Sedm procent z 900 řidičů, kteří se nedávno nechali testovat na tuzemských čerpacích stanicích, mělo špatný zrak. Nikdo z nich přitom neměl brýle nebo jinou optickou pomůcku. Podobný průzkum se v Česku při preventivní kampani Bezpečně za volantem uskutečnil podruhé. Při prvních testech v roce 2013 si nechalo zrak změřit 589 řidičů a zhoršenou ostrost vidění mělo šest procent. Výsledky poskytlo mezinárodní sdružení optiků.
„Je zajímavé, že z těchto osob nikdo neměl odpovídající optickou pomůcku. Někteří si svou vadu vůbec neuvědomovali a byli překvapeni výsledky screeningu. V každém případě tito řidiči by se v silničním provozu neměli vůbec vyskytovat," komentovala výsledky řidičů se zhoršeným zrakem prezidentka mezinárodního sdružení optiků Iva Urválková.
Za zhoršenou ostrost odborníci považují, pokud se dostane pod 70 procent. Pokud mají řidiči zrakovou ostrost od 50 do 70 procent, tak mohou řídit na základě odborného vyjádření. „Se zrakovou ostrostí pod 50 procent by za volant určitě usednout neměli," doplnila Urválková.
Povinnost lékařů
Zdravotní způsobilost posuzují lékaři, kteří při zjištění změny zdravotního stavu řidiče, povinně informují odbor dopravy. Pokud musejí řidiči nosit brýle, mají to zapsané v řidičském průkazu. Nejvíc řidičů si nechalo otestovat zrak na Vysočině, Královéhradeckém a Středočeském kraji. nejmenší zájem naopak byl v Libereckém, Zlínském a Karlovarském kraji.
Policie nesleduje statistiky nehod, které by se týkaly například nehod způsobených řidičem, který má zhoršený zrak. „Obecně však lze říci, že řidiči, kteří nemají zrak v pořádku, nejsou často schopni včas a adekvátně reagovat na vzniklou situaci v silničním provozu a velmi snadno u nich může dojít k přehlédnutí některého účastníka silničního provozu, případně dopravního značení," řekl ČTK mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.