Nový výzkum,který provedla společnost TomTom, ukázal, že téměř polovina britských firemních řidičů předkládá svým zaměstnavatelům zfalšované záznamy o jízdě.
46 % jich uměle navyšuje skutečný
počet ujetých kilometrů při uplatňování nákladů na pohonné hmoty (pro více než třetinu je toto každodenní rutina).
Přesto, že jsou firemní autoparky ze zákona povinny vést přesné záznamy o ujeté vzdálenosti svých vozů, pouze desetina firemních řidičů přiznala, že by jejich zaměstnavatelé někdy ověřovali
pravdivost jimi podávaných záznamů o jízdách.
Giles Margerison, ředitel společnosti TomTom ve Velké Británii, řekl:"Je znepokojivé, že tak velké procento britských firemních řidičů lže o ujetých kilometrech. Toto jednání může pro jejich zaměstnavatele znamenat velké finanční ztráty."
Finanční úřady mají pravomoc ukládat vysoké pokuty jak řidičům, tak společnostem, které si nedbale vedou evidenci o ujetých kilometrech svých vozů, tudíž je v zájmu firem, aby dbaly na přesnost těchto záznamů.
Výzkum provedený mezi firemními řidiči ukázal, že pro 75 % z nich je řádné vedení knihy jízd velmi pracné. Polovině z nich trvá práce spojená s jejím vedením nejméně dvě hodiny měsíčně, další pětině řidičů pak tento úkon zabere v průměru 1 - 2 hodiny za měsíc.
68 % řidičů si jízdy zaznamenává klasicky na papír, ostatní si je vedou v elektronické podobě.
"Zastaralý systém zaznamenávání ujeté vzdálenosti představuje pro firmu, která zaměstnává 100 řidičů, až 200 zbytečně proplacených hodin měsíčně," dodal Margerison.
"Tato promarněná produktivita může významně ovlivnit
konkurenceschopnost společnosti ve stále agresivnějším ekonomickém prostředí. Moderní technologie správy firemního autoparku pomáhá zjednodušit proces registrace ujetých kilometrů, což umožňuje podnikům zajistit přesnost záznamů a maximalizovat tak jejich efektivitu, " uvedl.
Společnost TomTom v současné době nabízí pro firemní řidiče novou aplikaci, určenou pro chytré telefony, která jim má pomoci ulehčit a urychlit vykazování soukromých či pracovních jízd.
Aplikace pracuje ve spojení se zařízením TomTom LINK, které je namontováno ve vozidle a nabízí detailní přehled o pracovní době a době jízdy. Dokáže také sledovat spotřebu a množství paliva v nádrži, monitoruje aktuální polohu automobilu a dokáže generovat sestavy se všemi snímanými parametry. O těchto údajích má přehled
ředitel či správce firemního autoparku prostřednictvím webového rozhraní.
Podnikatelé v České republice nemají od roku 2009 povinnost vést si záznamy o služebních jízdách a místo nich si mohou do nákladů započítat paušální odpočet 5.000 Kč měsíčně za jeden služební vůz. Odpočet však lze uplatnit na maximálně tři firemní automobily.