Policie bude kontrolovat filtry pevných částic přímo na silnici. Změří kouřivost

Our theme
Radek Pecák | 27.11.2018
Filtr pevných částic | foto: Peugeot
Od října se kontroluje kontroluje kouřivost dieselových aut s filtrem pevných částic při prohlídce na stanici technické kontroly. Brzy ale chybějící nebo "vykuchaný" filtr odhalí i při silniční kontrole.
Policie v příštích týdnech dostane nové přístroje, které jim umožní změřit, zda příslušné vozidlo nepřekračuje stanovené limity kouřivosti. "Půjde o mobilní kontrolní jednotky, které pořizuje Ministerstvo dopravy a poskytne je Policii České republiky," informoval tajemník Svazu dovozců automobilů Josef Pokorný.

Podle něho budou nově přístroje součástí vybavení speciálních měřicích vozů, které má k dispozici dopravní policie. Jsou to ty, které zajišťují například i měření hmotnosti nákladních vozidel pohybujcíích se na našich silnicích.

"Pokud policie získá podezření, že vozidlo má nefunkční filtr pevných částic, případně ho vůbec nemá, nařídí majiteli vozu navštívit do třiceti dnů stanici technické kontroly a prokázat, že auto splňuje parametry kouřivosti. Jestliže se tak nestane, ztratí technickou způsobilost pro provozování na veřejných komunikacích," vysvětluje Pokorný.

Problém s filtry pevných částic je v České republice stále velmi rozšířený. Při orientačním měření, které před několika lety dělal ÚAMK, se zjistilo, že přibližně dvě třetiny z dvou tisícovek kontrolovaných vozů buď filtr vůbec nemají nebo v autě nefunguje správně.

Navíc byl v České republice po mnoho let velmi rozšířený jev, že různé servisy nabízely motoristům vyřešení s nefungujícím filtrem pevných částic tím, že ho odstraní. "Ještě letos na jaře se po zadání hesla "odstranění filtru pevných částic" do internetového vyhledávače objevilo 120 000 odkazů. Nyní je to už o třetinu méně a navíc firmy, které to nabízejí, upozorňují, že po tomto zásahu může auto ztratit oprávnění k provozování," říká Josef Förster z tuzemského zastoupení automobilky Ford. Ta proti nelegálnímu počínání těchto servisů začala bojovat jako jedna z prvních již před pěti lety.

Podvádí se i s močovinou
Motoristy k odstraňování filtrů vedou především ekonomické důvody. U řady aut se ještě před několika lety ceny za nové filtry pohybovaly v řádech mnoha desítek tisíc korun. Teď už se ceny o něco snížily a životnost naopak zvýšila. Přesto jsou zanášením filtru ohroženi zejména ti motoristé, kteří s dieselovými vozy jezdí převážně jen krátké trasy. Pak totiž nestačí ani automatický regenerační proces, při kterém se usazené saze pomocí vstříknutí dávky paliva vypálí a filtr se velmi brzy zcela zaplní. Někdy ještě pomůže vyčištění filtru servisním zásahem, ale i to je investice v řádu tisíců korun, kterou si leckdo rozmyslí.

Někteří motoristé přišli o filtry i vinou zlodějů. Jádro filtru totiž tvoří keramická mřížka potažená ušlechtilými kovy, například paladiem nebo platinou. Díky tomu se filtry dají ve sběrnách prodat za tisícové sumy.

Filtry pevných částic se v dieselových automobilech začaly používat již na počátku tisíciletí. Od roku 2010 je pak má každé osobní auto se vznětovým motorem povinně.

Problematika filtrů pevných částic ale není podle Pokorného jediné téma, na které se kromě STK zaměří i policie. "V současnosti se totiž velmi rozmohly různé systémy, které odpojují přidávání močoviny do systému katalytické redukce," informoval Pokorný. I za tímto je pochopitelně snaha ušetřit.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů