any

any


----

Jarní tah žab začíná. Pod koly aut jich umírají tisíce. Sledujte rizikové úseky

Actualities
Lenka Novotná | 04.03.2025
Záchrana žab. | foto: Zoo Liberec
Každoročně v těchto dnech začíná migrace obojživelníků, kteří při cestě za rozmnožováním čelí smrtelnému nebezpečí na silnicích. Český svaz ochránců přírody proto zahajuje akci na ochranu těchto živočichů, včetně stavby zábran a záchranných transferů. A také zvěřejňování mapy rizikových úseků na silnicích. 
Jak uvedla Eliška Prouzová z Českého svazu ochránců přírody, již brzy začnou ze zimovišť vylézat první obojživelníci, kteří budou směřovat do míst rozmnožování. "Tahové cesty však často kříží silnice. V takových úsecích jsou pak pod koly aut každoročně usmrceny stovky až tisíce jedinců. Aby k takovým masovým úhynům nedocházelo, je potřeba obojživelníkům pomoci. Na mnoha místech napříč Českou republikou budou již od března ochránci přírody stavět stovky metrů zábran podél rizikových úseků silnic," uvedla Eliška Prouzová.

Na mapě rizikových úseků, se může každý podívat, kudy vedou rizikové trasy. Například na Táborsku se jedná o silnice u Řepče na hrázi rybníka Travničný, u Předboře u hráze rybníka Chobot či silnice za Chýnovem na Mašovice, nedaleko Chlumu u rybníku Kaplice či u Cunkova.

Český svaz ochránců přírody v rámci svého programu Ochrana biodiverzity podporuje záchranné transfery obojživelníků v době jarního tahu na vybraných úsecích komunikací také finančně. Loni takto podle Elišky Prouzové podpořil zajištění 19 úseků komunikací, celkově bylo instalováno 6700 metrů zábran a přes nebezpečné komunikace přeneseno 27 438 obojživelníků. I letos podpoří zajištění minimálně 17 úseků frekventovaných komunikací v celkové délce přes 6,5 kilometru.

"Je to samozřejmě pouhý zlomek komunikací, které jsou každoročně zajišťovány, a ještě menší zlomek komunikací, které by zajistit potřebovaly. Pomoci mohou i dobrovolníci z řad široké veřejnosti. Pokud máte v okolí úsek, na němž jste zaznamenali úhyn většího počtu obojživelníků a který dosud není v mapě uveden, můžete jej nahlásit prostřednictvím formuláře na odkazu zde. Znát riziková místa je základním předpokladem k nalezení někoho, kdo by si vzal úsek na starost, či k vymyšlení jiného vhodného řešení. Pokud ve vašem okolí již záchranné transfery probíhají, můžete organizaci, která je zajišťuje, nabídnut pomocnou ruku. Ta se vždy hodí. Některé zajištěné úseky najdete na této mapě, nejaktuálnější informace mívá odbor životního prostředí každého krajského úřadu," říká Eliška Prouzová.
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů