Supersportovní kupé od Mercedesu a přímý konkurent Porsche 911 se představuje ve druhé generaci. AMG GT přijíždí opět jako dvoudveřové kupé, sdílí svůj základ s roadsterem SL, a vůbec poprvé nabídne možnost zadních sedadel. Přitom ale nepřichází o osmiválec pod kapotou.
Na první pohled se příliš nezměnilo. Vůz si zachovává klasickou kupé siluetu s dlouhou kapotou a s přídí, v níž je usazená mohutná mříž chladiče s
velkou hvězdou a vertikálně orientovanými lamelami. Přece je tu ale pár novinek, a to hlavně v proporcích vozu. Kupé AMG GT narostlo – prodloužil se rozvor z původních 2 630 milimetrů na 2 700, délka rostla ze 4 546 milimetrů na 4 728 milimetrů a vůz se také zvýšil – konkrétně z původních super nizounkých 1 288 milimetrů na 1 354 milimetrů. Ve srovnání s původní generací si lze všimnout vyšší linie střechy a oken.
Svůj lví podíl na tom má nová koncepce vnitřního prostoru, kdy se vůbec poprvé objevuje možnost pořídit si za příplatek zadní sedadla. Rozhodně se ale nejedná o plnohodnotná místa pro dospělé – vůz je v konfiguraci takzvaně 2+2, což reálně znamená, že se na zadní sedadla vejdou maximálně děti. Konkrétně tisková zpráva zmiňuje výšku zadních pasažérů do 150 centimetrů. O mnoho příhodnější je však větší kufr s výklopným víkem včetně zadního okna, a s možností sklopit zadní sedadla. I u sporťáku prostě občas vyžadujete praktičnost. Za zmínku stojí taky materiálová skladba karoserie – lehká kompozitní kastle je mixem hliníku, oceli, hořčíku a uhlíkových vláken.
Podívejte se na detaily v oficiálním videu, kde vůz představuje (a driftuje s ním v písku) sedminásobný mistr světa Formule 1 Lewis Hamilton:Nový interiér zachovává klasickou koncepci s velkým středovým tunelem, oddělujícím dvě nízko ukotvená sedadla, novinkou je ale na výšku orientovaný displej uprostřed, kombinovaný s digitální přístrojovou deskou. Ta nejdůležitější nastavení, týkající se chování auta, jsou pak pochopitelně umístěna přímo na volantu.
Rozhodně je co nastavovat, protože vůz skrývá velkou spoustu moderní techniky. Už v základu dostanete pohon všech kol 4Matic+, u kterého lze nastavovat distribuci točivého momentu, ale zároveň i zcela přepnout na pohon zadních kol. O odpružení se starají adaptivní tlumiče spojené s aktivními stabilizátory, nechybí zadní aktivní diferenciál, aktivní přítlačné křídlo na zádi, ale ani zatáčení zadních kol. Celkem je k mání šest jízdních režimů, některé s individuálním nastavením, a součástí je také software AMG Track Pace, který zastoupí plnohodnotný závodní data logger. O patřičný brzdný účinek se starají karbon-keramické brzdy, vybavené na předku kotouči o průměru 390 milimetrů a šestipístovými brzdiči. Jsou potřeba, protože kupé není tak úplně lehké – konkrétně váží bez 30 kilogramů dvě tuny, a to s oběma motorizacemi.
K mání jsou dva pohony – v obou případech osmiválce, postavené v centrále AMG v Affalterbachu systémem „jeden člověk, jeden motor“. Na samém vrcholu stojí AMG GT 63 4Matic+. Čtyřlitrový osmiválec dopovaný dvěma zdvojenými turbodmychadly nabídne 585 koní výkonu a ohromujících 800 Nm točivého momentu. Akcelerace z nuly na sto probíhá za 3,2 sekundy, maximální rychlost činí 315 v hodině.
O něco slabší je varianta AMG GT 55 4Matic. I ta používá stejný osmiválec, ovšem naladěný na 476 koní s točivým momentem 700 Nm. V tomto případě trvá zrychlení z nuly na sto 3,9 sekundy a maximální rychlost činí 295 v hodině.
Oba motory jsou spojeny s devítistupňovou automatickou převodovkou AMG Speedshift, která má pro rozjezdy namísto klasického hydrodynamického měniče vícekotoučovou mokrou spojku. Mercedes zároveň nevylučuje, že se časem na trh dostanou i další, levnější motorizace. Koneckonců kupé SL, které se vyrábí se stejnými motory, nabízí i základní čtyřválec.
Poslední neznámou je cena. Tu zatím české oznámení neodhalilo, každopádně lze se alespoň rámcově orientovat podle kabrioletu SL. Ten startuje s motorizací AMG SL 55 4Matic + na částce 4 583 480 korun.