V současném „klimatu“ na automobilovém trhu musí stávající automobilky často sáhnout po dosud neaplikovaných řešeních, aby unikly nejen nové čínské konkurenci, ale i změnám, které souvisí s elektromobilitou. Jedním z nejsledovanějších příběhů automobilové branže je momentálně ten, který se rozehrává mezi automobilkami Nissan a Honda.
V březnu letošního roku oznámily Honda a Nissan – coby druhé a třetí největší japonské automobilky po Toyotě – partnerství v oblasti vývoje. V srpnu potom proběhlo oficiálními kanály automobilek ještě
oznámení o tom, že je do tohoto partnerství přizváno i Mitsubishi. To se ovšem pořád jednalo pouze o spolupráci za účelem zefektivnění a zlevnění vývoje. Aktuálně se hovoří o námluvách, které by mohly vyústit v definitivní spojení Hondy a Nissanu (a výhledově možná Mitsubishi) pod jednu střechu.
Vytlačeni z čínského trhu
O možném spojení dvou velkých automobilek napsal v uplynulých dnech třeba
magazín Reuters, mnoho dalších titulů se potom odvolává na
japonský list Nikkei. Problémem obou značek jsou právě čínské automobilky, které do značné míry vytlačily cizí značky z čínského trhu a s rychlým vývojem na poli elektromobilů se chystají vypustit (potažmo již vypouští) svoje levnější auta i do světa.
Jak už padlo dříve – čínská auta
nebudou o tolik levnější, jak řada lidí původně předpokládala, budou však dostatečně levná na to, aby mohla stávajícím automobilkám zavařit. Velkou otázkou zůstává, nakolik situací zahýbou dovozová cla, o kterých se aktuálně vyjednává v celé řadě zemí.
Konkrétně Honda i Nissan pociťují tyto změny až příliš intenzivně. Obě značky inkasují ekonomické ztráty a konkrétně Nissan, který má problémy dlouhodobě, se plánuje zbavit až 9 000 zaměstnanců a celé pětiny svých výrobních kapacit.
Automobilový průmysl je pro Japonsko zásadní
Kdyby se Nissan a Honda spojili – a podle dostupných informací by se mělo jednat o spojení do jedné holdingové společnosti – mohly by společnými silami výrazně pomoci celému japonskému automobilovému průmyslu. Ten je pro Japonsko zásadní – Reuters s odvoláním na společnost Teikoku Databank uvádí, že 60 000 společností, které automobilový průmysl v Japonsku zahrnuje, vytváří přibližně 7 % HDP země, a zaměstnává 5 milionů lidí, tedy 8 % všech pracujících Japonců.
Bohužel ani z jedné z automobilek zatím nevzešlo žádné oficiální stanovisko. V prohlášeních je pouze neurčitě uvedeno, že se jedná o možnostech budoucí spolupráce, ovšem nic konkrétnějšího. Zda na spojení dvou značek, a vznik nového koncernu, skutečně dojde, je tedy zatím otázkou. S ohledem na pozici japonských automobilek by to ovšem dávalo smysl, a do značné míry je pravděpodobné i budoucí zapojení zmiňovaného Mitsubishi.