Slovensko má mladší auta než Česko. Důvodem jsou dotace i přísnější kontroly

Our theme
Magdaléna Blažková | 17.12.2024
Autosalon v Ženevě. Ilustrační foto | foto: čtk
Průměrná mzda je na Slovenku v přepočtu o osm tisíc korun méně než v České republice. Přesto jezdí Slováci novějšími auty než Češi.  Podle Svazu dovozců automobilů jsou auta v Česku průměrně 16,4 roku stará a ve srovnání mezi zeměmi Evropské unie třetí nejstarší, auta na Slovensku mají v průměru 15,03 roku. Přestože i Slováci jsou v žebříčku v horší polovině, nechávají za sebou sedm zemí.
Můžou za to slovenské dotace na nákup nového auta i přísnější technické kontroly. Zatímco v Česku se ministerstvo dopravy teprve začíná soustředit na možné podvody při STK, na Slovensku už několik let pracují technici pod kamerovým dohledem.

Podle ekonoma Petra Pelce může tento nepoměr způsobovat kvalitnější infrastruktura České republiky. „Na Slovensku je pravděpodobně větší požadavek na vozidlo než v Česku, kde se dá dojet (autobusem, nebo vlakem, pozn. red.) v podstatě kamkoliv a kdykoliv,“ vysvětlil Pelc.

Roli zde hraje i otázka prestiže. „V České republice je v poměru s ostatními zeměmi velký tlak na vlastnictví nemovitosti. A naopak u automobilů to může být obráceně. Tak jak může být pro některé národnosti nový automobil samozřejmostí, lidé u nás jsou zvyklí na své auto a mají ho delší dobu,“ porovnal Pelc.

Šrotovné na Slovensku
V Česku navíc na rozdíl od Slovenska nikdy nepodpořil obnovu vozového parku stát. „Na Slovensku měli lidé v minulých letech možnost získat při vyřazení přestárlého a registraci nového vozu příspěvek. To způsobilo i výrazné omlazení,“ připomněl tajemník Svazu dovozců automobilů Josef Pokorný.

Na Slovensku v roce 2009 motivovala tehdejší vláda řidiče ke koupi novějších aut takzvaným šrotovným, jak se přezdívalo dvoukolové dotační akci. „Šrotovné pomohlo obnovit vozový park, ale mělo na jeho stáří jen nepatrný vliv. Celkem bylo sešrotovaných 44 tisíc vozidel,“ podotkl generální tajemník slovenského Svazu automobilového průmyslu Viktor Marušák.

České Ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s Národní rozvojovou bankou spustilo letos v březnu program na podporu elektromobility a nabízelo firmám příspěvky a bezplatné záruky k úvěru na nákup elektromobilů, vozidel na vodíkový pohon a dobíjecích stanic. Dotace skončily v polovině října, banka přijala téměř šest tisíc žádostí o záruku.

Úlohou státu je investice do infrakstruktury
Jinak ale česká vláda akci, kdy by stát přispíval lidem na nákup nového auta, neplánuje.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) odmítá i případné rozšíření poplatků za registraci starých vozidel. „Nemáme a nesmíme mít žádnou ambici uměle stlačovat stáří vozidel. Úlohou státu je investice do infrastruktury a také dohlížení na dodržování pravidel. Je tu procento stanic technické kontroly a stanic měření emisí, které dělají chyby, nebo podvádějí. Chceme narovnat dohled. Starší auta, pokud jsou v dobrém stavu, nejsou problém,“ sdělil.

Na ne zcela účinné technické kontroly v Česku upozornil i Pokorný. „Opravy starých aut jsou poměrně drahé, ale u nás není na rozdíl od některých jiných zemí přílišný tlak na jejich provádění. To se projevuje menším tlakem na vyřazování starých vozů ve špatném technickém stavu,“ objasnil.

Přísné kontroly na STK
Resort dopravy se kvůli podezření na podvody na STK a SME (emise) rozhodl pro tvrdé kontroly a pracovníci ministerstva už některým technikům kvůli porušení povinností zakázali činnost. Na Slovensku si nicméně na technické kontroly došlápli už dříve. „Za poslední roky došlo k dramatickému zpřísnění. Technici například musí jednotlivé úkony kontroly vykonávat pod kamerami se záznamem,“ popsal Marušák.

Podle Martina Pajera, ředitele společnosti Cebia, která se zabývá prověřováním minulosti aut, se na Slovensko obecně dováží novější ojetiny i více zcela nových aut. „Například luxusnější vozidla od rakouských nebo maďarských dealerů,“ zmínil. Otázkou ale podle něj zůstává skutečné stáří vozových parků.

„Pokud budeme brát v potaz pouze vozidla, která v posledních dvou letech absolvovala STK a vozidla mladší 4 let, vychází průměrné stáří na 12,74 roku. Záleží tedy na tom, jak dané země čísla reportují a kolik je kde v registrech aut, která už nejezdí nebo dokonce ani neexistují,“ poznamenal Pajer.
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů