Vyrobil první benzínové auto na světě, ovšem moc se neprodávalo. Výtvor Karla Benze by ale nikdy nedosáhl tak velkého ohlasu, kdyby jeho manželka Bertha nepodnikla obvážný a nebezpečný čin. Mimochodem její manžel o úmyslech své ženy neměl tušení.
Bertha vždy věřila ve svého muže, ještě před svatbou vložila své věno do jeho firmy a pomohla jí tak od dluhů. Karl Benz, od jehož narození v pondělí uplynulo 180 let, jako první zkonstruoval a začal prodávat auto s motorem. Tento vynález neustále zlepšoval a do konce 19. století se jeho automobilka stala největší na světě. Bez jeho manželky Berthy by se ale automobilismus rozvíjel mnohem pomaleji - byla to totiž ona, kdo rozuměl síle reklamy a kdo se postaral, aby se z Benzova prvního auta stala senzace.
Dokument BBC o Karlovi a Berthě Benzových:Na letošek připadá hned několik výročí týkajících se toho páru. 3. května to bylo 175 let od Berthina narození, 5. května 80 let od její smrti, a nyní, 25. listopadu, je to zase 180 let od narození Karla. „Bertha svého manžela podporovala, jak jen mohla, a stejně jako on pevně věřila v budoucnost automobilu,“ uvádí web
automobilky Mercedes-Benz.
Karl Benz se narodil na podzim 1844 jako nemanželské dítě. Příjmení Benz získal, až když se jeho matka Josephine Vaillant vdala za strojvedoucího Johanna Georga Benze. Ten ovšem brzy zemřel. Karel byl velmi chytrý a studoval strojní inženýrství. Zaměstnání vystřídal několik, nakonec se rozhodl podnikat.
První firma v dluzích
„V roce 1871 založil svou první firmu v Mannheimu s mechanikem Augustem Ritterem jako společníkem. V této době se Benz intenzivně zabýval dvoudobým motorem, pro který získal několik základních patentů,“ zmiňuje web automobilky Mercedes-Benz. Jenže firmě se moc nedařilo a propadala se do dluhů. Vypadalo to špatně, v tu chvíli ale do příběhu vstoupila tehdy 23letá Bertha Ringerová. S Karlem se v tu dobu znali už několik let.
Karl Benz, zdroj: Shutterstock
„Ambiciózní a zvědavá žena s bdělou myslí a velkým zájmem o technologické novinky se s inženýrem Karlem Benzem setkala 27. června 1869 při exkurzi pořádané společenským klubem Eintracht,“ připomíná web automobilky. Na počátku 70. let 19. století se pár hodlal vzít - přestože byl podle BBC Karel pouze neúspěšným vynálezcem na pokraji bankrotu. „Bertha v něj ale věřila,“ uvádí krátký
dokument BBC.
A tak ještě než v Ladenburgu, kde pak po celý život žili, došlo ke svatbě, investovala Bertha své velmi štědré věno, které jí nastřádali bohatí rodiče, do snoubencova podnikání. Díky jejímu štědrému příspěvku se nejen podařilo vyplatit věřitele, ale i Rittera, který tím přenechal společnost novomanželům.
Mimochodem, Berthina investice je skvělým příkladem toho, jak chabé bylo v té době postavení žen. „Když poskytla své věno, protože v té době nebyla vdaná, zachovala si právní moc jako investor. Poté, co se pár vzal, však Bertha Benzová už v podnikání svého manžela za investora nebyla považována, i když její věno bylo použito na financování jeho automobilových projektů,“ píše
encyklopedie Britannica.
Místo v kuchyni byla s maželem v dílně
Manželům se mezi lety 1873 a 1890 narodilo pět dětí. Benz se činil i pracovně, jeho firmě Benz & Company Rheinische Gasmotoren-Fabrik (Benz & Cie) na výrobu plynových agregátů a motorů, kterou založil spolu s vlastníky opravny na jízdní kola, se dařilo a on mezitím neúnavně pracoval na prototypu auta.
Bertha stála pevně za ním. Podporovala jeho technické zlepšováky a přicházela i s vlastními nápady. Ve vztahu si byli s manželem naprosto rovnocenní. „Nebyla jen věrnou manželkou, která by seděla doma v kuchyni, zatímco je její muž v dílně. Ona v té dílně byla s ním. Nebála se umazat si ruce,“ nastínila spolupráci manželů pro BBC Daniela Siglová z Mercedes-Benz Museum.
Bertha Benzová zhruba v době, kdy se seznámila se svým příštím mužem., zdroj: Wikimedia Commons, Bühler, Mannheim – Automuseum Dr. Carl Benz, volné dílo
Spojené úsilí manželů neslo ovoce. Uspěli tam, kde konstruktéři před nimi selhali. V roce 1885 Benz dokončil svůj první automobil se třemi koly. Patent na něj dostal o rok později a Benz Patent Motor Car se definitivně stal prvním autem poháněným spalovacím motorem na světě. Bertha se na jeho vzniku podílela ve velké míře, jako žena ale o patent zažádat nemohla.
Benz na svém výtvoru pracoval dál a začal prodávat auto nazvané Benz Velo. Jenže lidé se technologické novinky báli a nikdo si vůz nechtěl koupit. Blížící se neúspěch opět odvrátila Bertha. Ta, na rozdíl od svého muže, věřila v sílu dobrého marketingu. A tak se v roce 1888, bez Karlova vědomí, rozhodla lidem ukázat, co auto jejího manžela dokáže.
Bertha vyrazila autem za matkou
Vzala své dva syny ve věku 14 a 15 let a vyrazila na 106 kilometrů dlouhou cestu z Mannheimu do Pforzheimu u Stuttgartu. Oficiálně tam jeli navštívit Berthinu matku, což také podle encyklopedie Britannica napsala Bertha Karlovi do vzkazu na jídelním stole. Ve skutečnosti šlo ale o důmyslnou předváděcí akci.
Vše mohlo skončit katastrofou. Bertha se sice podílela na vzniku auta, o řízení ale nevěděla skoro nic. Její synové sice o ovládání auta věděli leccos, odřídit to ale musela jejich máma. Jeli po nezpevněných silničkách, vůz s jednoválcovým motorem dosahoval maximální rychlosti 16 kilometrů v hodině a nádrž měla objem pouhého 4,5 litru.
První auto na světě. Vyrobil jej Karl Benz., zdroj: Wikimedia Commons, Alexander Migl, CC BY-SA 4.0
Problémy na sebe nenechaly dlouho čekat, Bertha ale dokázala improvizovat. Když se začal zanášet karburátor, použila při jeho čištění svou sponu do vlasů. Když potřebovala tankovat, skočila si pro benzín do lékárny, to bylo tehdy jediné místo, kde se dal sehnat.
Revoluce v dopravě
Bertha po zhruba dvanáctihodinové cestě nakonec s autem v pořádku dorazila do cíle, a tím přepsala dějiny. Nejenže vykonala první dálkovou jízdu autem na světě, navíc se stala i první ženou - řidičkou. Hlavně ale pozvedla sebevědomí svého manžela a povzbudila první kupce. Vůz po představení na Světové výstavě v Paříži v roce 1889 ve velkém oslovil Francouze a kupujících výrazně přibylo. Revoluce v dopravě se díky manželům Benzovým rozjela naplno.
Z Benzovy firmy se ještě do konce století stala nejproduktivnější a největší automobilka na světě. Pro představu, v roce 1899 vyrobila skoro 600 kusů vozidel. Benz se ale nenechal unášet na vlně prvotního úspěchu. Své vozy neustále vylepšoval. Prvním čtyřkolovým autem se stal jeho model Benz Victoria. V roce 1894 vyrobil upravený menší čtyřkolový vůz Benz Velo, který se jako první prodával skutečně (na danou dobu) ve velkém. „Od roku 1899 firma vyráběla první závodní vozy,“ píše encyklopedie Britannica.
K práci přivzal i dvě ze svých pěti dětí - syny, s nimiž založil firmu na výrobu aut Carl Benz Söhne (z původní společnosti, která se postupně stala automobilkou Mercedes-Benz, odešel). Bertha byla tichou, ale velmi spolehlivou osobou v pozadí. Karl Benz zemřel na zápal plic v roce 1929. Jeho manželka ho přežila o patnáct let.