Dovolená karavanem je rok od roku populárnější. Není se čemu divit. Představte si, že úplně volně cestujete přírodou z místa na místo. Není problém přespat kdykoli a kdekoli. Veškerý komfort a zázemí máte stále po ruce. Není to úžasné?
Někteří karavanisté s oblibou využívají kempy. Ostatně v mnoha zemích Evropy ani nikde jinde legálně přespat nemůžete. Jeden příklad za všechny je Švýcarsko. Krásná země, kde ale za nocleh mimo kemp s největší pravděpodobností vyfasujete slušnou pokutu. Čím dál větší oblíbenosti se ovšem těší kempování na divoko, při kterém teprve využijete všechen potenciál karavanu. V tomto ohledu jsou nejvhodnějšími cílovými destinacemi Rumunsko a Norsko, kde prakticky limity pro karavanisty neexistují. Se shovívavým přístupem se setkáte ještě v dalších severských zemích jako Finsko, Švédsko a Island. Tolerantní je v tomto ohledu také Španělsko a Portugalsko. Zmiňované Rumunsko je z hlediska kempování na divoko rájem. Je to ale ráj pro otrlé.
Je také třeba rozlišovat země, kde je kempování mimo kempy vyloženě zakázáno, oficiálně zakázáno, tolerováno a zcela povoleno. Dále je třeba rozlišovat, zda stojíte na soukromém pozemku, kde je třeba především svolení majitele nebo na pozemku veřejném, jehož možnost využití se řídí aktuální legislativou. Ve většině evropských zemí je sice kempování na divoko zakázáno, často ale můžete přespat na místech, která jsou pro karavany určená – zvaná jako stellplatz či RV park. Ta vyhledáte pomocí některé z mnoha aplikací pro karavanisty.
1/ NorskoNorsko v sobě spojuje to, po čem většina karavanistů touží. Nádhernou přírodu a naprostou svobodu, co se kempování týče. Cesta trajektem nebo po mostech, přes které se už dá do Norska dostat, ale stojí pořádný balík. Na cestu si připravte částku okolo 15 tisíc korun. Za to ale ušetříte za ubytování. Cestování po Norsku totiž zvládnete i zcela bez kempu. Na své cestě Norskem byste rozhodně neměli minout vyhlídku Preikestolen, vodopád Langfoss vyhlášený několikrát nejhezčím na světě a výšlap na vyhlídku Trolltunga. Mezi Fjordy se největšímu obdivu těší Geiranger.
2/ FinskoNejvětším lákadlem Finska je neuvěřitelně zachovalá divoká příroda Laponska. Kempování mimo kempy je zde oficiálně zakázáno, praxe ale ukazuje, že je v tomto ohledu země tolerantní. Mimo to jsou k dispozici stovky kempů, kde přenocování není nijak drahou záležitostí. Pokud počítáte s ubytováním v kempech, pak je dobré pořídit si Camping Key Europe. S kartou za necelých 200 Kč můžete čerpat slevy na ubytování v kempech po celé Evropě. Ve Skandinávii je ovšem nezbytnou podmínkou k tomu, aby vás v kempu vůbec ubytovali.
3/ Švédsko Ve Švédsku je kempování na divoko povoleno bez omezení pro stany. Ani karavanisté ale nutně nemusí nocovat pouze v kempech. Země je dobře vybavená jinými označenými místy – tábořišti, stellplatzy a RV parky. Pro ubytování v kempech potřebujete stejně jako v případě Finska kartu Camping Key Europe.
4/ RumunskoRumunsko společně s Norskem patří k jediným dvěma evropským zemím, kde kempování není jakkoli omezeno. Krásná nedotčená příroda a vesnice, kde máte pocit, že se zastavil čas před několika desítkami let, si říkají o návštěvu. Druhou stranou mince je ale otázka bezpečnosti a kvality silnic v periferních oblastech.
5/ ŠpanělskoVe Španělsku se omezení kempování na divoko liší region od regionu. Zcela zakázané a policií hlídané jsou lokality: Andalucía, Aragón, Asturias, Extremadura a Valencia. Naopak Cataluňa, Madrid, Castilla y León a Castilla la Manca mají vyhrazené a značené zóny, kde je kempování možné. Kromě toho je země vybavená množstvím stellplatzů a RV parků, kde pohodlně a bezpečně přenocujete.
6/ PortugalskoPortugalsko je sice trochu z ruky, ale jinak je to karavanisty velmi oblíbená destinace. Oficiálně sice není volné kempování dovoleno, ale v praxi se obvykle obejde bez potíží. Kromě toho je zde mnoho značených míst mimo kempy, kde je kempování oficiálně povoleno. Problémový z hlediska nocování je region Algarve, kde je přespání mimo kempy vyloženě zakázáno.