškodnění se upouští od rozhodování podle tabulek, ruší se limity odškodnění a novinkou je také rozšíření okruhu osob, které mohou požadovat odškodnění za duševní útrapy spojené se ztrátou blízké osoby po dopravní nehodě.
V letošním roce také došlo ke zrušení příspěvků do Garančního fondu, vedeného ČKP, ze kterého byly hrazeny škody nepojištěných řidičů. Doposud je platili sami motoristé, nyní je vymáhání nákladů na kompenzaci škod, které způsobila nepojištěná auta, přímo na samotných pojišťovnách. To vše jsou podle nich podstatné důvody pro zdražení povinného ručení.
Kdo o kolik zdražoval?
Jestliže loni zaplatili majitelé aut za povinné ručení v průměru 2.745 korun, letos dochází k růstu cen v rozmezí od tří do deseti procent. Česká pojišťovna už v lednu přistoupila k navýšení sazeb o pět procent, do sedmi procent vzrostly ceny u pojišťovny Uniqa, zdražení o šest procent oznámila v únoru AXA a Slavia zvedla sazby pojistného o sedm až deset procent.
Asi nikoho nepřekvapí, že motoristé, obzvláště ti s bezeškodní minulostí, z toho nijak nadšeni nejsou a snaží se hledat výhodnější nabídky u konkurence. Jak na to reagují samotní poskytovatelé pojistného? Téměř jednohlasně se shodují, že více zaplatí především mladí řidiči ve věku do 25 let, kteří jsou s ohledem na počet zaviněných dopravních nehod nejrizikovější skupinou vůbec, motoristé jezdící bez nehod zdražení sice pocítí také, ale nijak zásadní, a navíc za své peníze dostanou i některé služby navíc.
Pojišťovny zlepšují zákaznický servis
Každá z pojišťoven se snaží své stávající zákazníky udržet a další nové získat jinými způsoby. Například Česká podnikatelská pojišťovna sazbu povinného ručení určuje kromě objemu válců také podle regionu, ze kterého pojistník pochází, věku pojistníka, stáří vozidla a nově také podle výkonu motoru. Podle pojišťovny je především poslední změna krokem ke spravedlivějšímu určování sazby pojistného – je více pravděpodobné, že nehodu způsobí majitel auta s výkonem 200 koní než v případě staršího vozu, který má sice velký motor, ale výkonem za moderními přeplňovanými motory zaostává. Za každý rok bez nehody dává ČPP pojistníkovi 5% bonus, dosáhnout lze maximálně 50% bonusu.
AXA nabízí opatrným řidičům až 60% bonus, za každý rok bez nehody snižuje v prvních čtyřech letech od uzavření smlouvy roční sazbu povinného ručení o desetinu, v dalších čtyřech letech se sleva zvyšuje každý rok o pět procent. Desetiprocentní slevu pak poskytuje za úhradu celé roční pojistky najednou a pokud emise automobilu nepřesáhnou 150 gramů CO2 na ujetý kilometr, má klient nárok na 15% slevu.
Nejvyšší možné bonusy aktuálně nabízí pojišťovna Allianz. Řidič jezdící bez nehod může ušetřit až 65 % nákladů. Oproti ostatním pojišťovnám k povinnému ručení poskytuje například připojištění dětských autosedaček. V nabídce havarijního pojištění je standardně připojištění pro případ havárie, živelní události, krádeže, srážky se zvířetem nebo vandalismu. Nadstandardem je výplata plné původní kupní ceny v případě totální škody.
Řidiči s autem pojištěným u České pojišťovny mohou dosáhnout na maximální bonus 55 %, pokud u předchozí pojišťovny neměli žádné pojistné plnění. Láká například i na produkty s fixací ceny na období tří let. U většiny variant povinného ručení je jeho součástí i úrazové pojištění celé posádky vozu. Připlatit si lze za pojištění pro případ střetu se zvěří, živelních událostí nebo krádeže automobilu. Klientům, kteří si pojistku sjednají on-line, náklady na pojistné klesnou o dvě pětiny.
Pojišťovna Slavia láká nově na tzv. europojištění, které poskytuje ke každé smlouvě povinné ručení zdarma. Je to forma cestovního pojištění, které pokryje škody v případě havárie nebo zranění v zahraničí. A nově mají klienti v ceně povinného ručení také pojištění pokut na rok zdarma.
Wüstenrot přišel s nabídkou připsání bonusu z bezeškodného průběhu z jednoho pojištěného vozu na další tři auta v rodině. Tento produkt nazývá Multislevou.
Preference zákazníků se nemění
Klienti pojišťoven na růst ceny reagují citlivě. V současnosti je jednoduché si jednotlivé nabídky vzájemně porovnat, a tak je logické, že zákazníci si racionálně volí produkt s maximálními výhodami. Podle pojišťoven ale lidé začínají cílit na produkty, které nabízejí komfortní servis při pojistných událostech spolu s rychlým vyřízením škody. Často se porovnává také úroveň asistenčních služeb. Zájem o ně v ČR konstantně roste a klient dnes chce být informován, jaké služby přesně asistence obsahuje. Zajímavým může být fakt, že podle statistik se asistenční služby v 80 % případů využívají při poruše vozidel.
A jak to bude vypadat s nabídkou povinného ručení v budoucnu? Podle odborníků je pojistný trh v ČR poměrně konkurenční a jeho celková vyspělost by měla zabránit překotnému zdražování, i když lehkému nárůstu cen se nejspíše nevyhneme. Určitě lze očekávat další zkvalitnění portfolia jednotlivých pojišťoven a je očekáváno i zlepšení komunikace mezi pojišťovnami a jejich klienty.