Přestavby vozidel: Co si nezměřím, tomu nevěřím (5. díl)

Our theme
František Mašek | 21.01.2016
foto: Jiří Vaculík
Měření výkonu před i po úpravách motoru je naprosto zásadní. Jen tak poznáte, že děláte dobrou práci.

Po jakékoli úpravě, která míří ke zvýšení výkonu vašeho automobilu, je dobré provést změření výkonu. A ještě lepší je stejné měření provést i před úpravou, aby jste měli co porovnávat. Nebudete pak překvapeni, když po úpravě staršího motoru nebude tento ani zdaleka dosahovat hodnot stanovených výrobcem pro neupravený motor. Skutečnost, která by každého úpravce měla zajímat v první řadě, je vzájemné porovnání výkonu motoru před a po úpravách. Často se můžeme v propagačních materiálech různých úpravců setkat s ukázkovými grafy znázorňujícími výkon motoru po úpravě. Úplně bych jim ale nevěřil, řada měření je prováděna za ideálních podmínek, při skvělém technickém stavu vozu, atd... Proto se při rozhodování o úpravách držte se svými očekáváními raději při zemi, případně s konkrétním úpravcem konzultujte požadovaný nárůst výkonu předem. Jak se ale vlastně výkon motoru měří? Klasickým způsobem je výkon měřený na kolech. Hnací kola roztáčejí brzdové válce, které měří určené charakteristiky. Válcová zkušebna však při měření započítá veškeré ztráty mezi motorem a nápravou (např. ztráty při pohonu 4x4, rozvody, převodovka, atd...). Podívejte se na video dokumentující měření výkonu policejní Octavie na válcové zkušebně:

Další možností je změření výkonu na setrvačníku u výstupu z klikového hřídele. Toto měření je velmi přesné a používá se v případech, kdy je motor zcela vymontován z vozu a je umístěn na zkušební stolici.

Z každého měření si vyžádejte protokol o jeho průběhu, který obsahuje i přehledné grafy, díky kterým přehledně uvidíte změny v charakteristice upraveného motoru. A pokud chcete ušetřit za zkušebnu a změřit si výkon vašeho auta amatérsky, stačí použít vzorec pro zjištění průměrného výkonu (P=0,000077 x v(2) x m/T) přičemž P je průměrný výkon na kolech během zrychlení v kW, v je momentální rychlost v km/hod, m je hmotnost vozidla v kg a T značí čas potřebný pro zrychlení ve vteřinách. Jednodušším řešením jsou pak telemetrické aplikace pro mobilní telefony, např.: aplikace Torque Pro, která toho s OBD adaptérem umí ještě mnohem více - viz. následující video:

Úpravy převodovky a správný výběr oleje

Pokud jste si na úpravách motoru dali záležet, ale jeho nárůst výkonu po měření nenaplnil vaše očekávání, problém může být v převodovce. Například pokud jste zvedli točivý moment motoru, můžete instalovat do převodovky "těžší" převody pro vyšší rychlost, nebo naopak "kratší" pro lepší výsledky zrychlení. Můžete také do převodovky přidat další stupeň, nebo si zakoupit sadu pro odlišné odstupňování stávající převodovky. Vždy ale mějte na paměti, že převodovka byla konstruována na určitý výkon a její stupně byly s tímto standardním výkonem sladěny a i když mají všechny převodovky poměrně výrazné konstrukční rezervy, s vyšším výkonem motoru samozřejmě klesá i životnost převodovky. Každopádně je při větším namáhání skříně dobré používat kvalitní olej. V našem seriálu o zvyšování výkonů motorů jsem se ale prozatím nevěnoval problematice maziv, jejichž správný výběr je nezbytnou součástí bezproblémového chodu každého spalovacího motoru a jeho převodovky. Pokud zůstaneme u převodovky, doporučuji se držet doporučení výrobců, nebo zkušeností úpravců vozidel. Pokud budete ve vaší převodovce měnit minerální olejovou náplň za syntetickou, je dobré skříň důkladně propláchnout, aby starý olej nezůstal na pryžových guferech. V opačném případě zvyšujete riziko následných netěsností.

Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
brin, 21.01.2016 20:46
Dělalo se to třeba u jedničkové naftové Fábie. Na výběr byly dvě možnosti, buď z fábie RS (byla do krátka i do dlouha) nebo právě tu přestavbu, která měla šestku pěkně dlouhou a celá převodovka pak byla krásně dlouhá, super na dálkové cestování. Opravdu tam „jenom“ vložili jedno kolečko a bylo
Koloss, 21.01.2016 21:10


Tak to ale znamenalo, že už přímo výroba byla dělaná univerzálně, že převodovka měla společnou skříň pro pětikvalt i šestikvalt a tak vlastně pětikvalt byl jen ořezanej o to kolečko. Takže to ale není univerzální postup pro libovolnou převodovku, ale jen pro takovéto kriplované provedení.
PetrT, 21.01.2016 23:43


Někde jsem viděl (myslím SM ale už dávno) článek kde byl zdokumentován postup. Kolo se přidávalo na konec převodovky a dávalo se potom jiné víko. Jak to bylo dál netuším, ale čuměl jsem na to taky jak puk. Skřín ani nemusela ven z auta. Jestli to byla Oktávka nebo Fabia netuším, už je to dlouho. Ale byla to škodovka a byl to převod na úsporu - dlouhá šestka na dálnici.
U Caddy SDI si neštastníci kteří si to koupili jako rodinné auto dávali jinou skřín, sice jen pětikvalt, ale jinak poskládaný. Původní SDI má skřín do pomala a točí na dálnici jako prase. Pasovala tam z jiného TDI nebo co to bylo, ale měnily se i poloosy. Šetřilo to motor i naftu a to významě.
brin, 22.01.2016 06:51
U fábie se tehdy taky měnily celé sady - převodovka, poloosy, táhla apod. Brakovaly se zbořená RSa. A jelikož bylo nutné měnit celou sadu, tak se přestavba převodovky často vyplatila, protože vycházela cenově skoro stejně.
Abík, 01.02.2016 19:01
Když si koupím nové auto, tak jakou cenu má to, dělat takové věci, když si mohu koupit výkonnější? Jinak ztratím záruku. Když si koupím auto ojeté, už třeba dvouleté, tak si budu klást otázku, proč do toho investovat takové peníze? Myslím tím nákup nových dílů. A nebo se pachtit po vrakovištích, kde na takové mladé auto nic neseženu. Když si třeba vezmu, kolik stojí nová převodovka na Octavii řady II, tak teda opravdu nevím, proč rvát takové peníze do staré ojetiny, protože tím její hodnotu stejně nezvýším. A o motoru raději pomlčet. A potom, co ty nové předpisy a STK???

Já jenom ze zkušenosti z loňské návštěvy STK, kde technik stál s TP před jakousi řekl bych míérně tuněnou Octavií I řady a říkal opravdu velmi mladému majiteli, aby přistavil takové auto, jaké je popsáno v TP, a nebo aby si nechal schválit a dopsat změny dělané na autě, pochopitelně homologované. Mě řekl, abych vycouval, protože pán odjíždí.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů