any

any


----

Soukromé značky a nápisy na cestách: něco je tolerováno, za něco riskujete soud

Our theme
Radim Šlezingr | 06.03.2025
Vyznání lásky na silnici nepaří. | foto: Deník: Radim Šlezingr
Viděli jste někdy na silnici nakreslený nápis, který někdo vytvořil sprejem nebo křídou? Třeba velké srdce se jménem, nebo vyznání lásky k nějaké dívce? I s tím se mohou motoristé u nás občas setkat. V takovém případě „pachateli“ nápisu hrozí (pokud bude vypátrán) trestní stíhání. Lidová tvořivost totiž na silnice nepatří. A jak je to s dopravními značkami na vratech domů?
Většinou to autor nemyslí zle. Třeba ozdobný nápis „Svatba“ před domem, kde měli zrovna v rodině slavnostní událost, nemůže nikoho pobouřit. Jenže silnice nejsou tabule na kreslení. Patří na ně jen oficiální dopravní značení.

„Pokud někdo na silnici vytvoří nápis, který tam nepatří, může být jeho čin kvalifikován jako poškození cizí věci,“ upozorňuje na problematiku pokreslených silnic advokát Jaromír Jaroš.

Dopravní značky na silnicích v ČR
Před pěti lety například policie vyšetřovala dva muže z Brněnska, kteří na dvou státních silnicích na Svitavsku vyznačili historickou hranici mezi Čechami a Moravou. Napříč vozovkou namalovali bílou čáru v místě historické hranice s nápisy Čechy a Morava. Ředitelství silnic a dálnic tehdy čin označilo za svévolné poškození majetku v jeho správě a nápisy nechalo odstranit.

Správce komunikace tehdy vyčíslil škodu téměř na sedm tisíc korun. Policie začala případ vyšetřovat pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci. Případ byl mediálně známý a autoři nápisu se dokonce sami přihlásili. Případ nakonec skončil jako přestupek.

Říká se, že kde není žalobce, není ani soudce. Proto mnoho drobných nápisů na silnicích na méně frekventovaných místech nikdo neřeší. Do chvíle, než si nápisu všimne správce komunikace, vlivem počasí vyblednou nebo zmizí úplně. V případě nově vzniklé hraniční čáry však šlo o silnice první třídy, takže nápisy byly více na očích a Ředitelství silnic a dálnic se o nich brzy dozvědělo.

Dopravní značky na vratech
Určitě jste se setkali také s ručně malovanými dopravními značkami třeba na vratech domů. Jejich majitelé se tak často snaží vyřešit problémy s auty zaparkovanými před výjezdem ze dvora či garáže. Jenže taková značka nemá žádnou platnost. Přesto by ji parkující řidiči neměli ignorovat - upozorňuje totiž na to, co by měli vědět.

Pokud vozidlo stojí před vjezdem do domu či garáže, může Policie ČR i obecní policie nařídit odtah, neboť takové vozidlo tvoří překážku provozu na pozemní komunikaci. Podomácku vytvořená dopravní značka v takovém případě funguje jen jako zdvižený prst. A pokud je značka na soukromých vratech, její majitel nic neporušuje.

Důležité je připomenout, že umístění a to, jak má oficiální dopravní značka vypadat (tedy jaké jsou její rozměry, použité barvy a symboly), jsou definované v několika zákonech, vyhláškách a normách.

Můžete požádat o změnu značení
Jestliže stávající dopravní značení někde nevyhovuje současné situaci, může podle Ministerstva dopravy kdokoliv podat podnět na jeho změnu. Předmětem podnětu může být osazení, odstranění či úprava dopravního značení i dopravního zařízení (např. krátké příčné prahy).

V případě dálnic se můžete se svým podnětem obrátit na Ministerstvo dopravy, u silnic I. třídy na krajský úřad a u silnic II. a III. třídy, místních a veřejně přístupných účelových komunikací na obecní úřad obce s rozšířenou působností.

Kategorii a třídu konkrétní pozemní komunikace můžete zjistit například pomocí služby Geoportál silniční a dálniční sítě ČR  (platí pouze pro dálnice a silnice; místní komunikace a veřejně přístupné účelové komunikace jsou předmětem pasportů jednotlivých obcí).
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů