Porsche 911 Targa má trošku nepatřičný název. Přesto je legendou

Our theme
Radek Pecák | 13.06.2022
dalších 6 fotek
Současná generace Porsche 911 Targa 4S | foto: Porsche
Automobilka Porsche představile model 911 Targa v roce 1965 na podzimním autosalonu ve Frankfurtu. Byla to její reakce na zvyšující se bezpečnostní požadavky na automobily s otevřenou střechou. Nyní oznámila původ názvu "Targa"
Mezi jedno z nejvíce kultovních jmen v automobilovém světě patří Targa. Automobilka Porsche, kterál ho používá již téměř šest desetiletí, nyní na Twitteru ozřejmila, proč si ho vlastně zvolila.

Na původní verzi a tu současnou se můžete podívat do naší fotogalerie.

Pro znalce automobilové závodní historie to není úplně velké překvapení. Jedna z nabízených verzí kultovního sportovního vozu s koncepcí "vše vzadu" dostala jméno po závodu Targa Florio, který se na Sicilii začal jezdit v roce 1906 a během něhož se proslavila také tuzemská závodnice Eliška Junková.

Targa je vlastně takovou kombinací kupé a kabrioletu. Na rozdíl od druhého zmíněného typu karosérie má targa jen poměrně malou plochu otevřeného nebe nad hlavami řidiče a spolujezdce. Za opěradlem se pak nachází ochranný oblouk.

V případě nepřízně počasí je možno zakrýt otvor pevnými díly střechy.

Poměrně vtipné je to, že zodpovědní lidé v automobilce si neuvědomili, že slovo Targa má v italštině také zcela jiný význam. Označuje se jím klasická tabulka registrační poznávací značky. Prý to zjistili až při tvorbě reklamní brožury. Přesto Porsche požádalo o přidělení ochranné známky a díky tomu tyto verze můžou vozit slovo Targa jak na středovém sloupku, tak na zádi.

Současná generace je na trhu od roku 2020. Zájemci si můzou koupit základní verzi s plochám třílitrovým šestiválcem, která má výkon 379 koní, případně variantu 4S. Ta řidiči poskytuje k využití 443 koňských sil.

A ještě krátké vysvětlení o tom, proč se vlastně tento typ karosérie začal používat: Šlo o reakci automobilky na požadavky trhu v USA, kde zákazníci začali považovat kabriolety za nebezpečné. Proto konstruktéři navrhli takzvaný bezpečnostní kabriolet s ochranným obloukem vestavěným do struktury karosérie hned za hlavami obou cestujících. Ti tak byli chráněni pro případ převrácení.
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů