Pečujeme o své auto: nejčastější problémy chladícího okruhu (17. díl)

Our theme
František Mašek | 04.01.2018
Správné fungování chladícího systému vozu má nemalý vliv na jeho jízdní vlastnosti. Bohužel ani chladící okruh se neobejde bez vad. Naštěstí pro majitele vozu lze většinu z nich velmi rychle a snadno vyřešit. Jaké jsou nejčastější problémy chladícího okruhu?
Nejčastějším problémem, s kterým se můžete u chladícího okruhu setkat je nedostatečné množství chladící kapaliny v nádobce na chladící kapalinu. Ta disponuje ryskami označujícími minimum a maximum doporučené hladiny chladící kapaliny. Když se ryska pohybuje pod minimem, může dojít k přehřátí vozidla. V takových případech se vám během jízdy rozsvítí kontrolka chlazení a vůbec nejlepším řešením je vůz odstavit, vypnout motor a chladící kapalinu dolít. Přitom nemusí jít přímo o namíchanou směs chladící kapaliny či o destilovanou vodu. V kritických momentech si vystačíte s obyčejnou vodou z kohoutku. Tu byste v nádobce neměli nechávat v mrazech, protože by zmrzla a okruh by mohl popraskat. Z dlouhodobého hlediska není doporučené používání jen vody z kohoutku, protože by mohla v chladícím okruhu vytvářet usazeniny.

Speciální chladící směsi, které si vyberete dle technických parametrů vašich vozů mají i ošetřující účinek a o chladící okruh tak pečují. Pravidelné doplňování chladící kapaliny je velmi důležité. Ale v případech, že vám kapalina z nádobky mizí rychleji než normálně, je zapotřebí hledat příčiny. Může jít o netěsnosti chladícího okruhu, které je nutné neprodleně napravit. Nedostatek chladící kapaliny může totiž způsobit přehřátí motoru a jeho nenávratné poškození.

Zazlobit ale může i termostat. Ten je součástí chladícího okruhu. Funguje jako ventil mezi velkým a malým okruhem chlazení. Jeho porucha pro chladící okruh znamená vždy pohromu. Protože termostat nefunguje správně, může se automobil přehřát nebo naopak se nezahřívá vůbec. V dnešní době je termostat vyráběný tak, aby v případě poruchy zůstával vždy otevřený, aby se automobil nepřehřál. Otevřený termostat však nezajišťuje správné zahřívání chladící kapaliny a tudíž motor nedosáhne na svou správnou provozní teplotu. Vzrůstá spotřeba paliva a je nutné termostat vyměnit za nový. Opravy termostatu se většinou nedělají. V závislosti na typu vozu jej můžete pořídit od 300 Kč a výše. Termostat je vyrobený z bimetalového kovu, který reaguje na teplotu a mechanicky se namáhá.

K dalším poruchám chladící soustavy patří netěsnost v chladící soustavě či prasklá hadice. K jasné poruše může dojít v období zimních měsíců, když majitel automobilu zapomene vyměnit mrznoucí směs chladící kapaliny (vodu) za nemrznoucí. V takových případech voda v nádobce i v celé chladící soustavě zamrzne a hrozí, že blok motoru popraská a poškodí se. Toto může způsobit nejen voda, ale také moc naředěná nemrznoucí směs. Proto doporučujeme přečíst návod vašeho auta a maximálně se přizpůsobit jeho požadavkům na chladící kapalinu.

Chladící okruh nejčastěji nepatří k částem vozu, jejichž oprava by byla finančně náročná a těžká. Důležité je kontrolovat dostatečné množství chladící kapaliny, které by se mělo pohybovat mezi ryskami maximum a minimum. V případě, že chladící kapalinu do nádobky nalijete nad maximum, může dojít ke zvednutí tlaku a popraskání některých částí chladící soupravy.
Article rating
4.1 from 5 (82%)
Rated: 14x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů