Jak na masovější rozšíření elektromobilů?

Our theme
Blaháček Marek | 12.04.2014
Rozvoj elektromobilů v České republice je oproti ostatním zemím v rámci Evropy ještě v plenkách. Co s tím?

Elektromobily tvoří jen malý zlomek z celkového počtu registrovaných vozidel u nás, přestože počet značek, které je nabízejí, je relativně široký. Podle dat z ministerstva dopravy bylo v České republice k 1. lednu 2014 registrováno celkem 1 768 elektrovozidel. Počet obsahuje veškerá vozidla, tedy i motocykly. Bohužel podíl osobních automobilů tvoří jen necelých 13 % z uvedeného počtu. To v porovnání s ostatními státy Evropské unie není mnoho. Tato skutečnost je způsobena hned několika faktory.

Prvním z nich je relativně vysoká pořizovací cena a s ní související fakt, že v rámci České republiky není potencionální zákazník (fyzická osoba) nijak motivován k nákupu elektromobilu ze strany státu. Ve velké části zemí Evropské unie je tomu právě opačně. Například ve Velké Británii je každý zájemce o plně elektrický automobil motivován nemalou částkou 5.000 liber. V dalších členských státech Unie tomu není jinak. Francie 5.000 eur, Rakousko 2.751 eur, Rumunsko 3.700 eur. V Dánsku není podpora prodeje elektromobilu řešena přímo dotací při jeho nákupu, ale jistými výhodami po jeho koupi. Jedná se o zbavení povinnosti placení silniční daně, což dělá úsporu více než 5.000 eur během 4 let provozu u soukromého vlastníka a víc než 19.000 eur pro elektromobil využívaný firmou. Není pak divu, že prodej elektromobilů v Dánsku v posledních dvou letech stoupnul z 1 658 na 5 650 kusů za rok. Další zemí, kde se elektromobily těší značné oblibě, je Norsko. Je to jeden z největších evropských trhů s elektromobily díky víc než štědrým výhodám u každého zakoupeného elektromobilu. Nemusí se zde totiž odvádět žádné daně, které v Norsku dělají téměř polovinu z každého zakoupeného vozidla. V Norsku se během roku 2012 prodalo 3 950 elektrických vozidel. Meziročně pak tento prodej stopnul na 7 882 čistě elektrických vozidel za rok 2013. V současné době v Norsku jezdí více než 13 000 vozidel “do zásuvky“.

Zásadním důvodem, proč se v České republice elektromobily netěší takové oblibě jako v ostatních státech Evropské unie, je zřejmý fakt, že je Česko nijak výrazně nepodporuje. Jediným subjektem, který je u nás motivován pro nákup elektromobilu, je zájemce z řad právnických osob. Ten v případě zakoupení elektromobilu získá výhodu v podobě oproštění od silniční daně. Tato skutečnost může v případě osobního vozidla představovat úsporu max. 5.000 Kč ročně. U nákladního vozidla pak může být úspora až 50.000 Kč ročně. Vzhledem k pořizovací ceně elektromobilu však nemůže ani tato skutečnost nijak výrazně ovlivnit množství prodaných elektromobilů v České republice. Zatím jediný způsob, jak získat finanční dotaci pro nákup elektromobilů, je Evropská unie. Výsledky snažení jsou však nejisté. „Existují možnosti získání např. evropských grantů určených pro technologie snížení emisí skleníkových plynů. Za určitých podmínek jsou aplikovatelné na elektromobily. Příkladem uvedu GUZE, což je společný program České spořitelny a Evropské investiční banky“, vysvětluje Max Wandler z kompetenčního centra pro Energii.

Dalším, v zásadě neméně důležitým faktem je skutečnost, že infrastruktura dobíjecích stanic v České republice je značně omezená. Současně je u nás asi 80 profesionálních dobíjecích stanic. Tento fakt pak vede ze strany zákazníka k oprávněným obavám o využitelnost elektrického vozidla. Tuto obavu by se do roku 2020 mohlo povést rozptýlit díky dotacím Unie, které povedou k značnému rozšíření infrastruktury rychlodobíjecích stanic na území celé Evropy. Mělo by vzniknout až 500 000 dobíjecích míst, z toho 13 000 na území České republiky. Síť rychlodobíjecích stanic by pak mohla být ještě početnější než dosavadní síť 6 551 čerpacích stanic u nás.


Česká republika je v porovnání s ostatními státy Evropy, které jsou připraveny na elektromobily stejně jako my nebo lépe, trochu outsider. V jiných zemích jsou totiž běžné finanční i nefinanční motivace v případě, že si elektromobil pořídíte. Rozvoj elektromobility v Česku bude tedy v následujících letech záviset především na ekonomické situaci státu. Vzhledem k cenám nejlevnějších elektromobilů, které atakují ceny vozů střední třídy, by jedině státní dotace, zvýhodnění v podobě povolení vjezdu do center měst, parkování zdarma či úlevy na daních mohly značně zamíchat s počty prodaných elektromobilů v Česku. V opačném případě si pak budeme muset na masivnější zastoupení elektromobilů na našich silnicích počkat ještě pár desítek let do doby, dokud se jejich ceny nepřiblíží cenám běžného automobilu stejné třídy. Dle některých odhadů by se cena za elektromobily měla v příštích 10 až 20 letech značně snížit. Nejoptimističtější odhady spekulují s poklesem ceny až o 50 %. V tomto případě by se pak nákup elektromobilu vzhledem k jeho nízkým provozním nákladům mohl stát velmi lukrativní záležitostí i pro individuálního zákazníka s průměrným příjmem. V současné době roste v České republice počet elektromobilů velmi pozvolným tempem. Řádově se dá mluvit o tom, že počet se zvyšuje po jednotkách kusu, což je oproti ostatním členským zemím Unie velmi pomalé tempo. Asociace elektromobilového průmyslu odhaduje, že do konce roku 2015 by v České republice mohlo být 700 čistě elektrických automobilů.

Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů