"V servisech vnímáme pokles. Zákazníci opravují jen to, co je akutní," říká například šéf českého importéra vozů značky Ford Jan Laube.
Propad se odhaduje v oboru opravárenství na deset až dvanáct procent. Údaje statistického úřadu, které ale počítají i s malými autoservisy a dílnami, hovoří za první pololetí o poklesu o tři procenta.
"Lidé si toho v servisu míň objednávají a častěji odkládají část oprav na příště," dodává šéf servisů Autosalonu Klokočka, který prodává vozy koncernu Volkswagen. Samotná Škoda Auto patří letos mezi ty nejúspěšnější. "V České republice za prvních šest měsíců letošního roku zůstáváme v meziročním srovnání přibližně na stejných číslech," říká šéf prodejů v Česku Petr Pečenka.
Na autech v současnosti šetří firmy i domácnosti. "U privátních klientů si všímáme i toho, že mají méně najetých kilometrů než v minulosti, stává se také, že si přivážejí svoje vlastní náhradní díly a chtějí jenom, abychom je namontovali," popisuje Laube. Firemní klientela zase zavedla úsporné plány a auto provozují delší dobu a servisují jen to nejnutnější.
To, že toho auta během roku méně najedou, potvrzují i další servisy. Připisují to vyšším cenám paliva. Poklesy servisních prací sice nejsou tak dramatické, přidělávají ale vrásky prodejcům, pro které jsou další ranou po poklesu prodeje nových vozů. Jde o problém o to větší, že dealeři v posledních letech auta prodávali i s minimální marží s tím, že zisk jim přenese až následné servisování vozu. Nikdo zatím nečeká, že by se aut mělo letos nebo příští rok prodávat více. Optimisté očekávají stagnaci.
Na nastartování prodejů už nepomáhá téměř nic. Výrazné snížení cen, díky kterému patří nová auta v Česku mezi nejlevnější v Evropě, už nepomáhá. Lidé už si na nové ceny zvykli a očekávají je. Další zlevňování už ale pravděpodobně nepřijde. "Neumíme prodávat auto velikosti Focusu za cenu Fiesty jako někteří naši konkurenti," říká například Laube za značku Ford.
Nízké ceny nejsou dost nízké
I další značky zjistily, že cenové podbízení neznamená automaticky prázdné sklady. Například Citroën prodává svůj model C5 s naftovým motorem za 430 tisíc korun, i když ceny v západní Evropě, stejně jako ceny konkurence, byly o polovinu vyšší. Zájemce to ale do showroomu nepřilákalo a model se ve své kategorii nedostal ani mezi desítku nejprodávanějších modelů.
Zákazníci nereagují ani na zvýhodněné nabídky financování a prodejci marně nabízejí velké slevy či úvěry bez navýšení. Podle údajů České leasingové a finanční asociace zájem o leasingy a úvěry na nákup vozidel letos dál klesá.
I když snižování cen začalo i v dalších evropských zemích, ceny aut v Česku zůstávají v rámci Evropy podprůměrné. To vede k tomu, že část prodávaných vozů okamžitě míří za hranice. To je opět problém pro servisy, protože taková auta se opravují v zemi, kde jezdí. Nejvíce je to znát u značek, které jsou nejpopulárnější v sousedním Německu, tedy u Fordu a Volkswagenu. U některých modelů za hranice okamžitě po prodeji zamířila i více než třetina vozů.
"Exportů ale ubývá, v zahraničí klesla poptávka a koruna zpevnila, takže nákup v Česku už není tak výhodný," popisuje Laube.