Osmiválec z Jaguaru jen jako palivová pumpa? V tomto stroji tak funguje

Our theme
Daniel Fuglevič | 15.03.2017
dalších 8 fotek
Bloodhound SSC. | foto: Bloodhound Project
Technika skrývající se v raketových vozidlech pokořujících rychlostní rekordy je bezpochyby dechberoucí. Hlavně pokud se dozvíte, čím se zajišťuje doprava paliva k té šílené strojovně uvnitř.
O projektu Bloodhound SSC jste možná už slyšeli. Jde o další výtvor vysokorychlostních "bláznů", kteří si dali za úkol pokořit na zemi magickou hranici 1000 mil za hodinu. V přepočtu tedy 1609 km/h.

K tomu samozřejmě potřebují stroj o neuvěřitelném výkonu, takže je současně jasné, že ať už pohání tuto stíhačku na kolech cokoliv, musí jít o pořádně žíznivou věc.

Čtěte také: Koňská síla prý nestačí. Nissan chce u svých aut udávat výkon ve velbloudech

Někomu by kompresorem přeplňovaný pětilitrový osmiválec o výkonu 550 koní (404 kW) bohatě stačil v autě jako motor - klasicky třeba v Jaguaru F-Type, ze kterého mimo jiné pochází.

V Bloodhoundu SSC má však mnohem "podřadnější" funkci.

Tuto raketu na kolech totiž primárně pohání proudový motor Rolls-Royce/Eurojet EJ200 ze stíhačky Eurofighter Typhoon, k němuž se dále připojuje hybridní raketový motor kombinující tuhé palivo umístěné ve spalovací komoře s okysličovadlem.

Tuhým palivem je tu syntetický kaučuk a jako okysličovadlo slouží peroxid vodíku. A právě peroxid vodíku hybridnímu motoru podává čerpadlo poháněné osmiválcem Jaguar, které zajišťuje 33 litrů okysličovadla každou sekundu.

Čtěte také: Jaguar I-Pace je předobraz nového crossoveru, do prodeje zamíří příští rok

Celá soustava nakonec vyprodukuje 135 tisíc koní výkonu (99 292 kW), díky čemuž má být Bloodhound SSC ve výsledku rychlejší než kulka vystřelená z pistole. Teoreticky by pak měl akcelerovat na vysněných 1000 mil za hodinu (1609 km/h) za 55 sekund.

Ještě předtím, než se tým šílenců pokusí o překonání tisícovky, má v říjnu tohoto roku plán pokořit 800 mil za hodinu (1287,2 km/h).

Tím by byl pokořen rekord 1227,986 km/h z roku 1997, který stanovil Brit Andy Green ve voze Thrust SSC. A zrovna on usedne i do Bloodhoundu SSC.

Pokud se podaří překonat 1000 mil za hodinu, bude to nejen největší dosažená rychlost pro pozemní vozidla. Bloodhound by tímto překonal dokonce i rekord pro letadla, pohybující se v nižší nadmořské výšce. Držíme pěsti!

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů