V dalším díle našeho seriálu se podíváme na statickou kontrolu všech funkcí vozidla. Zaměříme se hlavně na pár detailů, které řada kupujících podceňuje.
Mezi to nejzásadnější, co na voze při statické kontrole prověřit patří samozřejmě hladina motorového oleje. Je dobré ji provádět u zahřátého motoru. Chvilku po jízdě počkejte, až olej steče zpět do vany a na měrce si zkontrolujte hladinu oleje. Měrka oleje je umístěna v motorovém prostoru. Je označena nejčastěji žlutou barvou. Vytáhněte měrku, olej by měl mít hnědou nebo tmavě hnědou barvu a konzistenci sirupu. Pokud je na měrce i bílá mléčná pěna, může to znamenat, že se do oleje dostala nemrznoucí směs. Pokud jsou v oleji kovové částečky, problém bude v motoru a měl by se řešit v odborném servisu. Měrku utřete a vložte znovu do otvoru a vytáhněte. Zkontrolujte hladinu oleje. Měly by být mezi ryskami minimální a maximální hladiny. Můžete také pro kontrolu otevřít dolévací hrdlo oleje a podívat se, jestli na vnitřní části víčka není emulze. Může tam být lehce vysrážená voda – nejčastěji u vozidel, které jezdí na krátké trasy, ale standardně tam voda nebývá. Podrobněji jsem se tomuto tématu věnoval v předchozím seriálu s názvem
Pečujeme o své auto.
Prověřte také, zda disponuje prodávající dvěma klíči k vozu. Pokud je k dispozici jen jeden a budete si chtít dodělat druhý klíč, tak bez dálkového ovládání počítejte s investicí 1200–1500 Kč. Klíč s dálkovým ovládáním podle značky vozidla může stát 3000-7000 Kč. Takže je dobré vědět a zkontrolovat si, jestli k vozu jsou skutečně dva klíče a jestli jsou funkční. Vyzkoušejte si zamykání dálkovým ovládáním i mechanicky přes zámek. Je dobré obejít si všechny dveře a vyzkoušet, zda fungují všechny zámky, včetně toho v zavazadlovém prostoru. Často se stává, že zámky po delším nepoužívání zatuhnou. Pokud se vám vybije baterie ve vozidle, nebo by přestalo fungovat dálkové ovládání, budete se potřebovat do vozu dostat za pomoci klíče a funkčních zámků.
Na závěr prověřte veškeré funkce vozidla, například přední i zadní stěrač včetně ostřiku nebo klakson. Vyzkoušejte také fungování ventilace včetně směrů proudění vzduchu. Je dobré si samozřejmě vyzkoušet i ovládání rádia nebo menu palubního počítače s veškerými nastaveními, která vůz umožňuje. Prověřte i fungování ovládání na volantu a zkontrolujte naklápění světel. I v zimě si zkontrolujte funkčnost klimatizace, pokud nefunguje, může být problém v nedostatku chladiva (přirozený úbytek chladiva v klimatizaci se pohybuje okolo 10% ročně) nebo v poruše kompresoru.
Discussion
romek, 03.04.2018 09:30
Pokud se nepletu, tak v zimě kompresor klimatizace nesepne, tudíž nechápu, jak klimatizaci vyzkoušet?
danet - redakce TipCars, 03.04.2018 14:11
Dobrý den, přikládám reakci autora článku:
Dobrý den,
Kompresor klimatizace se spustí i v zimě. Nejlépe je zapnout klimatizaci během testovací jízdy. Následně po jízdě by měla být jedna ze dvou trubiček na rozvod klimy studená, druhá pak teplejší.
Hezký den