Do zahraničí s reflexní vestou

Our theme
Jiří Vaculík | 12.08.2008
foto: K. Směšný
Chystáte se autem na dovolenou? Případně autobusem? Vloni byste patřili mezi devět z deseti Čechů. Pokud ve voze, a nemusí to být právě ve vašem, vyrážíte za hranice i letos, mohou se vám hodit informace z následujících řádků.

Podle Tomia Okamury z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur se rekreovat za hranice automobilem vydá i tento rok více než milion českých turistů. Nejvíce je přitom lákají poměrně tradiční destinace, a tak se našinci z více než padesáti procent vydávají do Chorvatska, na Slovensko, do Itálie a Rakouska. Právě Chorvatsko však suverénně vede. V loňském roce přilákalo 765 tisíc turistů, na které ale letos čekají mnohé změny, a to i na silnicích.
Tou asi nejzajímavější a snad i pozitivní je přítomnost sedmnácti českých policistů, kteří budou v době prázdnin asistovat svým chorvatským protějškům. Řidičům by díky znalosti chorvatštiny měli pomáhat při jednání s chorvatskými ochránci zákona i tamními úřady. Jejich pomoci se dovoláte i na číslech 92 a 112. Pokud však s sebou budete brát mimo svých dětí jiné nezletilé cestovatele, nezapomeňte s sebou vézt i speciální formulář s ověřeným podpisem jejich zákonného zástupce.

Alkohol za volantem? Raději ne!
V polovině června vstoupila na Jadranu v platnost novela místních pravidel silničního provozu. V Chorvatsku tedy již můžete usednout za volant i tehdy, pokud jste dobrou večeři zapili sklenicí vína. Ale jen, pokud patříte mezi „vyvolené“. Nově totiž chorvatský zákon stanovuje povolenou hranici alkoholu v krvi na 0,5 promile, ale jen pro řidiče od 25 let výše. Pro řidiče mladší, ale také profesionální, platí i nadále nulový limit.
Na to, že se můžete v zahraničí uvolnit sklenkou svého oblíbeného alkoholického nápoje a pak se odvézt do hotelu, byste ale spoléhat neměli. Evropská legislativa totiž zdaleka není jednotná, a tak se tolerance k podobným libůstkám stát od státu liší. A ani tam, kde nějaké benevolence ze strany úřadů existuje, není dovoleno vše. V již zmíněném Chorvatsku, způsobíte-li pod vlivem alkoholu dopravní přestupek a nepřesáhne-li hladina alkoholu v krvi povolenou toleranci, dostanete pokutu v přepočtu pokutu asi 2 500 korun. Částky jsou dále odstupňovány podle množství alkoholu v krvi. Při překročení 1,5 promile můžete počítat s pokutou až 50 000 korun nebo trestem odnětí svobody až na 60 dnů.
Jak jsou na tom některé další evropské státy s tolerováním alkoholu u řidičů, ukazuje následující tabulka. Státy s nulovou hranicí jsou vyznačeny barevně. Největší pochopení mají zákonodárci v Irsku a Velké Británii. Ještě nedávno k těmto státům patřilo i Lucembursko, které ale od 1. ledna letošního roku limit snížilo na půl promile pro běžné řidiče. Zatím nezkušení a také profesionální šoféři mají již od loňského října povoleno pouze 0,2 promile.

Povolená hranice alkoholu v krvi 
Země ‰ alkoholu 
Belgie0,5
Bosna a Hercegovina0,5
Bulharsko0,5
Černá hora0,5
Dánsko0,5
Estonsko0
Finsko0,5
Francie0,5
Chorvatsko0,5
Irsko 0,8 
Island0,5
Itálie0,5
Litva0,5
Lotyšsko0,4
Lucembursko0,5
Maďarsko0
Makedonie0,5
Německo0,5
Nizozemsko0,5
Norsko0,2
Polsko0,2
Portugalsko0,5
Rakousko0,5
Rumunsko0
Rusko0
Řecko0,5
Slovensko0
Slovinsko0,5
Srbsko0,5
Španělsko0,5
Švédsko0,2
Švýcarsko0,5
Turecko0,5
Ukrajina0
Velká Británie 0,8 

Reflexní vesta není módním doplňkem
Když už se vypořádáte s alkoholem, nezapomeňte, že vám mohou policisté zkontrolovat také povinnou výbavu. Zatímco u nás je reflexní vesta povinná pouze u firemních automobilů, v zahraničí je to jinak. Pro příklad se stačí podívat k našim jižním sousedům, do Rakouska. Nejenže musí být ve vozidle, ale musí být také v dosahu řidiče. Pokud ji tedy uložíte do kufru, jako byste ji vůbec nevezli. A pokuta vás může vyjít téměř na tři tisíce.
Dalšími zeměmi, kam si musíte reflexní vestu na cesty přibalit, jsou například Slovensko, Itálie, Slovinsko a Chorvatsko. Obvykle předpisy ukládají její nošení při opuštění vozidla kvůli nehody nebo poruchy. V Itálii si ji v takovém případě povinně musejí obléct také spolujezdci. Obdobné nařízení platí na dálnicích a rychlostních komunikacích ve Slovinsku.

Pokutuje se kde co
Navzdory spekulacím o povinnosti řidiče svítit po celý den světla raději nezhasínejte. V mnoha jiných evropských státech je to stále povinné a za porušení tohoto předpisu může následovat nemalá pokuta. Například ve Slovinsku by vás jízda ve dne se zhaslými světly vyšla na 40 eur, tedy přibližně na tisícovku.
Přísnější podmínky čekají na řidiče ve Španělsku, kde vstoupila 1. prosince loňského roku v platnost novela trestního zákona. Podle nové úpravy je nyní možné postihnout trestem odnětí svobody až do výše 5 let řidiče, kteří překročí nejvyšší povolenou rychlost o 60 km/h v obci a o 80 km/h mimo obec. Stejné tresty hrozí za řízení vozidla pod vlivem alkoholu či drog. Odmítnutí podrobit se vyšetření na obsah alkoholu či drog v krvi může být potrestáno 3 až 6 měsíci odnětí svobody.
Protože čeští řidiči rádi šlapou na plynový pedál více, než jim povolují zákony, měli by případní hříšníci zásobit své peněženky dostatečnou rezervou na pokuty. Za překročení rychlosti o 20 km/h mohou být chudší o 500 korun v Rakousku nebo 800 na Slovensku. Okolo v přepočtu tisícikoruny zaplatí v Německu, přibližně dvojnásobek ve Francii nebo ve Španělsku. Nejvyšší sankce číhají překvapivě v Maďarsku, kde se vyšplhají až šesti tisícům. Projetí na červenou vyjde od dvanácti stovek do šesti tisíc korun.

Za kolik se kde tankuje
I když v posledních dnech ceny pohonných hmot stagnují nebo mírně klesají, mohou být současné vysoké částky za palivo pro mnohé řidiče jedním z největších úskalí na cestě za relaxací. Zprávy navíc hovoří o tom, že jsou české ceny vůči kapsám řidičů příznivější než v jiných evropských státech.
Za litr nejoblíbenějšího benzinu Natural 95 zaplatí doma český motorista asi o dvě koruny méně než na Slovensku nebo Polsku a až o 6,5 koruny méně než v Německu. Na rakouských čerpacích stanicích je cena o téměř korunu vyšší. Pouze o padesátník je dražší benzin v Chorvatsku, ale například v Itálii vyjde každý litr naturalu dráž o šest korun. Vyplatí se tak rozvážit si cestu a natankovat ve státech, kde jsou ceny nižší než u nás. Patří mezi ně například Švýcarsko, Slovinsko, Španělsko, pobaltské státy nebo Rusko. V nich vesměs natankujete levněji i naftu.

Article rating
1.5 from 5 (30%)
Rated: 2x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Muff, 12.08.2008 11:47
Cena v Italii o 6 korun vyssi je nesmysl. Pred tydnem stal litr naturalu 1.40 az 1.55 EUR
Giorgio, 12.08.2008 12:18
36,9 - 31,2 = 5,7 (hrubými počty je to přibližně 6 korun)
anonym, 12.08.2008 21:36
jsme zkrátka v nejlepší společnosti
anonym, 13.08.2008 12:20
V civilizovanych statech Evropy je urcita tolerance mozna proto, ze se lide dovedou chovat slusne. U nas jde kazdy na jedno, ale domu dorazi zlitej jak hovado. Pardon za ten slovnik, ale kdyz to clovek vidi ...
anonym, 13.08.2008 23:05
Tak ono by bolo fajn dat si jedno pivecko a kludne sa doviezt domov - ako napriklad v Grecku na dovolenke. Mam ale dojem, ze v tunajsich koncinach (SR ale aj CR) by naozaj neostalo len pri jednom, skratka, ludia tu maju inu mentalitu. Skoda, ale nevyzera to, ze by so uberalo k lepsiemu.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů