any

any


----

Elektronická ruční brzda se vyrábí i u nás. Proč ji někteří řidiči nenávidí?

Our theme
Edvard D. Beneš | 14.02.2025
Elektronická ruční brzda je moderní systém, který pomocí síly dvou elektromotorů s převodovkou zabrzdí kotouče na zadních kolech auta. | foto: Pexels - Daniel Andraski
Ruční brzda je součástí vozů od raného počátku automobilismu. Její moderní varianta je elektronická - což je jedna z posledních inovací v automobilovém průmyslu, která navíc rozděluje řidiče na dva tábory. Zatímco jedni oceňují její bezpečnostní funkce a komfort, druzí kritizují její složitost a potenciální poruchovost. Jaké jsou výhody a nevýhody elektronické parkovací brzdy? A co se stane, když ji zmáčnete ve vysoké rychlosti? Nejen to zjistíte v tomto článku.            
Jedni o ní mluví jako o skvělém pomocníkovi, který dokáže zachránit i život, druzí ji téměř nenávidí. Řeč je o elektronické ruční brzdě, která se už nějaký čas objevuje v automobilech jako jedna z moderních vymožeností. Jedná se o nejmodernější parkovací brzdu, která postupně nahrazuje dřívější mechanickou ruční brzdu.

Její hlavní výhodou je snadný a komfortní způsob použití. Kromě toho, že umí klasicky udržet auto při parkování v prudkém kopci, funguje navíc jako sofistikovaný bezpečnostní systém. A to klasická ručka prostě neumí. Automobil vybavený elektrickou parkovací brzdou je navíc vždycky vybaven zadními kotoučovými brzdami a jen těžko byste u něj hledali dříve používané zadní bubnové brzdy.

Elektrická parkovací nebo také elektronická ruční brzda je moderní, sofistikovaný systém, který pomocí síly dvou elektromotorů s převodovkou zabrzdí kotouče na zadních kolech obdobným způsobem jako to doposud činila klasická brzda ruční, založená na principu lanovodu. Tím je vlastně poukázáno na hlavní rozdíl mezi těmito dvěma typy brzd.

Podívejte se, co se stane když v rychlosti 160 km/h použijete elektronickou ruční brzdu
Zatahuje se jednoduše, spínačem
Nová chytrá elektronická parkovací brzda dělá z tradiční brzdící páky podle portálu Ford.cz minulost. Prostřednictvím středové konzoly je možné bezpečně zatáhnout ruční brzdu jednoduše spínačem. Kromě vytvoření dalšího vnitřního prostoru tato funkce usnadňuje život a snižuje potřebu seřizování brzd během servisních intervalů.

Portál AAA Auto uvádí, že princip elektrické parkovací brzdy je ve většině verzí shodný, přičemž nejčastěji je tento moderní pomocník při parkování řešen dvěma způsoby.

„U prvního se do míst pod zavazadlový prostor vozu v zadní části instaluje elektromotorek, který pomocí táhel v případě stisku tlačítka na palubní desce zadní brzdy přitáhne, čímž je zablokuje. Toto řešení skýtá jistou nevýhodu především v zimních měsících, kdy táhla mohou namrzat a elektrickou parkovací brzdu tak vyřadit z činnosti,“ píše se na webu AAA Auto.

Proto se v posledních letech od prvního typu upouští a na řadu přichází druhá varianta, kterou je umístění elektromotorku přímo do brzdičů zadních kol. Motorek po pokynu od tlačítka brzdy v kabině vozu přes řídící jednotku přitiskne destičku ke kotouči a díky tomu, že třmen je plovoucí, se přitáhne i destička protilehlá.

Krátké zabzučení a je zabržděno
A jak to funguje v praxi? Úplně jednoduše. „Zaparkujete, zmáčknete tlačítko, zezadu se ozve krátké zabzučení a auto je zabrzděné,“ vysvětluje Portál řidiče. Docela rozdíl oproti klasické páce ruční brzdy. Veškerou námahu se zabrzděním tak obstará elektronika. Navíc při rozjezdu se u spousty aut umí elektronická ruční brzda zase poslušně sama deaktivovat.

Jednu z výhod a někdy dost opomíjenou je absence páky ruční brzdy, trčící do interiéru. Namísto ní tak může být třeba přihrádka nebo hluboký úložný prostor ve středovém tunelu. Což je každopádně výhoda. Dalším rozdílem mezi klasickou a elektronickou ruční brzdou je skutečnost, že ta modernější neumí při použití za jízdy vyvolat smyk.

Klasické ruční brzdě nejspíš odzvonilo. V nových automobilech už je většinou elektronická parkovací brzda., zdroj: Wikimedia Commons Cerafino-commonswiki, CC BY-SA 2.5


Když totiž za klasickou ruční brzdou zatáhnete za jízdy, stanou se dvě věci. Při opravdu pomalé jízdě se zablokují zadní kola a auto s cuknutím zastaví. Pokud to uděláte při vyšší rychlosti, snadno se s autem dostanete do smyku. A to je jev, který je možná žádoucí v rámci „rallyových zimních radovánek“, ale za běžného provozu určitě ne.

Naproti tomu elektronická ruční brzda smyk vyvolat neumí. Na webu Autosalon TV se lze dočíst, že reakce elektronických ručních brzd po zatažení za jízdy se liší v závislosti na výrobci, ale vždy jde ruku v ruce se zvukovým upozorněním a plynulým zastavením auta.

Toho se ale dosáhne jen v případě, že řidič nebo někdo z posádky tlačítko brzdy drží nějakou dobu aktivované. „Pokud to třeba dítě v autě udělá omylem, auto zareaguje zvukovým upozorněním, maximálně lehce ťukne do brzd, ale nic dramatického,“ uvádí portál Autosalon TV.

Dokáže zachraňovat životy
Elektronická brzda je tak významným pomocníkem, který tímto způsobem dokáže zachraňovat i lidské životy. Kdyby se totiž řidiči udělalo za jízdy nevolno nebo jej postihla jiná náhlá indispozice, tak klasickou „ručkou“ jen tak auto nezastavíte. Zatímco v případě elektronické brzdy může zareagovat spolujezdec tím, že dlouhým podržením tlačítka aktivuje nouzový mód. Ten spustí brzdovou soustavu, která vůz postupně zastaví.

Tlačítko při takovémto momentu neovládá parkovací brzdu, ale slouží jako prostředek, který elektronice auta sdělí, že se děje něco nestandardního a je potřeba neprodleně zastavit. Nouzové brzdění provede všemi koly, samozřejmě s využitím stabilizace a ABS.

Portál řidiče ale upozorňuje na to, že elektronická brzda nemá jen samá pozitiva. Objevují se i negativa. Tím prvním a zásadnějším je asi vyšší složitost a tím i nižší spolehlivost systému. „Jak je někde elektronika, tak to zkrátka vždy nese riziko poruchy a tím klidně i nepojízdnosti celého vozidla,“ píše Portál řidiče.

Další negativum uvádí web Autorevue. Podle něj k servisu zadních brzd či samotného systému té parkovací je zapotřebí laptop - diagnostiku. Vlastně jako skoro na cokoli v dnešních vozech…

„Přes diagnostiku je někdy nutné parkovací brzdu uvést do servisní polohy. Tehdy se pakny maximálně uvolní a mechanik může vyměnit například brzdové destičky. Ne vždy se jedná o bezproblémový proces a hlavně jde o úkon navíc a další věc, kterou si šikovný domácí mechanik v garáži bez příslušného softwaru prostě neudělá,“ upozorňuje Autorevue.

Miliony brzd vyrobených v Jablonci nad Nisou
Auta s elektrickou parkovací brzdou také řidiči neumožňují její mechanismus šetřit. Například při parkování na rovině se zařazenou rychlostí nebo v režimu Park u automatické převodovky si může řidič myslet, že parkovací brzda zůstane nepoužita, má většinou smůlu. Elektrická parkovací brzda se stejně zatáhne.

Elektronické nebo chcete-li elektrické parkovací brzdy (EPB) se vyrábějí také v Česku. Na konci ledna oznámil podnik ZF Automotive Czech v Jablonci nad Nisou, že už vyrobil 50 milionů kusů elektronických parkovacích brzd. Závod tak dosáhl, podle tiskové zprávy zveřejněné na svém webu, významného milníku.

Elektronická parkovací brzda vyráběná v Jablonci nad Nisou., zdroj: Se svolením ZF Automotive Czech


Výroba EPB v Jablonci probíhá od roku 2006 a postupně se rozšiřuje o další montážní linky, aby uspokojila rostoucí poptávku po těchto inovativních brzdových systémech. Technologie EPB od ZF přispěla k pokračování trendu elektrifikace brzdových systémů, především v přechodu na plně elektrické brzdové systémy (brake-by-wire).

„Společnost ZF je světovým lídrem v oblasti základových brzdových systémů a tento místní milník potvrzuje nejen technologickou vyspělost, ale také globální význam výrobního závodu v Jablonci,“ doplňuje zpráva.

Zdroje:Deník.cz, Autosalon TV, Autorevue, AAA Auto, Portál řidiče, Wikipedia.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů