Jak se efektivně starat o firemní vozy?

Our theme
Blaháček Marek | 21.02.2014
S příchodem nového roku jsme zmapovali nejnovější trendy a shrnuli novinky, které si svoji cestu do firemních Car policy teprve hledají.

Za posledních 20 let prošel fleet management v Česku překotným vývojem, který pomohl mnoha firmám k úspěchu. Celý tento vývoj je charakterizován postupným zaváděním aktuálních trendů. Nejdříve se začala prosazovat unifikace modelů, později přišel na řadu efektivní způsob financování, aby vše vyvrcholilo v podobě jednoznačného manuálu, popisujícího každý aspekt života vozidla. Nejnovější trendy naznačují vývoj k ještě detailnějšímu sledování využití jednotlivých firemních automobilů. Hlavní roli zde hrají nejnovější technologie sledující každý měřitelný údaj. V budoucnu můžeme očekávat také větší ekologické požadavky na celé flotily ve vztahu k co nejnižšímu dopadu na životní prostředí.

Data hýbou světem

Nejdůležitějším trendem ve správě autoparku poslední doby je zavádění podrobných statistických metod. Jak se postupem času mění podmínky podnikání, mění se i nároky společnosti na vozový park. Je tedy třeba zavádět měřitelné indikátory efektivity využívání firemních vozidel, které dokážou včas odhalit potřebnou změnu systému. Tyto indikátory je důležité sestavovat individuálně pro každý typ vozidla a musí plnit hned několik podmínek. Nejdůležitější podmínkou je jejich měřitelnost. Lze tak sledovat například poměr času stráveného přepravou, prostoji nebo denní nájezd kilometrů. Každý sledovaný údaj tedy musí být jednoznačně vyjádřitelný čísly z důvodu použitelnosti pro statistické zpracování. Druhou podmínkou je, aby hodnota byla vypovídající o užitku vozidla firmě. U dodávkového vozidla je vhodné sledovat závislost spotřeby na zátěži, zatímco u vozidel obchodních zástupců je více vypovídajícím údajem průměrná spotřeba. Sestavením několika sledovaných indikátorů pro každý vůz tak správce vozového parku dostane přesnou představu o jeho využití.
Nelze také zanedbat zabezpečení a přístupnost sledovaných hodnot. Aktuální sledovaná data by měla být dostupná i bez přístupu k vozu, ideálně pomocí webového rozhraní. Takové opatření významně zamezí možnost manipulovat s měřenými daty. Právě posílení zabezpečení sledovaných indikátorů v autoparku často vede k odhalení neoprávněného nebo neodborného používání vozidel. Všechna naměřená data je nutné odborně zpracovat do vypovídajících údajů pomocí vhodné statistické metody. Do Car policy se tak nakonec dostanou pevně určená pravidla provozu jednotlivých vozidel. Přesné měření pak konečně poskytuje možnost určit konkrétní cíle úspory nákladů.

Sledujme, co sledovat lze

Rozvoj bezdrátové komunikace v několika posledních letech dává správcům fleetů dříve netušené možnosti. Delší dobu již není problém sledovat přesnou polohu a rychlost firemního vozu. Dostupnější ceny datových přenosů však dnes umožňují mnohem více. Na trhu se již objevují systémy umožňující správcům autoparků detailní dohled nad vozem. Mimo polohy a rychlosti tak lze sledovat základní provozní údaje, momentální spotřebu paliva a vybranou trasu, ale i záznam z palubní kamery.
Velkou výhodu poskytuje zejména kamerový záznam, který pomáhá řešit komplikované situace na dálku a v reálném čase. Umožňuje operátorovi přesnější navedení k cíli, rychlou diagnostiku náhlé poruchy či asistenci v případě dopravní nehody. Sofistikovanější výrobky pro monitoring bývají vybaveny sadou čidel vyhodnocujících celou řadu aspektů používání vozidla, včetně sledování řidičova jízdního stylu. Pokud dojde k nehodě, sledují, jak se řidič zachoval, jak působil na ovládací prvky vozidla, zda byl vůz v odpovídajícím technickém stavu, a dokonce i s jakou silou došlo k nárazu. Všechny tyto informace usnadňují likvidaci škody a vyjasnění viníka. Bezdrátové propojení firemních vozidel však nemusí sloužit jen správci autoparku. V případě dodávky nákladu na místo určení může zákazník přes webové rozhraní snadno určit polohu a odhadovaný čas dodání zásilky. Se zapojením výkonného softwaru pro správu vozových parků tak bezdrátové propojení poskytuje technická data pro servis vozidel, ekonomická data pro optimalizaci provozu automobilu, zákaznická data pro zlepšení služeb a konečně důkazní materiál pro případ poškození firemního či cizího majetku. Car policy je tak třeba upravit v souvislosti s novými technologiemi. Je nezbytné určit, jaká data jsou přístupná a komu. Nesmí se zapomenout na přesně určený způsob jejich archivace.

Auta jen na práci

Dopady ekonomické recese na fleet management jsou jednoznačné. Ve všech ohledech se projevuje snaha o finanční efektivnost provozu autoparků. Do popředí zájmu se v poslední době dostává zejména zneužívání firemních vozů zaměstnanci. Ti často používají přidělená vozidla nad rámec nezbytný k výkonu jejich pracovní činnosti. Všeobecný odhad je, že zhruba osmnáct procent najetých kilometrů u osobních a lehkých užitkových firemních vozidel připadá na vrub osobním potřebám jejich řidičů. Právě dopadající hospodářská krize však toto číslo stále větší měrou ovlivňuje. Zaměstnanci se více než dříve snaží uspořit vlastní náklady právě na úkor zaměstnavatele. Mezi počtem najetých kilometrů, opotřebením a zůstatkovou cenou vozu existuje pevné spojení. Čím více bude firemní vůz používán nad rámec pracovních povinností, tím vyšší bude opotřebení, a zároveň tím nižší bude jeho zůstatková cena.

Nejvíc lze ušetřit správným výběrem

Pozornost se přesouvá i ke správné volbě pohonné jednotky a způsobu používání vozidel. Svoji roli zde hraje proces výběru pohonné jednotky do kupovaného vozidla. Nezřídka dochází k jevu, kdy specifikace vozu více vyhovuje osobním preferencím řidiče než skutečným potřebám firmy. Nadměrně výkonný motor nebo zbytečně velké vozidlo si vyžádají více paliva, než by bylo nezbytně nutné. Z hlediska vývoje automobilů nadále platí, čím starší je průměrné stáří vozů v autoparku, tím vyšší je spotřeba pohonných hmot. Nové vozy pak na sebe, díky nízké spotřebě, mohou vydělat výrazně rychleji. Nelze však hledět jen na tabulkovou spotřebu. Často v nabídce výrobce nalezneme dva motory se stejným výkonem, ale rozdílnou hmotností, kompenzovanou jen mírným nárůstem ceny. Zde se postupně dostáváme ke zjištění, že spotřeba přímo souvisí s váhou vozu. Nízká váha je základem nízké spotřeby a omezených emisí. Řidiči s sebou často vozí množství zbytečných věcí, které ve voze zůstaly jako zbytky z předchozích cest nebo slouží pro případ náhodné potřeby. Vyložení celého automobilu a naložení jen nezbytných položek pro nastávající cestu může v některých případech uspořit až stovky kilogramů hmotnosti. Důsledné dodržování tohoto postupu dokáže ušetřit značné množství prostředků na pohonné hmoty. Do Car policy je tak třeba pevně začlenit požadavky na co nejekonomičtější provoz vozidel. Počínaje správným výběrem motoru, přes maximální stáří vozidel, až po předepsanou kontrolu výbavy vozů.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů