Dovolená v obytném autě či přívěsu je rok od roku oblíbenějí. Rozhodli jste se pro ni letos i vy? Pak určitě nepodceňte přípravu.
Některé zkuenosti se dají získat jen na vlastní kůi. Pořád je ale dost takových, které můete načerpat od takzvaně starích a zkuenějích. Jednou z nich je i Klára Hájek Velinská, autorka úspěného blogu
All4Camper.
Začátečnickou fází si prola v době, kdy dostupných informací nebylo ani zdaleka tolik, co dnes, proto se o své poznatky ochotně dělí s ostatními. Převáně z jejích zkueností jsme tak sestavili stručný manuál pro vechny, kdo se na cestování s obytňákem chystají úplně poprvé.
Obytné auto, nebo přívěs?
Toto dilema řeí v prvopočátcích karavaningu snad kadý. Záleí v první řadě na tom, jaký typ auta si troufnete řídit. Bude to celkově větí obytný vůz, nebo přívěs, jeho ovládání má svoje specifika? Máte osobní auto, které přívěs utáhne? A polote si i dalí otázky.
První z nich zní, zda chcete pobývat spí v kempu, nebo se věnovat cestování a poznávání nových míst. Ryzí karavan neboli obytný přívěs je vhodný spí do kempu, kde ho odstavíte, připojíte k elektřině, a pak se věnujete cestování po okolí.
Přívěsy mívají mení zásobník na pitnou i odpadní vodu, jste tedy více závislí na civilizaci. Myslete i na maximální povolenou rychlost, která bude s přívěsem nií. Výhodou přívěsu je, e poté, co ho v kempu odpojíte, můete s autem vyjídět na výlety i tam, kam byste se s obytným vozem nedostali.
Obytné auto nabízí větí svobodu, nebo jste vybaveni větím mnostvím vody i velkou baterií, obejdete se tedy bez zázemí kempu. Výhodou je také pohodlnějí cestování, co oceníte na dlouhých trasách, a velký úloný prostor - takzvaná gará. Do ní naloíte kempingové vybavení, kola, nebo dokonce skútr.
Manévrování s obytným autem je také pro větinu řidičů jednoduí ne s těkým přívesem. Podle Kláry platí při rozhodování základní pravidlo: kemp rovná se přívěs, poznávací dovolená rovná se obytné auto.
Co si ohlídat v půjčovně?
Se zájmem o karavaning začalo růst i mnoství půjčoven a dnes je najdete i na malých městech. Ty větí nabídnou irí výběr vozů a novějí modely, ty mení zase obvykle prunějí domluvu a nií ceny. Hned na začátku si zjistěte, jaké sluby jsou součástí půjčovného.
Na první pohled se můe pronájem zdát výhodný, ale pak zjistíte, e musíte dodrovat denní limit kilometrů, nedostanete výbavu, jako je stůl, idle či nádobí, a mnoho dalího, varuje Klára. Osobně doporučuji si připlatit a vůz si pronajímat ji s kempingovými potřebami a vybavenou kuchyňkou, ideálně i s dekami a poltáři.
Pokud míříte do zahraničí, nezapomeňte se zeptat na dálniční známky, které mají některé půjčovny v ceně, jiné nikoliv. Včas si zjistěte i detaily převzetí a vrácení vozu - dopolední vracení vám zkrátí dovolenou, nebo poslední den u auto vyuijete jen na cestu do půjčovny.
V kadé půjčovně je třeba počítat se sloením vratné kauce, která kryje případná pokození. Důrazně doporučuji si při převzetí vůz dobře prohlédnout a jakoukoliv závadu si nechat zapsat do předávacího protokolu, upozorňuje Klára.
Náhradu později půjčovna můe vymáhat po vás. Zaevidujte opravdu kadou oděrku či uvolněný pant. Také si nechejte ukázat manipulaci s markýzou, zkontrolujte, e je plně funkční, a dodrujte pokyny pro její pouívání. Právě na markýze vznikají nejčastějí kody, zejména za silného větru. Pokud je to moné, poádejte za tímto účelem o zapůjčení kurt.
Obsluhu auta vám v kadé půjčovně ochotně vysvětlí, stejně jako zacházejńí s elektřinou, vodou a plynem. Máte-li strach, e si vechno nebudete pamatovat, nestyďte se psát si poznámky.
Na jak dlouho vyrazit?
V případě, e vůbec netuíte, jestli vás tento typ dovolené chytne, začněte s prodloueným víkendem. Stačí pár nocí, abyste si trochu osahali cestování, fungování v kempech a ivot v pohybu. Pokud vak chcete mít hned napoprvé záitek se vím vudy, doporučuje Klára vyrazit nejméně na týden.
Za tu dobu u se dá poznat a nacestovat mnoho. My jsme si nejprve vyzkoueli způsob, kdy jsme pobývali hlavně v kempech a vyráeli na výlety na kolech či po svých, teď jsme u pár let v módu poznávacího cestování. Oboje má své kouzlo. Mnoho lidí říká, e kdy má dovolenou, nechce se denně někam trmácet. Jene v obytňáku je to jiné. Během dne například najdete hezké místo na zastavení, vyndáte si na dvě hodinky idličky, děti se proběhnou, vy si uvaříte dobrý oběd a pak jedete dál. I na cestě si můete odpočinout.
Nakonec se vám dost moná stane, e o délce vaeho pobytu rozhodne půjčovna. Řada z nich má toti stanovené termíny, které musíte aspoň přiblině dodret.
Jakou trasu napoprvé vybrat?
Víc ne kdekoliv jinde zde platí, e cesta je cíl. Trasa tedy záleí jenom na vás a vaich preferencích. Jediným zákonem, který se vyplatí dodret, je dostatečná časová rezerva. Rozhodně se toti nechcete honit a nechat si kvůli tomu ujít návtěvu zajímavých míst.
Základními orientačními body se pro vás stanou nejspí kempy a stellplatzy (speciálního parkovitě pro obytné vozy), které si dopředu najdete na mapě. Rozhlédněte se po webových stránkách, kde najdete jejich přehledy a mapky, například
Stellplatz.cz nebo ji zmíněný blog All4camper. Zajímavá místa v Česku, někdy se zázemím, někdy zcela v divočině, najdete na stránce
Bezkempu.cz. A k cestování po celé Evropě vyuijte aplikace Park4night a StayFree.
Trasu plánujte spí přiblině a buďte připraveni improvizovat. Plány vám můe zhatit třeba obsazenost vyhlédnutého kempu nebo naopak náhodné nalezení místa, které si zamilujete a budete zde chtít zůstat. Větinou cestujeme tak, e máme daný cíl trasy, ale po cestě se díváme například i na cedule na dálnicích oznamující národní park, památku a podobně, říká Klára.
Kdybychom jeli autem, asi bychom místo přejeli. Takhle nám nic nebrání tam zastavit, nebo kdy se zdríme, vdycky máme kde hlavu sloit a kde si uvařit kafe.
Na co dát pozor při jízdě a parkování?
Na ovládání velkého auta si pravděpodobně brzy zvyknete, přesto musíte neustále hlídat výku a ířku. Na hlavních cestách vás zřejmě problémy nepotkají, na zapadlejéích silnicích a malých vesničkách si ale dávejte pozor třeba na elezniční viadukty nebo i nízké větve stromů.
Vdycky radi počítejte s nií cestovní rychlostí - s přívěsem kolem devadesáti, v polointegrovaném voze kolem stovky a ve voze s alkovnou kolem sto dvaceti kilometrů v hodině. Rychlejí jízda je zejména za větrného počasí nebezpečná a dramaticky se projeví také na spotřebě.
Ne vyrazíte na cestu, ujistěte se, e jsou vechny věci pečlivě uloeny na svém místě, jinak budou za chvilku létat po celém vnitřním prostoru, zkontrolujte zajitění těkých předmětů v garáí a také zavřená okénka.
Pro zastavení si vybírejte rovné místo, drovnějí nerovnosti vyřeíte klíny, které v půjčovně dostanete do výbavy. Při parkování je nejlepí vyuít navádění jednoho z členů posádky. Větina aut sice disponuje parkovacími senzory či kamerou, skutečné oči vak odvedou spolehlivějí slubu.
Myslete na to, e auto je velmi těké, a pokud třeba v noci zaprí, můete mít problém z některých míst vyjet. Nejeden karavanista takto zůstal trčet na louce a musel shánět traktor pro vyprotění. Kdy se vydáváte na výlet či se ukládáte ke spánku, raději stáhněte markýzu, aby nedolo k jejímu pokození třeba náhlým větrem.
Jedete-li do zahraničí, zjistěte si legislativní omezení dané země týkající se kempování mimo kempy. Nováčkům rozhodně doporučuji nocovat alespoň na karavanových státních, radí Klára. Na internetu si sice přečtete, jak skvělé je kempovat takzvaně nadivoko, ale to bych jako začátečník nedělala. Ne vude je to dovoleno a nesprávným chováním ukodíte celé karavanistické komunitě. Místní samosprávy či ochránci přírody pak karavanisty vnímají jako něco, co pokozuje jejich zájmy i okolní prostředí, a to je veliká koda. Natěstí v Česku ji čtvrtým rokem funguje Asociace kempování a karavaninku, která se této problematice intenzivně věnuje a harmonizuje souití obou skupin."
Dalí uitečné tipy
• Určitě si vezměte s sebou zásobu pitné vody. Půjčovny nemohou garantovat, e do nádre na pitnou vodu nenatankoval nájemce před vámi patnou vodu a neporuil tak bezzávadnost nádre. Vodu z nádre pouívejte na vaření a hygienu.
• Pokud máte monost, vyuívejte toalety na benzínce, v kempu, v restauraci a podobně. Vyhnete se tak přetěování vlastního záchodu a jeho častému vylévání.
• V Rakousku si dejte pozor na váení. S obytným vozem se musíte vejít do 3,5 tuny, co bývá problém, nebo této hranici se blíí hmotnost samotného vozu. Stačí naloit pár lidí a taek, a jste přes limit. Ve větině zemí ke kontrolám a váení nedochází - s výjimkou Rakouska. Pokud tuíte, e váhu přesahujete, doporučuji Rakouskem projídět zejména v noci a vyhýbat se dálnicím. Pro průjezd co nejméně plňte nádr s pitnou vodou - dá se tím uetřit opravdu nemalá váha - a naopak vypuste nádr odpadní," radí Klára.
• Budete-li potřebovat jakoukoliv radu, kontaktujte Asociaci kempování a karavaninku, kde vám ochotně poradí.