Prodej auta dnes patří mezi nejběžnější obchodní
záležitosti, způsoby jeho realizace
jsou však natolik rozmanité, že není vždy jednoduché
se v nich správně zorientovat. Poradíme
vám, jak na to.
Když se jednoho krásného dne rozhodnete zbavit vašeho plechového miláčka, ať už proto, že je starý nebo se vám prostě už jen nelíbí, existuje několik základních způsobů, jak jeho prodej smysluplně realizovat – každému může vyhovovat něco jiného.
1. Prodej auta v rámci rodiny Tento způsob bývá velmi častý v případě tzv. prvních aut, tedy těch určených čerstvým držitelům řidičského oprávnění. Pakliže už vůbec dojde k finančnímu plnění za takový převod a nejedná se typicky o darování, dochází k němu prostřednictvím běžné kupní smlouvy se všemi zákonnými náležitostmi. K převodu vozidla není nutná písemná forma kupní smlouvy. Je však nepochybné, že s ohledem na právní jistotu stran, by písemná kupní smlouva měla být samozřejmostí. To samé v zásadě platí i pro darování. V každém případě kupujícího detailně seznamte s technickým stavem a historií vozu – o zbytečné budoucí příbuzenské třenice kvůli kusu rezavějícího železa nikdo nestojí.
2. Prodej přes inzerátTato cesta je jednou z nejběžnějších a z pohledu smluvních stran i nejvýhodnějších, skýtá však řadu úskalí pro obě smluvní strany, zejména pak pro kupujícího. Abyste prodali výhodně nebo alespoň za přiměřené peníze, je nezbytné oplývat alespoň minimální dávkou obchodní i technické erudice a základním přehledem o trhu s ojetinami. Inzerát dnes snadno podáte přes některý z internetových inzertních nebo aukčních serverů, stále existují i nabídky v tištěných médiích, tato cesta však už ve 21. století není právě efektivní. Z pohledu prodávajícího by mělo být samozřejmostí vyčerpávající a hlavně pravdivé uvedení všech zásadních údajů o prodávaném vozidle – při vyplňování kolonek si proto k ruce vezměte velký technický průkaz od vozu. Čím více údajů zadáte, tím méně budete obtěžováni všetečnými dotazy na to či ono.
Jednou ze stěžejních otázek při tomto způsobu prodeje je určení ceny, za kterou budete chtít auto prodat. Kromě pravdivých technických údajů nepodceňujte také kvalitu přiložených fotografií, které mohou často hrát rozhodující roli! Uveďte vždy poctivý kilometrový nájezd – i v případě, že bude vyšší. U běžně dostupných typů proto věnujte pár desítek minut projití inzertních serverů a nalezení přibližných ekvivalentů auta, které prodáváte. Pokud vám během několika minut po zveřejnění inzerátu volají desítky zájemců nebo se naopak dva týdny nikdo neozve, je něco špatně. Pakliže máte doma ojedinělejší model, dost možná nemáte o jeho ceně konkrétní představu. V takovém případě se s prosbou o pomoc obraťte na některý z klubů, které majitele podobných exotů často sdružují. Jak už bylo řečeno výše, trvejte v každém případě na písemné kupní smlouvě.
3.
Prodej prostřednictvím autobazaruDruhý z nejtypičtějších způsobů prodeje auta sice obnáší relativně méně starostí, avšak v devadesáti procentech případů zaručeně vyšší finanční ztrátu než při přímém prodeji bez prostředníka. Při bazarovém prodeji v zásadě existují dvě hlavní cesty:
a) prodej do komise Zejména menší autobazary nedisponují dostatkem financí, aby mohly vozidla rovnou vykupovat do svého vlastnictví. Auto tedy necháte za smluvenou cenu stát na ploše bazaru a svoje peníze dostanete až v momentě, kdy dojde k jeho prodeji. Tento způsob ale skýtá nemalá rizika. Vytipovaného prodejce ojetých vozů si proto dopředu snažte maximálně prověřit. Když například uvidíte v autobazaru řadu aut pokrytých listím a prachem, je zřejmé, že tady o prodej aut asi až tak úplně nejde. Při komisním prodeji autobazaru samozřejmě náleží nejen obligátní smluvní provize za vyřízení prodeje, ale často také parkovné za každý den, který auto v bazaru stojí. Celý postup prodeje i následných úkonů by měl být řádně zdokumentován ve Smlouvě o zprostředkování prodeje, která by měla jasně stanovit termín výplaty peněz za vaše auto. Musí být uveden nejen termín výplaty a sankce za jeho nedodržení. Trvejte na tom, že převod vozu na nového majitele se uskuteční až po převodu peněz a nepodepisujte žádné univerzální plné moci. Je to důležité, neboť při komisním prodeji na sebe autobazar nepřebírá žádná faktická ani právní rizika za závady, které mohou na vozidle vzniknout. Nový majitel se s případnou reklamací bude obracet vždy jen na vás.
b) výkup za hotovéTuto možnost zpravidla nabízejí velké autobazary s velkou fluktuací zobchodovaných ojetin. Jeho výhodou je především rychlost, s jakou se dostanete k penězům, na které můžete jinde čekat měsíce. Neméně podstatná je i skutečnost, že autobazar z logiky věci přejímá zodpovědnost za případné vady na vozidle a pro vás celá záležitost končí okamžikem podpisu kupní smlouvy a vyinkasováním peněz. Musíte však být připraveni, že rozdíl mezi cenou výkupní, kterou zaplatí vám a cenou, za kterou bude vozidlo prodáno novému majiteli, může být značný v závislosti na stavu daného vozu i dovednostech konkrétního obchodníka. Připravte se proto i na psychologický souboj s prodejcem při sjednávání výkupní ceny – tento moment často vůbec není pro slabší povahy. Konkurence na trhu je však taková, že se nemusíte obávat trvat na svém s tím, že přinejhorším zkusíte štěstí o dům dál, kde nabídku konkurenta jistě rádi přebijí. Pro co nejideálnější vyjednávací pozici přistavte vůz k výkupu v maximální možné technické kondici a se všemi potřebnými dokumenty. Pokud má auto nějaké vady, které nejste schopni odstranit nebo je odstraňovat nechcete, nahlaste je vždy předem. Dojde-li na prodej, veškeré formality v tomto případě zajišťuje subjekt, na který se auto převádí, tedy autobazar.
Chcete vědět, jak nejlépe auto připravit před samotným prodejem? Jak na kupní smlouvu a záležitosti kolem přepisu vozu? Stáhněte si celý e-book
Jak na prodej auta.
chci si stáhnout e-book Jak na prodej auta