Galileo začne nabízet služby již do konce roku 2014

Our theme
ČTK | 06.09.2012
další 4 fotky
Na snímku zleva místopředseda Evropské komise pro průmysl a podnikání Antonio Tajani a výkonný ředitel GSA Carlo des Dorides | foto: Deník/Martin Divíšek
Praha /FOTOGALERIE/ – Evropský satelitní navigační systém Galileo by měl začít poskytovat první služby do konce roku 2014. Během oficiálního otevření sídla agentury GSA to uvedl místopředseda Evropské komise Antonio Tajani. Plně funkční by měl být systém na přelomu let 2019 a 2020.
Do konce roku 2014 má Galileo nabídnout například službu pátrání a záchrany, veřejnou regulovanou službu a otevřenou službu. Podle ředitele GSA Carla Des Doridese systém nebude plně provozuschopný, ale poskytne například výrazné zlepšení signálu navigačního systému GPS, se kterým se bude doplňovat, například ve městech. V roce 2014 bude na oběžné dráze nejméně 18 z celkem 30 družic. V současnosti jsou k dispozici dvě a 10. října přibudou dvě další.

Podle ministra dopravy Pavla Dobeše je otevření centra důležité nejen z hlediska prestiže České republiky v EU, ale jeho činnost bude mít pro Česko také pozitivní ekonomický přínos a poskytne prostor pro uplatnění tuzemských technologií a inovací. Ministerstvo dopravy zřídilo řídící výbor, který se snaží zapojit české firmy a instituce do Galilea. Spolupracovat by měly i centra vývoje nebo technické univerzity.

Evropský program globálního navigačního satelitního systému (GNSS) má podle Tajaniho do roku 2017 znamenat socioekonomický přínos pro EU ve výši 90 miliard eur. Celková investice do projektu se pohybuje kolem devíti miliard eur.

Otevřením ústředí evropské kosmické agentury pro program Galileo (GSA) se završilo šestileté úsilí Česka o přesun administrativního centra navigačního systému z Bruselu do Prahy.

Volná místa
Centrála GSA má v Česku aktuálně 45 zaměstnanců, z nichž deset pochází z České republiky. Některé významné posty v agentuře se ale dlouhodobě nedaří obsadit, například místo šéfa bezpečnosti. Kromě něj hledá GSA pro pražskou pobočku další desítku zaměstnanců. Celkově agentura nemá definovaný konečný počet zaměstnanců, ale předpokládá se kolem 180 zaměstnanců.

Hlavním úkolem centrály GSA je koordinace vzniku evropského vesmírného programu Galileo, který má být ekvivalentem známého amerického navigačního systému GPS (Global Positioning System). Proti GPS má být evropský systém daleko přesnější. Zatímco u GPS je odchylka řádově v metrech až desítkách metrů, u Galilea jsou to desítky centimetrů. Vedle dopravy by měl nabídnout služby i pro zdravotnictví, zemědělství, rybolov, civilní obranu a další obory.
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů