Praha /INFOGRAFIKA/ - Čeští řidiči se po kompletní dálniční síti svezou nejdříve za 32 let. A co je horší, daňové poplatníky to bude stát minimálně 520 miliard korun.S takovým zjištěním skončila hloubková revize, kterou Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) provedl na ministerstvu dopravy, Státním fondu dopravní infrastruktury (SFDI) a také Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). Na paškál si kontroloři vzali 74 různě velkých staveb dálnic a rychlostních silnic.
Hlavní zjištění: podle NKÚ by se u nás dalo budovat komunikace až o pětinu levněji. Jen mezi lety 2008 a 2012 se mohlo ušetřit až 43 miliard korun. V porovnání se sousedním Německem je kilometr naší dálnice dražší dokonce ?o 27 procent.
Čím hůř, tím líp?
V Česku podle NKÚ neexistuje pořádná koncepce. Stavby se prodražují už výkupem pozemků a projektem. Jakmile se začne stavět, objevují se různé vícepráce a po dokončení je slabá kontrola.
Na to upozorňují i neziskové organizace. Fakt, že neexistuje koncepce či kontrola, je podle nich spíše záměr. „Nejde o to, že by úředníci neuměli vyrobit koncepci. U nás se vytváří prostor pro to, aby podmínky byly neprůhledné," kritizuje Martin Fadrný z Ekologického právního servisu, který se problematice dopravní infrastruktury dlouhodobě věnuje. „Těch třicet procent, ?o něž jsou naše dálnice dražší než ty německé, je cena za korupci," říká Fadrný. Podle něj je nutné pro nápravu udělat aspoň dvě základní věci. „Začít co nejdříve se zveřejňováním smluv na internetu včetně dovětků. Smlouva, která by se nezveřejnila, by nebyla platná," navrhuje Fadrný. Odvolává se přitom i na slovenskou zkušenost, kde tento krok podle někdejší premiérky Ivety Radičové snížil ceny až o třicet procent.
Druhou věcí je rychlé schválení zákona o úřednících, který by je měl konečně vymanit z vlivu politiků.
Podle Davida Čermáka, šéfa ŘSD, jehož úřad kontroloři také kritizovali, se v posledních měsících začíná situace měnit. Argumentuje třeba jihočeskou dálnicí D3. V prvním úseku Borek – Úsilné se stavělo za cenu 190 milionů za kilometr. Při druhém úseku mezi Veselí nad Lužnicí a Bošilcem dosáhla cena „jen" 116 milionů za kilometr. Šetřit peníze se daří i na opravě D1, kde firmy nabídly ?o 40 procent nižší cenu, než stát předpokládal. To je však opačný extrém, který může ohrozit kvalitu. Dopravní odborníci proto nabádají stát, aby zavedl i kritérium „bezpečné ceny".
Dálnice v Česku.